Puurmani termopuit läheb enamasti piiri taha

Puurmani alevikus puidu termilise töötlemisega tegelev Eimas Grupp ekspordib suurema osa oma toodangust, Eesti vajadused termopuidu järele suudetaks katta paari kuuga.

Ettevõtte omaniku ja juhi Einar Saare sõnul tarnib firma väga suure osa oma toodangust Soome ja teistesse Põhjamaadesse. “Oleme siin termopuitu 12 aastat valmistanud ja nüüd ei pea me oma välismaistele klientidele enam rääkima, et me pole Venemaa osa,” rääkis firma juhataja hiljuti Puurmani valda külastanud Jõgeva maavanemale Viktor Svjatõševile ning tema saatjaskonnale. 

Sobib saunamaterjaliks

Einar Saare sõnul sobib termiliselt töödeldud puit hästi põrandaks. Tavapuidust tehtud põrand n-ö mängib, tekitades põrandalaudade vahele suuri pragusid või põrandale “muhke”. Termiliselt töödeldud põrandate puhul sellist probleemi ette ei tule.

Kõige rohkem leiab termiliselt töödeldud puit kasutamist saunades — nii seinteks, põrandaks kui lavaks. Hästi sobib selline puit ka hoone välisvoodriks. Selleks otstarbeks tuleb aga termiliselt töödeldud lauad teha väga lobeda tapiga. Termoahjust välja tulnud puidul  on niiskust kõigest 1,5 protsenti, hiljem saavutab see välise voodrilauana umbes kaheksaprotsendilise niiskustaseme ja järelikult paisub.

Saare kinnitusel pole masu ka nende firmast jälgi jätmata mööda läinud. Kuldaeg oli Eimas Grupil 2008. aasta. Tänavuse aasta tootmismaht on firmajuhi hinnangul võrdväärne mulluse mahuga, mis numbrilises väljenduses tähendab umbes 2000 kuupmeetrit termotöödeldud puitu.

Viimasel ajal on turg heitlikuks muutunud ja hinnadki alla läinud. Eimas Grupp on kaotanud ka mitmed varasemad toormehankijad. Einar Saare sõnul said nemad vajalikku oksavaba materjali suures osas kaubaaluste materjali kõrvalt. “Kui kukkusid kaubamahud, ei vajatud ka endisel hulgal kaubaaluseid. Kui kauba vähenedes langes kaubaaluste tootmine, ei tulnud ka enam piisavalt oksavaba materjali,” iseloomustas ettevõtte juht toormeturu olukorda.  

Suurte turgude jaoks liiga väike

Suurte turgude jaoks on paraku Eimas Grupi tootmismaht väga väike. Hiljaaegu suudeti leida kontakt Hiinaga. Sealt saadeti ettevõttele teade, kus sooviti saada 500-kuupmeetrine katsepartii. “Sellises mahus termotöödeldud materjali partii ei ole meie jaoks katsepartii. See on meie firmale väga tõsine toodangu maht,” rääkis Saar.

Lisaks on kaugete turgude häda selles, et sealsete partneritega on väga keeruline suhelda. Soomes ilmnevate probleemide korral saab hõlpsasti ise kohapeale asja uurima minna või tulevad partnerid Puurmani. Hiina või teiste kaugete turgude puhul tuleks asjad infokanalite vahendusel selgeks rääkida, mis muudaks aga klientidega suhtlemise tunduvalt keerulisemaks.

Puidu termotöötlusega kaasneb ka omapärane lõhn ja seetõttu tundsid maavanem ja teda saatnud maavalitsuse inimesed huvi, kuidas suhtuvad sellesse Puurmani elanikud. Vallavanem Rauno Kuus lausus, et varem ehk oli vahel nurinat, nüüd enam eriti mitte. “Kui võrrelda seda läga laotamisel tekkiva lõhnaga, siis selle peale tuleb inimestelt hoopis rohkem kaebusi,” tõdes ta.

Einar Saare sõnul ei tasu termopuidule omistada mingeid üleloomulikke omadusi, see on puit nagu iga teinegi.  

Tunnevad termotöödeldud puidu omadusi

“Kusagil uuringus on öeldud, et termopuidu omadused on võrreldes termiliselt töötlemata puiduga  40 protsenti paremad. Ega see päris nii ikka ei ole.  Termopuitu tuleb samamoodi värvida ja ultraviolettkiirguse eest kaitsta. Värvimata termopuit muutub samasuguseks halliks nagu heinaküüni sein. Kui termiliselt töötlemata puit “mängib” 10 sentimeetri kohta nelja millimeetri ulatuses, siis termiliselt töödeldud puit ühe-kahe millimeetri ulatuses,” tõi Saar näiteid.

Nüüd on õnneks jõutud niikaugele, et on mõistetud, mida termiliselt töödeldud puit tegelikult tähendab ja milleks selline materjal kõlbab.

“Meie oleme oma toodangu omal nahal alati ära proovinud. Oleme valinud enda jaoks kvaliteedilt kõige kehvema osa toodangust, et puudused kõige paremini esile tuleksid,” rääkis ettevõtja. Küsimusele, kas firmal laienemisplaane pole, vastas  firmajuht, et taolised plaanid küll nende mõtetes mõlguvad, kuid sellest kõigest on veel vara rääkida.     

Eimas Grupp

*Valmistab Puurmanis termotöödeldud puitu

*Ettevõte on tegutsenud juba 12 aastat

*Aastane tootmismaht umbes 2000 kuupmeetrit

*Kasutavad oksavaba materjali

*Tänavu on turg heitlik, ka hinnad on kukkunud

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus