Räägi tasa minuga…

Betti Alveri nimi ei ole tõenäoliselt ühegi jõgevalase jaoks tundmatu. Eesti kirjanduse suurkuju teatakse ka mujal Eestis. Tema luuletus „Tulipunane vihmavari” on ilmselt nii mõnelegi noorele hinge läinud ja mõtlema pannud. Tänavu oli Jõgevalt pärit poetessi Betti Alveril 112. sünniaastapäev, mida taaskord väärikalt luulepäevadega tähistati.


Möödunud nädalavahetusel toimusidki Jõgeval järjekordsed üleriigilised luulepäevad „Tähetund”, sel aastal said need teoks kahekümne kuuendat korda. Sel puhul tulid Jõgevale kokku näitetrupid üle Eesti, kohal olid gümnaasiuminoored nii Saaremaalt, Tallinnast kui ka Viljandist, kes esitasid viieteistkümne minutilisi etteasteid Jaan Kaplinski ja/või Doris Kareva loomingust. Publikul oli, mida vaadata ja kuulata. Žüriil aga mõtlemist, mida ja kuidas hinnata.

Akadeemia liige, näitleja Garmen Tabor kinnitas, et valiku tegemine oli sel aastal keeruline, sest ei ole väga lihtne leida Kaplinskile ja Karevale koos ja eraldi väljundeid. „Nad on filosoofid, meie Eesti ja selle maa kandi mõtte kandjad. Aga kui noored inimesed seda edasi kannavad, siis on see suurepärane ja kaunis,” arvas näitleja.

Seetõttu ongi rõõmustav, et igal aastal hilissügisel tulevad Eesti gümnaasiuminoored, kes on luule- ja näitehuvilised, kõik kokku siia Jõgevale, et hoida meeles Jõgevalt pärit poetessi mälestust ja teisalt kanda edasi aastakümneid kestnud traditsiooni. Nendel päevadel on meie kultuuriloos kindel ja oodatud koht.

blog comments powered by Disqus