Raamatukogus taas akvarellinäitus

Jõgeva linnaraamatukogus avati aprilli keskel Jurga Sidabriene akvarellinäitus “Valguse ja varju vahel”. Leedulanna tööd jõudsid Jõgevale siinse akvarelligalerii Kala vahendusel.

Jurga Sidabriene on sündinud 1969. aastal Vilniuses ning lõpetanud sealse kunstiakadeemia. Praegu on ta Vilniuse pedagoogikaülikooli õppejõud. Selle töö kõrvalt on ta ikka leidnud aega end ka kunstnikuna teostada. Tema akvarelliloomingut iseloomustavad laiad ja jõulised pintslijooned ning tugevad värvivastandused.

Jõgevamaa kunstipublik puutus Jurga Sidabriene töödega esimest korda kokku 2011. aasta mais Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis eksponeeritud teemanäitusel “Naisakt akvarellis”. Sama aasta oktoobris sai tema taieseid näha Jõgeva linnaraamatukogus toimunud leedu akvarellistide grupinäitusel “Leedu värvid”. Jurga Sidabriene on osalenud ka ühel Jõgeval toimunud papier-pellie tehnika koolitusel, mida juhendas Sergei Minin, ning käinud mitmel aastal galerii Kala poolt Luual korraldatud akvarellilaagris.

Jurga Sidabriene pole kaugeltki esimene leedu akvarellist, kelle isikunäitust Jõgeva publik vaadata saab. Varem on siin tänu galeriile Kala väljas olnud näiteks Ramune Lebedyte, Renate Lušise ja Laimute Tamoševičiene tööd. Ramune Lebedytet, kes on nüüdseks meie hulgast lahkunud, võib nimetada Jurga Sidabriene mentoriks: ta valmistas Jurgat omal ajal ette kunstiakadeemiasse astumiseks ning oli üheks soovitajaks ka siis, kui ta kunstnike liitu astuma hakkas. Just see on põhjus, miks Jurga Sidabriene isikunäitusel Jõgeva linnaraamatukogus ripub ka üks Ramune Lebedyte akvarell.

Jurga Sidabrienel oli küll suur soov jõuda oma Jõgeva näituse avamisele, ent paraku polnud see tal töö tõttu võimalik. Oma taiesed saatis ta Jõgevale posti teel. Siinsel näitusel on väljas enamasti abstraktsed või poolabstraktsed tööd, mis maalitud nn märjalt märjale tehnikas ehk märja pintsliga märjale paberile. Tulemus on sel juhul üsna ettearvamatu.

“Märjalt märjale tehnika nõuab maalijalt suurt vabadust,” ütles Jõgeva akvarellist Eike Salu. “Eestis polegi kuigi palju akvarelliste, kes selles laadis maalida suudaksid.”

Jurga Sidabriene fantaasiarikkaid akvarelle saab raamatukogus vaadata 28. maini. Näituse korraldamist toetas Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus