Rääbise küla tähistab 600. aastapäeva

Ülehomme, 19. juulil tähistab Torma vallas asuv Rääbise küla oma esmamainimise 600. aastapäeva. Sel puhul avatakse külasüdames vastava kirjaga kivi ning peetakse külasimmanit.

„Oodatud on kõik endised ja praegused Rääbise piirkonna elanikud,“ ütles Rääbise külavanem Henn Roos. Aastapäevapeole on kutsutud külalisi ka maavalitsusest, Torma vallast ja naaberküladest. Alustatakse pärastlõunal pidulikult kivi avamisega küla keskel, millel kiri: „Rääbise anno 1408 “. See aastaarv tähistab Rääbise mõisa rendile andmist ning ühtlasi küla esmamainimist. Pärast külavanema väikest ettekannet ja ajaloolist ülevaadet järgneb seltskondlik osa. Muusikalist külakosti tulevad tooma vanamuusikud Viljandist. Õhtul süüdatakse lõke ning peetakse maha külasimman.

Külavanema sõnul on külaplats korda tehtud ning vihma puhuks ka suur telk varutud, kuhu kõik peolised ära mahuvad. Pakutakse suppi, kringlit ja kohvi. Tähtpäeva puhuks lasti trükkida ka voldikud, kus kronoloogiliselt  tähtsamad daatumid kirjas.

Ülehomne aastapäevapidu on ühtlasi Rääbise küla esimene suurem ühisettevõtmine. „Meil on noor ja asjalik külaseltsingu eestseisja Tiina Mölder. Jätkub ka hakkajaid ja abivalmis peresid  nagu Tarumid, Kleemannid  ja teised,“ kiitis külavanem Henn Roos. Oma kunagisse kodupaika on lubanud tulla paljud neist, kelle on elutee  siit kaugemale viinud. Kutsutute hulgas on siitkandist pärit Paul Ariste  järeltulijad. Teatavasti on Paul Ariste, kelle isa Aleksander Berg oli mõisa sepp, sündinud Rääbise mõisas.

VAIKE KÄOSAAR

 

 

blog comments powered by Disqus