Puurmanit külastanud Ungari lastele jäi meelde Eesti tasane maa

Möödunud sügisel olid Comeniuse projekti raames Põltsamaa valla Esku-Kamari kooli külalisteks kooliõpilased koos juhendajatega Poolast, Türgist ja Hispaaniast. Aprillis külastasid sama projekti raames Puurmani mõisakooli Ungari lapsed.


Puurmani mõisakooli huvijuhi Raina Rumvolti sõnul on Comeniuse projekt ettevõtmine, kus erinevate riikide koolinoored kokku saavad. 

Sõpruskohtumised mõlema riigi lastele

Puurmani mõisakooli direktor Tiina Oolo ja sama kooli endine ungarlannast  õpetaja Nora Racz otsustasid hakata korraldama sõpruskohtumisi Puurmani ja Ungari õpilastele. Kaks aastat tagasi käisid Puurmani õpilased Ungaris ja nüüd oli aeg vastukülaskäiguks. Igal sellisel külaskäigul on alati mingi konkreetne teema ja seekord oli selleks teemaks ürtide, ravimtaimede, loomaliha ja kala kasutamine gastronoomias. Kahe riigi noored käisid koos matkaradadel, kus õpiti tundma mitmeid taimi, samuti käidi Palmse mõisas vaatamas loodust tutvustavat näitust. Külastati ka Kalatalu Härjanurmes, kus õpiti tundma Eesti  veekogudes elavaid kalu.

Õpilased käisid ja kogusid peredes meie traditsiooniliste toitude  retsepte. Need tõlgitakse  ka ungari ja inglise keelde ja nii valmib retseptiraamat. Et neid retsepte saaksid reaalselt kasutada ka ungari ja inglise keelt kõnelevad inimesed, koostatakse vastav sõnaraamat.

Interneti prezi keskkonnas on valminud interaktiivsed ülesanded, mängud ja videoklipid. Möödunud reedel küpsetati veel ka kodust leiba. Toiduvalmistamise osas püüti teadlikult valmistada igaks söögikorraks võimalikult erinevat toitu. 

Erinevate riikide kultuurierinevused

Raina Rumvolt tõdes, et õpilased saavad läbi selle projekti tundma õppida riikide kultuuride erinevust, teiste rahvaste temperamenti, samuti teiste riikide taimi ja loomi. Tema kinnitusel ei külastata selle projekti raames erinevaid asutusi ja ettevõtteid mitte lihtsalt niisama, vaid õpilased täidavad seal alati töölehe, mille järgi selgub, mis neile sealt meelde jäi ja mida uut ning kasulikku nad ühest või teisest kohast teada said.

Eesti ja Ungari lapsed jaotati paaridesse, kus paarilised tegid omavahel koostööd nii Puurmani laste Ungari külastuse ajal kui Ungari noorte vastukülaskäigul siia.

Raina Rumvolt meenutas, et nad käisid Ungaris ühe mesiniku juures vaatamas, kuidas seal sellel alal tegutsetakse. Huvijuht tõdes, et tunneb tänu sellele, et tema lähedane inimene mesilasi peab, seda valdkonda küllalt hästi ja tema arvates ei erine ungarlaste mesindus Eesti omast kuigi palju. Mesitarud on siiski pisut teistsugused. 

Ilmataat külalisi seekord ei soosinud

Raina Rumvolt lausus, et kui muidu kulges ungari noorte külaskäik Eestisse plaanipäraselt ja ilma viperusteta, siis ilmataat neid seekord kahjuks ei soosinud. Esmaspäeval, 13. aprillil tuli Seli-Sillaotsa matkarada läbi kõndida vihmakeepides. Sellegipoolest oli see Ungari noorte jaoks põnev kogemus, sest nende kodumaal rabasid ei ole.

Erinevalt Esku-Kamari kooli külastanud kolme riigi õpilastest, ei elanud Puurmani mõisakooli noored külalised peredes, vaid jahiseltsi Gustav jahimajas, kus neil igal hommikul valla buss vastas oli ja õhtul tagasi öömajale viis.

Puurmanit külastanud noored elavad oma kodumaal väikeses külas Balatoni järve ääres. Ungari noortele hakkas Eestis silma siinne loodus ja tasane maastik. Nende kodumaal on ümberringi mäed. Samuti jäid neile meelde meie jahedad ilmad. Kui meil siin oli aprilli keskel päeval umbes viis kraadi sooja, siis Ungaris oli samal ajal plusskraade juba 25. Ja tõelise ohhoo-efekti tekitas siin korraks maha sadanud lumi. 

Nägid Eestimaal väga palju ilusaid kohti

Ungarlased on enamasti tumedamate juuste ja silmadega ning külalised panid tähele, et eestlased on võrreldes nende rahvuskaaslastega märksa  rahulikumad. Tallinnas meeldisid Puurmani mõisakooli külalistele eelkõige Bastioni käigud ja Kiek in de Kök.

Ungari noored  said näha ka Võrumaal  Sõmerpalus asuvat Euroopa suurimat motokrossi sisehalli, Tartus külastati botaanikaaeda ja nauditi lodjasõitu Emajõel.  Põhja-Eestis tutvuti aga Lahemaa rahvuspargi ja Sagadi mõisaga.

Ungari noorte Eestis veedetud päevadesse mahtus veel palju muudki põnevat. Külaliste muljed olid väga positiivsed ja nad tahavad kindlasti siia tagasi tulla, et Eestit ka oma vanematele tutvustada. Et vanemaid Eestisse tulema veenda, selleks viidi siit kaasa hästi palju fotosid.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus