Raha tahetakse ümber jagada

Nädalavahetusel Kuremaa lossis toimunud Sotsiaaldemokraatliku erakonna volikogus räägiti eelkõige sellest, kuidas elu riigis muuta nii, et kogu Eesti ei valguks enam pealinna. Valitsusse kuuluva erakonna regionaalminister Madis Kallas keskendus volikogus maapiirkondade elule, et see ei hääbuks.
Tunnistades, et uus valitsus peab hakkama vähendama ebavõrdsust ja ääremaastumist. Seepärast soovitakse, et edaspidi peaks hakkama toimuma nii-öelda raha ümberjagamine, kus osa kohalikke omavalitsusi peaksid mingi osa saadavast tulust loovutama, vähendamaks regionaalset ebavõrdsust riigis.
Ka Jõgevamaa on üks nendest maakondadest, mis saaks nii-öelda ümberjagamise käigus raha juurde. Minister Kallase sõnul jagaks riik hinnanguliselt ümber ca 10 miljonit eurot, millest
6 miljonit oleks Tallinna ja 3,5 Tartu osa. Kavandatud maksumuudatusi kavatsetakse tulevikus võimendada. Praegu on Eestis 79 kohalikku omavalitsust, kellest 16 peavad esialgsete plaanide kohaselt edaspidi teatud osa oma tulumaksust loovutama nendele 63 omavalitsusele, kes saavad raha juurde. Teisisõnu, 63 omavalitsust võidavad ja 16 kaotavad.
Sama, kui kuulda, et näiteks Võru linn võiks 2024. aastal saada täiendavalt juurde umbes 120 000–160 000 ja Narva 1,5 miljonit eurot, siis tegelikult on need kriise, inflatsiooni ja maksutõuse arvestades kosmeetilised rahasüstid. Parimal juhul päästavad need mõnda omavalitsust saneerimisest, kuid rahva lahkumist maapiirkondadest ja ääremaastumist vaevalt peatada suudavad.

blog comments powered by Disqus