Rääbise järvel elaval luigepaaril pole poegi

Rääbisel loomakliinikut ja väikeloomade hotelli pidav loomaarst Villem Robi nentis, et luiki on tuntavalt häiritud, seetõttu pole nad ka pesa teinud ega poegi välja haudunud.

Kohe, kui luiged Rääbisele jäid, hakkasid kohalikud poisikesed neid järve ääres kividega loopima. Linnud ujusid küll eemale, vähemalt kaks paari majesteetlikke linde lahkusid.

Villem Robi on koos kaasa Monikaga käinud korduvalt järve ääres lapsi korrale kutsumas, kuid kasu pole sellest olnud. Järvele sõuti juba paadiga ja kiusamised jätkusid. Tragimad ja ülbemad poisikesed lubasid Robidel, kui need oma sekkumist ei lõpeta, maja põlema panna. Kohapeal käis korra ka kohalik konstaabel. Pärast viimase külaskäiku on olukord pisut rahunenud ja luiged seni õnneks ka alles.

Jõgevamaa keskkonnateenistuse looduskaitsespetsialist Mariliis Märtson rääkis, et esimesel aastal, kui luigepaar saabub uude kohta, reeglina nad samal aastal järeltulijaid ei muretse. Nad valivad hoolega, kuhu pesa teha, et seal oleks rahulik ja ohutu.

Kui luikesid korduvalt ja väsimatult häirida, siis võib juhtuda, et luigepaar lihtsalt enam järgmine aasta Rääbise järvele ei tule. Luiged on Eestis merelahtedel ja saartel harilikud haudelinnud, kuid siseveekogudel haruldased. Juba nende harulduse tõttu siseveekogudel peaksime neid linde hoidma, mitte nendele liiga tegema. Kaunis luigepaar oma pisikeste sibavate poegadega ju ilmestab järve.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus