Puurmanis võistlesid solistid ja ansamblid

Puurmani Gümnaasiumis toimus möödunud teisipäeval Jõgevamaa 6.-12. klasside solistide ja ansamblite võistulaulmine, millel osalesid kaheksa kooli õpilased.

Arvestust peeti kolmes vanuserühmas: 6.-7. klass, 8.-9. klass ning gümnaasiumiaste. Lauljaid hindasid Tabivere Gümnaasiumi muusikaõpetaja Triin Saariste, endine muusikaõpetaja ja koorijuht Eva Kams ja Puurmani Gümnaasiumi huvijuht Raina Rumvolt.

Solistide poolest oli osalejaterohkeim 6.-7. klassi vanuserühm.

“Selles rühmas oli, keda kuulata ja keda omavahel võrrelda,” ütles Triin Saariste.

7.-9. klassi soliste oli tema sõnul tunduvalt vähem ning nad olid oma eneseotsingutes ebakindlamad, ent samas siiski väga tublid. Gümnaasiumiastme solistide hulgas nägi zhürii ja publik aga ka tõelist üllatusmeest, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilast Fredi Pärsi.

“Fredi oleks justkui üldse valele võistlusele sattunud,” ütles Triin Saariste. “Ta oleks võinud alguses n-ö erikülalisena ära esineda ja siis võinuks alata konkurss.”

Vaatamata sellele, et üks võistleja teiste hulgast eriliselt silma paistis, jätkus sellesse vanuserühma ikkagi ka võistluspinget, sest teise ja kolmanda koha saaja üle otsustamine polnud sugugi lihtne.

Kui soliste oli noorimas vanuserühmas palju, siis ansambleid vaid kaks. Ent tublid olid mõlemad, vaatamata sellele, et erinevalt suurest Põltsamaa Ühisgümnaasiumist pole väikeses Lustivere põhikoolis võimalik ansambli koosseisu väga valida.

“Väga keeruline ongi võrrelda suurte ja väikeste koolide ansambleid, sest tead, et ühtedel on võimalik lauljaid valida ja teistel mitte,” ütles Triin Saariste. “Raske on võrrelda ka suure ja väikeses koosseisuga ansambleid. Samas eeldab ansamblilaul lauljatevahelist koostööd, nii et suur koosseis ei pruugi alati kasuks tulla.”

Tabivere kooli muusikaõpetaja sõnul pakkusid eriti  gümnaasiumiastme ansamblid toredaid üllatusi huvitavate seadete näol. Repertuaarivalik oli nii solistidel kui ansamblitel mitmekesine. Kõige rohkem esitati kodumaiste autorite Anu Röömeli ja Riine Pajusaare laule, ent oli ka kodu- ja välismaist klassikat ning poplugusid.

Hindamine on muidugi tänamatu töö igal lauluvõistlusel. Palju toredam oleks lihtsalt muusikapidu pidada ja toredatest esinejatest rõõmu tunda.

“Ent kui konkursid korra välja mõeldud on, eks siis tule ka hinnata ja auhindu jagada,” ütles Triin Saariste. “Ka kriteeriumid, mille järgi üks või teine zhüriiliige lauljaid hindab, on väga erinevad. Mida rohkem on hindaja muusikaga seotud, seda rohkem oskab ta välja tuua spetsiifilisi momente, mis kõrvaltvaatajale mõnikord arusaamatuks jäävad. Mittemuusik hindab rohkem hetke- ja üldmulje põhjal.”

Jagus siis auhindu kellele jagus, võitjad olid tegelikult kõik, kes osalesid — nii õpilased kui ka nende juhendajad. Lauluvõistlust toetas Jõgevamaa Omavalitsuste Liit. 

Solistide ja ansamblite konkursi paremad 

Solistid

6.-7. klass: 1. Ingel Liis Hedgren Haljas  (Palamuse G, õp Luule Toome); 2. Siim Miljand   (Põltsamaa ÜG, Meeli Nõmme); 3. Anete Saar   (Põltsamaa ÜG, Meeli Nõmme).

8.-9. klass: 1. Liisa Saariste  (Palamuse G, Karmo Toome); 2. Alice Susi  (Põltsamaa ÜG, Hille Martin), 3. Liidia Topkina (Mustvee VG, Jelena Putškova).

10.-12. klass: 1. Fredi Pärs (Põltsamaa ÜG, Hille Martin); 2. Kristen Kiis (Palamuse G, Karmo Toome); 3. Ann Kahro (Palamuse G, Karmo Toome). 

Ansamblid

6.-7. klass: 1. Põltsamaa ÜG ansambel (Meeli Nõmme); 2. Lustivere PK ansambel (Sirje Pääslane).

8.-9. klass: 1. Palamuse G ansambel (Luule Toome); 2. Jõgeva ÜG tütarlaste ansambel (Karin Luik); 3. Põltsamaa ÜG tüdrukute ansambel (Hille Martin).

10.-12. klass:    1. Põltsamaa ÜG neidude trio (Meeli Nõmme); 2. Palamuse rahvamaja ansambel Paunvere Piigad (Maret Oja); 3. Põltsamaa ÜG segaansambel (Hille Martin). 

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus