Raamatukogurahvas jagas Laiusel aastapreemiaid

Laiuse põhikooli saalis anti neljapäeval üle Jõgeva maakonna tänavused raamatukogupreemiad. Ida-nimelise käsitöönuku ja tänukirja omanikuks said seekord Jõgeva linnaraamatukogu lugemissaali töötaja Tea Lall, tänavu raamatukogutöölt pensionile siirdunud Silvi Tenno ja Sirje Undusk ning reisifirma Tensi Reisid.


Maakonna raamatukogupreemiat antakse välja kolmes kategoorias. Raamatukoguhoidja Ida kategoorias olid lisaks Tea Lallile preemia nominentideks Sadala raamatukogu juhataja Ulvi Luht ja Mustvee linnaraamatukogu direktor Laidi Zalekešina. Ulvi Luht vääris esiletõstmist selle eest, et ta on suutnud kohaliku kogukonna raamatukogu ettevõtmistesse kaasata, käivitanud raamatukogu juures tegusa naisteklubi jne.

Laidi Zalekešina puhul on tähelepanuväärne see, et ta juhib raamatukogu kõrval kogu linna kultuurielu. Raamatukogust on aga tema käe all saanud multifunktsionaalne keskus, kus tegutsevad turismiinfopunkt, kaalumuuseum ja kino ning kus tehakse ka tõlketöid ja võetakse vastu Vooremaas avaldamiseks mõeldud kuulutusi.

Raamatukoguhoidja Ida vääriliseks peeti siiski kolmandat nominenti Tea Lalli, kes on Ulvi Luhti ja Laidi Zalekešinaga võrreldes teinud raamatukogutööd küll üsna lühikest aega, ent see-eest on ta viimasel ajal hakkama saanud millegi raamatukogutöötaja jaoks üsna tavatuga: kirjutanud kaks romaani, millest üks, “Katki”, sai kirjastuse Tänapäev romaanivõistlusel kolmanda preemia ning teine, “Ära armasta mind enam”, jõudis Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlusel äramärgitute hulka. “Katki” on nüüdseks juba trükis ilmunud, nii et maakonna raamatukogutöötajad võivad Tea kohta uhkusega öelda: meie oma romaanikirjanik.

Tea Lalli esimeseks töökohaks oli Siimusti raamatukogu. Vahepeal pidas ta paarkümmend aastat hoopis kohtuistungi sekretäri ja kinnisvaramaakleri ametit, ent kolm aastat tagasi asus taas raamatukogutööle, sedakorda Jõgeva linnaraamatukogusse. Tänavu jaanuarist oktoobrini läbis ta Rahvusraamatukogu juures kuuest moodulist koosneva kutsekoolitusprogrammi.

Autorina rahva ees

“Tundsin, et koolitusest oli mulle kui raamatukogutöötajale reaalset kasu. Eriti huvitavad olid külaskäigud Tallinna erinevatesse raamatukogudesse ja arhiividesse,” ütles Tea Lall.

Seoses romaani “Katki” ilmumisega on ta jõudnud juba neljas raamatukogus (Jõgeva, Siimusti, Kuremaa ja Põltsamaa) lugejatega kohtumas käia. Seegi on olnud huvitav kogemus.

“Tänan lugejaid, et nad on minu raamatu nii hästi vastu võtnud. Ja tänan muidugi ka kõiki kolleege, kes pidasid mind raamatukogupreemia vääriliseks. See tuli mulle tõelise üllatusena,” sõnas Tea Lall.

Teises, Elutöö Ida kategoorias anti tänavu välja kaks preemiat ning need pälvisid Silvi Tenno ja Sirje Undusk. Esimene alustas oma raamatukogutöötaja karjääri 1967. aastal Pärnumaal Vändras, 1970. aastast kuni tänavuse aasta oktoobri alguseni tegutses aga Lustivere raamatukogus. Tõsi, viimased viis aastat on see olnud osa ühtsest Põltsamaa vallaraamatukogust. Raamatukoguhoidja staaži kogunes Silvi Tennol 48 aastat.

Sirje Undusk jõudis enne tänavu augustis pensionile minekut raamatukogutööd teha 42 aastat. Neist esimesed 31 möödusid Kohtla-Järve linnaraamatukogus. Aastatel 2004-2015 pidas ta Jõgeva maakonna keskraamatukogus peaspetsialisti ja teenindusosakonna juhataja ametit.

“Põltsamaale tulime abikaasaga 2004. aastal sellepärast, et mu vanematekodu tühjana ei seisaks,” ütles Sirje Undusk. “Kui Põltsamaale tööle tulin, torkas esimesena silma vahe infotehnoloogia juurutamise alal: Kohtla-Järvel olime sellega mõnevõrra kaugemale jõudnud. Ent peatselt hakkasid ka Põltsamaal selles valdkonnas asjad kiiremini liikuma ning lisaks sellele ehitati raamatukoguhoone  tükk maad suuremaks. Nii et need üheksa Põltsamaal töötatud aastat olid väga põnevad. Üldse võin öelda, et teine pool mu karjäärist oli huvitavam kui esimene. Nõukogude ajal oli raamatukogutöö liiga tihedalt ideoloogiaga seotud, nii et teatud hetkel pidasin isegi plaani eriala vahetada.”

Arvestab erisoove

Kolmanda, Sõber Ida kategooria preemia antakse traditsiooniliselt mitte raamatukogutöötajale, vaid inimesele või organisatsioonile, kes näidanud Jõgevamaa raamatukogude ja raamatukoguinimeste suhtes hoolivust ning aidanud kaasa raamatukogunduse edendamisele maakonnas. Tänavu pälvis selle preemia firma Tensi Reisid, kes on juba 2006. aastast alates aidanud korraldada Jõgevamaa ja mitme teise maakonna raamatukogutöötajate ühiseid reise välisriikidesse. Preemiat oli vastu võtmas Tensi Reiside omanik ja juhataja Sirje Kurrikoff.

“See on väga ilus jõuluüllatus,” sõnas ta. “Oleme Eesti reisiturul edukalt tegutsenud juba 23 aastat, ent ega meid just väga tihti tunnustatud ole.”

Jõgeva maakonna keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel märkis, et Jõgevamaa raamatukogutöötajad ja nende head sõbrad teiste maakondade raamatukogudest on Tensi Reiside vahendusel käinud üheteistkümnes riigis, neist seitsmes on külastatud kogemuste hankimise eesmärgil ka raamatukogusid.

“Tensi Reisid on arvestanud nii reisiprogrammi kui ka ajakava koostamisel alati meie erisoove,” sõnas Rutt Rimmel. “Tänu sellele oleme reiside käigus saanud külastada võimalikult paljusid kirjanike ja nende loominguga seotud paiku.”

Sirje Kurrikoff lisas, et koostööst on ka firmale kasu olnud: mõned raamatukogutöötajate jaoks kokku pandud programmid või programmiosad on osutunud nii “kasutuskõlblikeks”, et need on hiljem teistegi klientide jaoks müüki pandud.

“Raamatukogutöötajatega alati väga hea reisida, sest nad on kultuuriloolisest infost, mida neile pakutakse, tõeliselt huvitatud, seevastu šopingupeatused pole nende jaoks üldse olulised,” ütles Sirje Kurrikoff.

Lisaks raamatukogupreemiate jagamisele sõid maakonna raamatukogutöötajad Laiusel ühist jõululõunat, vaatasid Palamuse amatöörteatri lavastust “Kahekõned kohvikutes“ ning mängisid muusikalist meelelahutusmängu.

Jõgeva maakonna raamatukogupreemiad

* Preemiaid antakse välja 2008. aastast ja iga preemiasaaja saab ka Ida-nimelise käsitöönuku (neid valmistab Palamuse valla käsitöömeister Ingrid Juuse) omanikuks

* Algselt anti preemiaid välja viies kategoorias (Tegus Ida, Üllataja Ida, Kolleeg Ida, Sõber Ida ja Elutöö Ida), 2013. aastast aga kolmes kategoorias (Raamatukoguhoidja Ida, Sõber Ida ja Elutöö Ida)

* Preemia on nime saanud kunagise kauaaegse Põltsamaa raamatukogu juhataja Ida-Helene Sutt-Reima järgi

* Preemiakandidaate võivad esitada kõik maakonna raamatukogutöötajad ning laureaadid valib seitsmeliikmeline komisjon

* Tänavu pälvis Raamatukoguhoidja Ida Tea Lall Jõgeva linnaraamatukogust, Elutöö Ida endised raamatukogutöötajad Sirje Undusk ja Silvi Tenno ning Sõber Ida firma Tensi Reisid

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus