Raamatu ja roosi päev pakub elamusi ning üllatusi

Paljud raamatukogud üle Eesti tähistavad aprillikuus raamatu ja roosi päeva. Põltsamaal tegutseva Jõgeva maakonna keskraamatukogu juhataja Rutt Rimmeli sõnul on neil see sündmus juba traditsiooniks saanud ning toimub tänavu neljapäeval, 23. aprillil.

Vahel on raamatu ja roosi päev olnud Põltsamaal ühepäevane, vahel kahepäevane ettevõtmine. Seekord tulevad külla bioloog-geneetik ja loodusajakirjanik Kristel Vilbaste ning rahvaluuleteadlane ja regilaulu propageerija Mikk Sarv. Külalised räägivad sellest, kuidas loodusest elujõudu ammutada, olgu siis allikaveest ja metsamarjadest või muul viisil. Rutt Rimmeli sõnul on paljud Mikk Sarvega kohtunud inimesed tõdenud, et tunnevad ennast pärast temaga suhtlemist oluliselt tervematena.

Raamatu ja roosi päeval toimub raamatukogus igapäevane töö, aga on oodata ka mitmeid üllatusi. Näiteks saavad lugejad osa “Pimekohtingust raamatuga”. Raamatu laenaja saab soovi korral trükise, mis on peidetud ehk pakitud roosimustrilisse paberisse. Millist teost paber varjab, saab lugeja teada alles kodus, kui on paki avanud.

Lapsed valmistavad juba pikemat aega koostöös kohaliku noortekeskusega mitmesugusest materjalist roose, mida raamatukogu töötajad oma lugejatele sellel päeval kingivad.

Lastele korraldatakse raamatu ja roosi päeval muinasjutuhommik, kus lood kõnelevad roosidest. Muinasjutte vestavad Helve Tamm ning raamatukogu töötajad. Koos Põltsamaa ühisgümnaasiumi lastega külastavad raamatukogu Soome sõpruslinna Kokemäe lapsed, kellega vesteldakse lastekirjanduse teemadel. Traditsiooniliselt toimub sellel päeval raamatukogus  ka rohevahetus ehk toalillede vahetus. Sellega rõhutatakse meid ümbriteseva looduse tähtsust. Kui kellelgi on kodus liigseid toalilli, mida ei raatsi ära visata, võib selle juba eelmisel päeval raamatukokku  viia, ja kõik lillesõbrad võivad pakutavate toalillede seast endale sobiva valida.

Suuremate toalillede omanikud, kes oma lillest loobuda soovivad, saavad jätta raamatukokku oma kontaktandmed, et ühendust saaksid võtta need, kes suurest lillest huvitatud on. Põltsamaa raamatukogu töötajad ootavad raamatute laenajaid ja lillehuvilisi raamatu ja roosi päeval aktiivselt osalema.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus