Raha mähkmetesse ehk kuidas turvaliselt rannas käia

Nädal toob sooja suveilma ja päikese ning meelitab randadesse rohkelt puhkajaid, kes saabuvad liiva ja merd nautima pikanäpumeeste suurte lemmikute – nutitelefonide, tahvelarvutite, sularaha ja autovõtmetega.

Varaste lemmikuteks on rahakotid, ehted, telefonid ja muud hinnalised tehnikaseadmed, mis võetakse randa kaasa ning jäetakse ujuma minnes hooleta.

Kõige targem on randa kaasa võtta võimalikult vähe väärtuslikke esemeid ning riski hajutamiseks võiks sularaha ja kaardid erinevatesse kohtadesse panna. Soovitan juba autot parkides kontrollida, et uksed-aknad kinni ning vargaid huvitav silma alt ära saaks.

Päevitamiseks tasub end sisse seada rannavalve lähedusse ja kõik vähegi väärtuslik kavalalt ära peita. Lastega rannas käijad soovitavad väärisesemete peitmist mähkmetesse, nobenäpud meisterdavad peidupaikasid vanadest kreemipudelitest ja seest tühjadest raamatutest, sest üldiselt ei ole vargal aega raamatut lehitseda ega ka kreemituube avada. Kavalatest peidukatest on teada veel purgid, mida liiva alla kaevata, tühjad huulepulgad raha jaoks ja peidetud taskuga rannalinad.

Peale varaste on telefoni vaenlaseks ka liiv, mille vastu aitab näiteks suletav, marjade külmutamiseks mõeldud kott. Kui kott on kindlalt kinni, saab selle liiva või rannalina alla peita. Matkapoodides on müügil ka veekindlad elektroonikat või dokumente vee eest kaitsvad kotid, millede hind jääb alla kümne euro.

Levinud on valearusaam, nagu suudaksid inimesed ujuma või võrkpalli mängima minnes oma asjadel silma peal hoida. Vargad on väga kiired ja suudavad märkamatult tegutseda ning vääriseseme kaotust märgatakse tihti liiga hilja. Soovitan alati seltskonnas kokku leppida, kes asju valvama jääb.

Tihti ei aita ka inimese füüsiline kohalolek. On mitmeid juhtumeid, kus väärisese on võetud tukastama jäänud päevitaja käeulatusest nii, et ohver ise arugi ei saa. Soovitan hoolimata väsimusest raha ja telefonid kotti pista ning viimane pea alla padjaks panna.

Kui aga õnnetus on juhtunud, tuleb sellest kohe politseid teavitada

Soovitused rannas viibijatele

* Võtke randa kaasa võimalikult vähe väärisesemeid

* Ärge jätke kaasavõetud väärt kraami nähtavale kohale

* Leidke kaval peidukoht oma varale

* Rahakoti asemel võtke kaasa vaid vajalik kogus sularaha

* Ärge jätke hetkekski asju valeta

* Võimalusel kasutage hoiukappi

* Rattaga randa minnes lukustage see kindlalt avalikku kohta

* Andke vargusest kohe teada hädaabinumbril 112

* Kui olete kindlustanud oma vara kindlustuslepinguga, tuleb vargusest teada anda ka kindlustusfirmale

LY JÕHVIK, Seesami kahjukäsitlusosakonna juht

blog comments powered by Disqus