Raadiveres avati gaasiregulaatorjaam

Regulaatorjaam oli vaja välja ehitada selleks, et kõrgsurvetrassis voolava gaasi rõhk umbes 30 baarilt gaasikütteseadmetele vastuvõetavaks ehk paari-kolmebaariseks alandada. Eesti Gaasi müügiettevõtte direktori asetäitja Ülle Otsa sõnul pole inimtööjõudu regulaatorjaamas vaja: digitaalsed andmed selle kohta, kui palju ja missuguste omadustega gaasi jaama läbib, lähevad vastava modemi abil otse Eesti Gaasi Tallinnas asuvasse jälgimiskeskusse.

“Kaalumisel oli ka maagaasi Kuremaalt või Raigastverest Palamusele toomise variant,” ütles regulaatorjaama välja ehitanud ASi Termox juhataja Aare Kivilo. “Sealt saanuks normaalrõhuga gaasi, ent Kuremaalt polnuks seda vajalikul määral võtta, Raigastverest kaevama hakates oleks aga trass liiga pikaks läinud ning selle äärde poleks ka potentsiaalseid tarbijaid jäänud. Õnneks saime gaasimüüjaga ehk siis ASiga Eesti Gaas kokkuleppele kõrgsurvetrassi sisselõike tegemise ja Raadiverre regulaatorjaama väljaehitamise asjus.”

2,1 miljonit krooni maksnud regulaatrojaam ehitati välja osalt Eesti Gaasi investeeringuraha eest ja osalt Palamuse valla poolt ASile Termox liitumistasuna makstud rahast. Ühtekokku maksis vald liitumistasu 5,3 miljonit krooni ning peale regulaatorjaama ehituse hõlmab see summa ka gaasitrassi rajamise kulu.

Tartus tegutsev AS Termox võitis ka kevadel Palamuse vallavalitsuse poolt valla soojamajandusele uue haldaja leidmiseks välja kuulutatud riigihankekonkursi. Nüüdseks on Termox Palamuse aleviku keskkatlamaja ja gümnaasiumi lokaalkatlamaja gaasiküttele üle viinud ning kui rahvamaja saab varasemast alles olnud vedelkütusevarud ära tarbitud, läheb gaasiküttele üle ka sealne lokaalkatlamaja.

“Kuigi gaasi kasutuselevõtmisse investeerimine võis tunduda algul riskantsena, on vallajuhid teinud minu meelest väga targa otsuse, sest Palamuse aleviku tarbijatel pole nüüd enne 2007. aasta lõppu soojahinna tõusu karta,” ütles Aare Kivilo, lisades, et soojahinna nimetatud ajani senisel tasemel hoidmine oli fikseeritud juba riigihanke tingimustes.

Ka Jõgeva maavanem Aivar Kokk kiitis Palamuse valla juhte gaasi kasutuselevõtu otsuse eest.

            “Ega vallavanem Urmas Astelil gaasitrassi väljaehitamise otsust volikogus kerge läbi suruda polnud,” ütles Aivar Kokk. “Oleks selliseid vallajuhte aga rohkem, siis edeneksid maakonna ettevõtlus ja rahva heaolu lausa päevadega. Loodan, et järgmisel või vähemasti ülejärgmisel aastal hakatakse välja ehitama ka Põltsamaa gaasitrassi.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus