Raamatukogupäevad Tabivere vallas: nii traditsioonilist kui uut

Raamatukogude sügisesi hoogtööpäevi ehk raamatukogupäevi, mis kohe käes või mõnel pool juba käsil, sisustatakse Tabivere valla kolmes raamatukogus tõelise entusiasmiga ja püütakse igal aastal pakkuda traditsioonilise kõrvale ka midagi uut.


Siinkohal on taas paslik korrata ammutuntud tõde, et raamatukogudes, olgu kõnelauses vallas või mujal, kestavad raamatukogupäevad ju aasta ringi ja kõigil tööpäevadel. Seal käivad lasteaiamudilased kirjavaraga sõbraks saamas, seal viiakse teinekord koolilastele tunde läbi. Haruldased pole ka teatrietendused, kontserdid, muinasjututunnid jne.

Alustati enne koolivaheaega

Maarja raamatukogus on raamatukogupäevad, mida meil teatavasti kombeks üleriigiliselt oktoobrikuu viimasel dekaadil korraldada, juba täies hoos. Siin on alati põhikooliga kui lähinaabriga n-ö ühte jalga astutud. Raamatukogu juhataja Kaie Põdra sõnul saavad J. V. Veski nimelise Maarja põhikooli esimese klassi õpilased juba koolivaheaja eelsel nädalal kätte elektroonilised lugejapiletid. Ja loomulikult tehakse neid aegsasti tuttavaks kõigega, mis raamatuvaramu pakub.

Kooliõpilastele tutvustatakse pidevalt uusi lasteraamatuid, niipea kui kogu nende omanikuks saab; neid hoitakse kursis lastekirjandusega seotud tähtpäevadega.

„Tänavusel muusika-aastal on suurema tähelepanu all muusikateemalised lasteluuletused. Tutvusime maakondlikul muusika-aastale pühendatud  jutuvõistlusel osalenud õpilaste kirjatöödega. Teisipäeval võtsid  ka meie kooli õpilased Henn-Jaagup Rooba ja Ramona-Keit Gusseinov osa vabariikliku ettelugemisvõistluse „Muusika lasteraamatutes“ maakondlikust  eelvoorust Jõgeva linnaraamatukogus.  Henn-Jaagup Rooba osutuski parimaks ja esindab Jõgevamaad  Tallinnas Lastekirjanduse Keskuses toimuval vabariiklikul  ettelugemise võistlusel. Muide, ka eelmisel aastal võitis maakondliku  ettelugemisvõistluse meie kooli õpilane –  Maarja Katariina Kerge. Ja neljapäeval oli meie kooli lugemisööl külas näitleja ja kirjanik Merle Jääger. Selleks kohtumiseks tegime ära ka nii-öelda kodutöö: raamatukogu tutvustas eelnevalt õpilastele Merca  kirjutatud  laste luuleraamatut,” rääkis Kaie Põdra.

Reedesel ettelugemispäeval kuulati  muusika-teemalisi muinasjutte.

 Pärast koolivaheaega on plaanis muusikateemaline üritus   „Neli heldet haldjat“ 5.-7. klassile.   Tuleval nädalal oodatakse raamatukokku külla ka lasteaialapsi ja pühapäeval, 25. oktoobril on kavas kohtumine Tartu Maarja kooli direktori ja kahe raamatu autori Jaanus Roobaga.

Ei unustata ka üsna ammust traditsiooni: tuntud inimesena tuleb järgmisel reedel raamatuid soovitama ja laenutama  Maarja põhikooli huvijuht Kristi Jaanus.

Jonnipunnid ja piripillid

Ka Tabivere raamatukogus peetakse tänavu teemapäevadel silmas käsilolevat muusika-aastat.

Esmaspäeva õhtul, kui kohalikus põhikoolis toimub traditsiooniline ja muide väga populaarne lugemisöö, tulevad lapsed sealt raamatukokku külla – seegi on ammu kenaks kombeks saanud. Raamatukogutöötajad Anne Aunap ja Tiina Teder ootavad külalisi seekord jonnipunninäitusega ja õhtu teemaks ongi jonnipunnid ja piripillid.

Jonnipunnide  kogunemine oli Anne ja Tiina sõnul üle ootuste lihtne: Facebook`i lehel avaldatud üleskutsele tuua oma pikali heitmast keelduv mänguasi raamatukokku näitusele oli reageerijaid päris palju. Kõikvõimalikku nägu ja tegu jonnipurikaid on raamatukogus kümmekond, kusjuures kahte ühesugust nende hulgas ei leidu!

Piripillidega on veidi segasemad lood: kas tegemist on pilliga, jonnaka-kiusaka lapsega või käib selle sordi alla veel midagi muud, tehakse lastega vesteldes selgeks kohapeal. Mängitatakse pille, tehakse neid käepärastest vahenditest ka ise ning loetakse-kuulatakse jutte ja luuletusi nii jonnipunnidest kui piripillidest.

Kuigi on vaheaeg, tulevad koolilapsed teisipäeval  lasteaia mitmesse rühma pisipõnnidele raamatuid ette lugema.

Reedel, kui toimub eakateseltsingu Lumeroos igakuine kokkusaamine, tutvustavad raamatukogutöötajad ka sellele seltskonnale uuemaid  muusikute kohta ilmunud raamatuid. Lumeroosis ollakse muide uudiskirjandusega sage külaline.

Traditsiooniks on kujunemas „pimekohting raamatuga“.  See tähendab, et lugeja saab kaasa paberisse peidetud raamatu, mille pealkirja saab teada alles kodus, kui kirjavara lahti pakib. Tänavuste raamatukogupäevade ajal korraldatakse selliseid pimekohtinguid raamatutega, mis on seotud muusikute ja muusikaga.

 Ikka muusika-aastat silmas pidades kutsutakse tänavu raamatuid laenutama ja lugejatega suhtlema  Tabivere huvikooli direktor, muusikaõpetaja ja koorijuht Liia Koorts.  Kes 27. oktoobril Tabiveres raamatukokku tuleb, sel on lootust ka Liialt mõnda pillilugu kuulda.

Kohtumine kirjanikega

Elistvere raamatukogu juhataja Heli Täpsi sõnul on neil raamatukogupäevade oodatuim sündmus alati pärastlõuna raamatukogus.

„Sellel aastal toimub see 28. oktoobril ning külla tulevad kirjanikud Heli Künnapas ja Margit Peterson. Mõlemad autorid on viimasel viiel aastal igal aastal uue raamatu ilmutanud ja need on lugejatelt sooja vastuvõtu saanud,” rääkis Heli Täpsi.

Muusika-aasta puhul näevad lugejad väljapanekut laulikutest läbi aegade ning helisalvestiste ajaloost.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus