Raamatukogupäevad taas ukse ees

Traditsioonilistel raamatukogupäevadel osalevad ka kõik Jõgevamaa raamatukogud, tänavu peetakse neid 20.-30. oktoobrini deviisi all Jah lugemisele”.

Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu direktori Rutt Rimmeli sõnul viiakse teemapäevade avaüritusel läbi raamatukogutöötajate vabariiklik kirjanduse tundmise võistlus. Meie maakond on sellel võistlusel enamasti esikolmikusse jõudnud,” rääkis Rimmel. Tänavu esindavad raamatukogutöötajate vabariiklikul võistlusel Jõgevamaad Pala raamatukogu juhataja Anu Saul, Esku raamatukogu juhataja Maili Ernits ning maakonna keskraamatukogu vanemkomplekteerija Ene Karu.

Kohapeal algavad raamatukogupäevad samuti pikaajalise traditsioonilise ürituse — ettelugemispäevaga. Käesoleval aastal on ettelugemispäev paljudes raamatukogudes pühendatud ajakirja Täheke 50 aasta juubelile. Ettelugemispäeva korraldatakse 25 raamatukogus, kuhu oodatakse lapsi lasteaedadest ning koolide esimestest klassidest. Ettelugemispäeva on mitmed raamatukogud sidunud laste esmakordse raamatukogu külastamisega. Põltsamaal, Mustvees, Voorel, Palamusel ja Lustiveres   korraldatakse lastele raamatukogu tutvustav tund.  

Tagastuskast pakub võimaluse

Järgmisel päeval, 21. oktoobril avatakse keskraamatukogus tagastuskast, kuhu saab ööpäevaringselt laenatud teavikuid tagasi tuua. Selleks otstarbeks on raamatukogu uksel luuk. Raamatu tagastanud isik tuvastatakse arvuti abil ja viivist ei tule hilinenul maksta.

Mulle teadaolevalt oleme esimene maakondlik keskraamatukogu, kes lugejatele sellist tagastamise võimalust pakub,” rääkis Rutt Rimmel. Põltsamaa linnas tegeleb pikaajaliste raamatuvõlglastega linnavalitsus, kes saadab neile ettekirjutushoiatuse. Kui võlglane talle saadetud hoiatusele ei reageeri, siis alustatakse tema suhtes täitevmenetlust. 

Aitavad koolivaheaega sisustada

Ka mujal maakonna raamatukogudes toimub raamatukogu päevade raames palju huvitavaid üritusi.

Kuremaal kohtub rahvaga tuntud ulmekirjanik Veiko Belials,  Mustveesse tuleb külla Imbi Paju, kes räägib oma teosest Tõrjutud mälestused”. Peipsi äärsetes valdades on lugejatel võimalus kohtuda Peipsi äärest pärit luuletajatega. Siimustis räägib kirikuõpetaja Valdo Reimann kalmistukultuurist, Lümatis toimub kohtumine bioenergeetik Toomas Pälliga. Adaveres, Tõikveres ja Tormas korraldatakse raamatulaat. Toimub ka mitmeid üritusi lastele, kus suurim neist saab teoks Laiusel ja pealkirjaks on Lugemisoskuse tuleproov”, Mustvees korraldatakse lastele Euroopa Liidu teemaline viktoriin.

Keskraamatukogus korraldatakse sügisesel koolivaheajal ehk 25.-28. oktoobrini lastele mõeldud küsimuste-vastuste tuba. Lastele antakse küsimus, millele nad leiavad vastuse ajakirjast Täheke. Ööraamatukogu üritus viiakse seekord läbi Sadalas ja see on mõeldud kohaliku põhikooli lastele. Jõgeval esitletakse aga raamatut Betti Alveri jälgedes 1997-2010”. Maakonna raamatukogudes on avatud ka mitmed näitused.  

Kinkimisrõõm

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing on kutsunud inimesi üles kinkima kohaliku piirkonna raamatukogule mõni vajalik raamat. Eelnevalt on soovitav konsulteerida raamatukogu töötajatega. Keskraamatukogul on plaanis avada raamatukogupäevadeks oma interneti koduleheküljel nimekiri raamatutest, mida raamatukogudele kinkida võiks.

i

Raamatu kinkimise üleskutset ei tasu segamini ajada võimalusega anda raamatukogule ära mittevajalikud raamatud,” juhtis Rutt Rimmel heatahtlike inimeste tähelepanu.  Raamatu kinkija võiks sinna ka pühenduse kirjutada.

Rutt Rimmeli sõnul peaksid ülevabariigilised raamatukogupäevad pakkuma võimalust lüüa kaasa väga erineva kirjandusliku maitsega inimestel. Samuti loodab ta, et raamatukogupäevad pakuvad osalemisrõõmu nendelegi inimestele, kes pole end siiani raamatukogudes laenutajaks  registreerinud ja nüüd selle võimaluse enda jaoks avastavad.

i

TOOMAS REINPÕLD 

blog comments powered by Disqus