Raamatukogu on abiks erivajadustega inimestele

Täna, 15. oktoobril on valge kepi päev. Sel päeval räägitakse tavapärasest enam pimedate ja vaegnägijate probleemidest ning nende lahendamise võimalustest. Nägemise kaotanute suur mure on see, et nende lugemisvõimalus on raskendatud või ei saa nad tavakirjas teksti üldse lugeda.

Seda muret aitab leevendada Eesti Pimedate Raamatukogu, kust on võimalik laenata punktkirjas, heli-, puute- ja e-raamatuid, heli- ja e-ajalehti-ajakirju ning kirjeldustõlkega filme. Teenindatakse nägemispuudega või mõne teise tavakirjas teksti lugemist takistava puude, häire või haigusega inimesi. Raamatukogu ligi 700 lugeja hulgas on ka jõgevamaalasi. Kindlasti on maakonnas neid, kes selle raamatukogu teenuseid vajaksid, kuid niisugusest võimalusest veel ei tea. 

Audioraamatuid ei laenutata igaühele

Eesti Pimedate Raamatukogu asub aadressil Suur-Sõjamäe 44a, 11415 Tallinn. Internetis leiab raamatukogu kohta infot aadressil www.epr.ee.

Lugejaks registreeritakse avalduse alusel. Registreerimisavaldus on raamatukogu kodulehel. Selle saamiseks postiga tuleb eelnevalt raamatukoguga ühendust võtta telefoni 674 8212, e-posti laenutus@epr.ee või e-teeninduse teel. Registreerimisel on nõutav tõend tavakirjas teksti lugemist takistava puude, häire või haiguse kohta või selle koopia. Alla 16-aastaste laste lugejaks registreerimisel on vajalik ka lapsevanema või hooldaja kirjalik nõusolek.

Täidetud ja allkirjastatud registreerimisavalduse ning koopiad nõutud dokumentidest võib saata raamatukogule postiga, digiallkirjaga avalduse ja dokumentide skaneeritud koopiad aga e-postiga.

Enamik raamatuid on valmistatud Eesti Pimedate Raamatukogus. Need ei ole mõeldud müügiks, vaid laenutamiseks raamatukogu lugejatele.

Audioraamatuid ei laenutata aga igaühele. Raamatukogu kasutab autoriõiguse seaduses sätestatud teose vaba kasutamise reegleid ega maksa autoritele tasu. Autoritasu maksmata on lubatud teose paljundamine, levitamine ja üldsusele suunamine puuetega inimeste huvides viisil, mis on otseselt seotud nende puudega, tingimusel, et selline kasutamine ei taotle ärilisi eesmärke. Seetõttu ongi lugejaks registreerumisel vaja esitada lisaks isikut tõendava dokumendi koopiale ka eelpool nimetatud tõend või selle koopia. 

Valiku saab teha 3400 helikandja hulgast

Raamatukogu valmistab heliraamatuid CD-del DAISY (Digital Accessible Information System) standardis. Selle standardi järgi valmistatud heliraamatud pakuvad kasutajatele mitmeid võimalusi, mida teistel heliraamatutel ei ole.

Lisaks teksti kuulamisele, on navigeerimiseks võimalik kasutada peatükke ja fraase ning lisada järjehoidjaid. Neid audioraamatuid saab kuulata DAISY-pleieri või arvutiga. DAISY-pleieri suur eelis tavalise CD-pleieriga võrreldes on selle mälu, mis jätab meelde, kus raamatu kuulamine pooleli jäi, ja võimaldab seda hiljem samast kohast edasi kuulata. Aparaate müüb soodustingimustel tehnilise abivahendina neile, kellel on isiklik abivahendi kaart, MTÜ Jumalalaegas abivahendikeskus Silmalaegas (www.silmalaegas.ee).

Raamatukogus olevate heliraamatute tekste on esitanud peamiselt näitlejad ja raadiodiktorid. Valiku saab teha ligi 3400 heliraamatu hulgast. On nii Eesti kui teiste riikide kirjandust – romaane, jutukogusid, reisiraamatuid ja palju muud. Nende teoste lühitutvustused leiab kodulehel olevast raamatututvustaja nimestikust. Raamatukogus igakuiselt koostatavad uute raamatute nimestikud salvestatakse CD-dele ja saadetakse lugejatele. Soovijatele saadetakse raamatututvustajate elektroonilised variandid e-kirjadena. 

Korraga saab tellida viis heliraamatut

Telefonitsi, e-postiga või kodulehe e-teeninduse kaudu tellitud CD-del materjalid jõuavad pappümbrisesse pakituna lugejate kodupostkastidesse. Heliraamatuid saab korraga tellida kuni viis nimetust ning need saadetakse lugejatele vastavalt tellimustele iga kahe nädala tagant. CD-sid ei ole vaja raamatukogule tagastada.

Eesti Pimedate Raamatukogu Veebiraamatukogu (http://veebiraamat.like.ee/veebiraamat/) võimaldab heliraamatuid alla laadida ja voogedastusena kuulata. Veebiraamatukogus on üle 2300 eesti- ja võõrkeelse audioraamatu.

Kõik raamatukogu teenused on lugejatele tasuta.

i

PRIIT KASEPALU, Eesti Pimedate Raamatukogu teabejuht

blog comments powered by Disqus