Rääbisel avati küla esmamainimist tutvustav kivi

Möödunud laupäeval  avati Torma vallas Rääbisel kivi, millega on tähistatud selle küla esmamainimist aastal 1408. Rääbise esimesel külapäeval toimunud pidulikul sündmusel ja sellele järgnenud rahvaüritusel osales kokku üle kahesaja inimese, kelle hulgas oli nii praeguseid kui ka endisi külaelanikke.

Kivilt, mida kaunistab plaat tekstiga “Rääbise anno 1408”, eemaldasid külapäeval katte selles külas elavad lapsed Karl Sander Juhanson ja Ave Krüüts. 

Külavanem tutvustas põhjalikult ajalugu

“Mõte avada külaplatsil meie kodupaiga ajaloole pühendatud kivi tekkis poolteist aastat tagasi. Sobiva esindusliku kivi leidsime ühelt kodukandi põllult,” ütles Rääbise Küla Seltsingu esinaine Tiina Mölder. Külapäevaks ilmus ka Rääbiset tutvustav voldik.

Rääbise kaugemast ja lähemast minevikust rääkis põhjalikus ettekandes külavanem Enn Roos. Rääbise inimeste lugupidavat suhtumist kodukandi minevikku ja pealehakkamist küla kaunistamisel kiitis oma tervituses maavanem Aivar Kokk, kes Enn Roosile aktiivse külaelu juhtimise eest ja seoses 60. sünnipäevaga maavalitsuse aukirja üle andis ja maakonna sümboolikaga põlle kinkis. Sellise põlle sai maavanemalt kingituseks ka seltsingu juht Tiina Mölder.

“Meie valla külades osatakse hästi väärtustada kultuurilugu ja mõelda ka sellele, et inimestel oleks võimalik meeldivalt ja huvitavalt vaba aega veeta. Selles suhtes paistavad silma Võtikvere, Vaiatu, Koimula ja Rääbisegi, mille ajalukku ka tänane päev jääb, mil küla omale kivi sai. Akadeemilist kuulsust on aga Rääbise külale toonud siit võrsunud soome-ugri keelte uurija ja õpetlane Paul Ariste. Rahvusvaheliselt tuntud akadeemiku mälestuseks avati kivi tema sajandal sünniaastapäeval 2005. aastal. Paul Aristele on pühendatud ka V Torma album, mida esitletakse sel pühapäeval, kui Torma vallas Eesti vabariigi 90. aastapäeva tähistatakse,” lausus vallavanem Riina Kull. 

Aktiivne seltsing

“Arvan, et kivi, mis Rääbisel avati, on igati selle paiga vääriline. Tore, et meie küla ka järjest kaunimaks muutuma hakkab. Samas sooviksin väga, et Rääbisel senisest rohkem noori peresid ja lapsi oleks,” ütles kunagine zootehnik Silvia Veinberg, kes elab Rääbisel alates 1978. aastast.

Külakivi avamisele järgnes ühine supi-ja kringlisöömine ja simman.

“Sellele, et Rääbise küla esmamainimine ajalooallikates kiviga tähistati ning et külapäev korda läks, aitasid suuresti kaasa isa ja tütar Ain ja Anu Tarum, Hugo Kleemann koos perega ja kõik seltsingu liikmed, ” ütles külaelu eestvedaja Tiina Mölder.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus