Raamatukogupäevad lõpetati viktoriiniga

Oktoobris said teoks üleriigilised raamatukogupäevad, kus teiste seas korraldati sellel puhul erinevaid üritusi ka Põltsamaa raamatukogus. Tänavused raamatukogupäevad Põltsamaal lõpetati ühise suure mälumänguga, mis said teoks Põltsamaa noortekeskuses, kus mälumängu juhiks “kirjandusminister” Mart Juur.


Põltsamaa raamatukogu direktor Rutt Rimmel lausus üritust avades, et sellel aastal saab raamatukogupäevade raames toimuv mälumäng teoks juba teist korda. Eelmisel aastal tuli mälumängu võitjaks Põltsamaa Kunstiseltsi võistkond. Tookord oli mälumängu juhiks armastatud laulja Ivo Linna.

Mart Juure isa oli pärit Põltsamaalt

Tänavust mälumängu juhtinud Mart Juur ütles, et ilmselt on kohalikud noored häiritud sellest, et nende keskus üheks õhtuks selliste inimeste poolt on hõivatud, kellel aastaid oluliselt rohkem turjal. Mart Juur arvas, et küllap kannatavad noored ühe õhtu jooksul sellise olukorra välja. “Kirjandusminister” tõdes enne mälumängu juurde asumist, et ees on ootamas pingeline õhtu, sest küsimused ei ole kerged ja mäng käib “mõisa” peale.

Mart Juure sõnul on tal hea meel Põltsamaal viibida, sest tema isa oli Põltsamaalt pärit ning ka üks tema hea sõber on põltsamaalane. Mart Juure sõnul satub ta Põltsamaale harva, aga seda suurem on heameel, kui taaskord Põltsamaal saab olla.

Rutt Rimmel tuletas kohalviibijatele meelde, et Põltsamaa raamatukogu korraldas tänavu suvelugemise projekti, kus kümnel teemal oli lugemiseks välja pakutud kolmkümmend raamatut ning kümme raamatut laenutanud inimesed osalesid loosimises. Loosiauhinnad olid välja pandud erinevate ettevõtete poolt ning kus fortuunaks oli Mart Juur.

Seekordses mälumängus osales 14 kolmeliikmelist võistkonda. Küsimused olid koostanud Põltsamaa raamatukogu töötajad. Küsimusi oli n-ö seinast-seina ja küsimustele sai vastata ette antud variantide hulgast võistkonnale õigena tunduva variandi vastuseks esitades.

Üks küsimus kõlas nii: 1985. aastal on Jõgevamaalt leitud Euroopa noorimaks peetud mammuti kaks purihammast ja mõned luud. Missugusest piirkonnast need leiti? Vastuse variantidena olid välja pakutud: Puurmanist, Põltsamaalt Pajusist, Tabiverest.

Üks Jõgevamaad puudutav küsimus oli niisugune: 1980. aasta olümpia purjetamisregatt toimus Tallinnas. Olümpiatule süütamisele Pirital eelnes tõrvikutega teatejooks läbi Tallinna, millest võttis osa ka Jõgevamaa esindus. Kes kandis rajooni esinduse tõrvikut? Vastuse variantidena olid välja pakutud: Kuno Ämarik, Jaan Schmidt, Villu Ojassalu, Ants Paju. Lisaks võistkondadele oli võimalus küsimustele vastata ka pealtvaatajatel, keda oli viktoriini jälgimas ca 40 inimest.

Valikvastusega võib ka kogemata täppi minna

Võiduka võistkonna liige Põltsamaa linnasekretär Tiia Vahter võistkonnast Linnavalitsus lausus, et aasta tagasi läksid nad mälumängust osa võtma raamatukogu kutse peale ja nüüd tuli sellel osalemine loomuliku jätkuna aasta tagasi alguse saanud traditsioonile.

Peale Tiia Vahteri kuulusid võistkonda veel linnavalitsuse heakorraspetsialist Riivo Lehiste ning haridus- ja kultuurinõunik Kadri Suni. Tiia Vahteri sõnul on Riivo Lehiste juba kogemustega mälumängur.

Sama koosseisuga osales Põltsamaa linnavalitsuse võistkond raamatukogupäevade raames läbi viidud mälumängul ka aasta tagasi. Tiitlit küll tänavu neil kaitsta ei tulnud, sest aasta eest tulid nad teiseks. Tiia Vahteri sõnul tema küll mälumänguks spetsiaalselt ei valmistunud, aga võistkonnakaaslaste eest ei oska ta vastata.

Vahteri hinnangul oli küsimuste hulgas erineva raskusastmega küsimusi.

Samas ei ole raamatukogupäevade raames toimuv mälumäng traditsiooniline, kus endal tuleb vastused välja mõelda, vaid need on valikvastustena ette antud. Valikvastuste puhul võib vahel juhtuda, et vastatakse õigesti mitte vastust teades, vaid kogemata.

Tiia Vahter tõdes, et seekordne mälumängu alguse osa oli nende võistkonna jaoks küllalt nutune, mistõttu tuli võit tõsise üllatusena. Linnasekretär märkis, et tänavu oli ilmselt võistkondi rohkem osalemas kui aasta tagasi.

Tema sõnul on ju tore oma kogukonnakaaslastega aastas kord niisugusel moel kokku saada ja natuke tõsises ning natuke lustakas mälumängus kaasa lüüa. Seda Tiia Vahter lubada ei oska, mis aasta pärast saab, sest Põltsamaa linnavalitsust siis enam ei ole. Heade kaaslastega mõnusas suures seltskonnas on ta valmis ka aasta pärast samasuguse kolmikuga mälumängus osalema, kui ka kaks ülejäänud võistkonnakaaslast seda soovivad.

RuttRimmeli sõnul saab aasta tagasi alguse saanud mälumängust kindlasti traditsioon, mida korraldatakse raamatukogupäevade raames ka edaspidi. Mälumäng saab teoks piduliku õhtuna, kus põnevust ja kaasaelamise võimalust pakutakse nii võistlejatele kui pealtvaatajatele.

Raamatukogupäevade raames laenutasid eile Põltsamaa raamatukogus raamatuid äsjastel kohalikel valimistel enim hääli kogunud SDE nimekirja vallavanema kandidaat Margus Möldri ja lasteosakonnas Põltsamaa muusikakooli direktor Hannes Männik.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus