Rääbise metsloomade turvakodus valmis linnuaed

Rääbise metsloomade turvakodu perenaine Moonika Robi rääkis, et aia ehitamist valmistati põhjalikult ette, töö läks väga kiiresti ? kolme päevaga oli kõik tehtud. Hiljem on tehtud vaid pisiparandusi.

Nagu aed valmis sai, viisid Moonika Robi ja tema veterinaarist abikaasa Villem sinna kohe kuus noort kõrvukrätsu ja hiireviu. Linnud on nüüdseks uue koduga kohanenud ja tunnevad end seal turvaliselt. Üks tilluke kõrvukräts ja kodukakupoeg elavad esialgu veel kliiniku siseruumides.

Kui tiivad piisavalt tugevad ja toiduhankimine selge, lastakse linnud vabadusse.

Linnuaeda kavatsevad Robid lasta veel ka paranevad kajakad, kuid enne pole see võimalik, kui aed on poolitatud ehk rätsude ja kajakate vahele võrk saanud.

?Eraldame linnud, et nad üksteisele liiga ei saaks teha,? selgitas Moonika Robi.

Praegu on vigastatud kajakad loomakliiniku juures väiksemas aias. Moonika Robi ütles, et turgutatud linnud viis ta eile Peipsile.

Kindlasti jääb Rääbisele ka talvel Narvast toodud põletatud sabaga hõbekajakas. See lind kosub jõudsalt ja tema sabasuled taastuvad pisitasa. Täieliku paranemise ja lennuvõimeliseks saamiseni läheb aga veel aega.

Veel pole alanud n-ö toonekurehooaeg. Kui eelmisel aastal jõudis Rääbisele rohkem kui kümme vigastatud toonekurge, kes kõik toibutamist vajasid, siis tänavu pole seni veel ühtegi kurge toodud.

Moonika Robi sõnul taotlesid nad linnuaia rajamiseks juba aasta tagasi raha. ?Aeda oli väga hädasti vaja,? kinnitas ta. Järgmisena taotlevad Robid raha aedade rajamiseks rohu- ja lihasööjate loomade jaoks.

Rääbise metsloomade turvakodust peaks kujunema Lõuna- ja Ida-Eesti metsloomade abistamise keskus.

HELVE LAASIK

Kitsetall ja rebasekutsikas

Esmaspäeva õhtul tõi Moonika Robi Ida-Virumaalt Rääbisele umbes kuuvanuse kitsetalle. Selle looma leidnud mees pöördus abi saamiseks kõigepealt Jõhvi Ida-Virumaa Keskkonnateenistusse, sealt võeti Robidega ühendust.

?Mees väitis, et oli kitsetalle leidnud ühest metsatalust. Mis asjaoludel ta sinna sattus, ma ei tea. Talu köögis oli istunud purupurjus peremees, kitsetall lamas põrandal, kõrval veeämber ja heinad. Mees sõitis kohe Jõhvi keskkonnateenistusse ja küsis, mida ta tegema peaks. Tal soovitati kitsetall ära tuua ja nii ma selle väiksekese Illuka teeristist oma autosse saingi,? rääkis Moonika Robi.

Kitsetall on terve ja sööb isukalt. Öösel magab ta toas ja päeval kliinikus. Ka on loomakese kõht korras.

Veel on Robide juures juba kolm nädalat elanud rebaskutsikas. Kuusalu lähedalt leitud loomake oli keset teed, küllap jäi ta ema auto alla. Nii rebane kui ka kitsetall lähevad varsti Nigula metsloomade turvakodusse Kaja Kübara hoole alla.

VOOREMAA

blog comments powered by Disqus