Puurmanis saab reedel nautida romantilist kontsertetendust

Kätte on jõudmas selle suve romantilisimad õhtud kuues Eesti mõisas, kus elava muusika, tantsu, rõivakunsti ja kaasahaaravate ajaloovestete vahendusel jõuavad publikuni kaunid ajatud lood armastusest ja Eesti pinnal aegade hämaruses toimunud sündmustest.

Publiku ees on hinge minevat kunstielamust pakkuv sari “Eesti mõisad 2008”, 15.-24. augustini saab suursugustes mõisasaalides nautida kuut efektset ja hingekeeltel mängivat kontsertetendust, mille toovad publikuni barokkansambel Corelli Consort ja Fine 5 Tantsuteater, täiendatuna Jüri Kuuskemaa rabavate ajalooteadmistega mõisatest ja Vabadussõja aegadest. 

Muusika Corelli Consortilt

Kontsertetendustel kõlav muusika ansamblilt Corelli Consort (kunstiline juht barokkviiuldaja Mail Sildos) on valik barokiaja meistrite kaunimatest teostest: Corelli, Meder, Roman, Rameau. Samu teoseid võisid etenduste toimumispaikadeks valitud mõisates oma ajal kuulata mõisate tollased elanikud.

Omaaegsed mõisaprouad-härrad, mõisalegendid ning ka eelmise sajandi alguse inimsaatused on olnud inspiratsiooniallikaks koreograaf-lavastajatele Tiina Olleskile ja René Nõmmikule Fine 5 Tantsuteatrist, kelle fantaasias sündisid kaasaegsesse tantsukeelde valatud lood erinevatest elukäikudest. Publiku ette jõuavad need tantsijate Irina Pähna ja Rain Saukase professionaalses ja tundeküllases esituses.

Kõigil mõisaõhtutel on kohal Jüri Kuuskemaa, kes jagab publikuga oma rikkalikke ajalooteadmisi, valgustab kohaletulijaid iga hoone sünni ja saatuse teemadel ning juhib tähelepanu iga mõisa kordumatutele arhitektuurilistele väärtustele.

Piletiostja annetab puuetega lastele 

Jüri Kuuskemaa sõnul tuleb Puurmani nimi mõisa Rootsi aegsete omanike Buhrmannide nimest, ent saksa traditsioonis kandis see nime “Schloss Talkhof”, mis tähendab Kursi lossi.

“Pärast hävitavaid sõdu sai mõisast tagasihoidliku puidust härrastemajaga rüütlimõis. Praegune, endist kindlust meenutava vaatetorniga esinduslik härrastemaja koos suure jõeäärse pargiga on Ernst von Mannteuffeli pärand 1860. aastatest. Ajastuomaselt jäljendab see väliselt renessanssarhitektuuri. Interjöörides on muudki vanu stiile jäljendavat: vallatlevat rokokoodekoori, rangemat varaklassitsismi. Mannteuffelite valdusse jäi mõis maareformini,” rääkis ajaloolane.

Mõisas asuv kool on hoidnud ruumidele sarmi andvat tisleritööd ning seina- ja laekaunistusi. Halvemini on käinud suure ringtalli ja teiste abihoonete käsi.

Vabadussõja algul komplekteeriti siin Julius Kuperjanovi eestvedamisel partisanide pataljon, millel oli oluline roll enamlaste väljatõrjumisel Kagu-Eestist aastal 1919.

Juba kümnendat aastat toimuva sarja “Eesti mõisad“ seekordsed võtmesõnad on Eesti Vabariigi 90. aastapäev ning puuetega laste abistamine. Sarja juubelisuve metseenide toetus läheb aastaid tühjalt seisnud Tammistu mõisale Tartu lähistel, kuhu Eesti Agrenska Fond rajab puuetega laste ja nende perede tugikeskust. Iga kontserdipileti ostnu võib end uhkusega tunda metseenina, sest annab oma panuse puuetega laste elujärje parandamiseks. Koos tänavuse aasta kontsertidega on sari “Eesti mõisad” põhjalikult tutvustanud juba 45 mõisat üle Eesti ja toetanud igal aastal üht väikest mõisakooli või -lastekodu.

iii

ANNELI REMME

blog comments powered by Disqus