Puurmani „Mütsikaupmees“ edukas ka riigifestivalil

 

Mai alguses Kohtla-Järve kultuurikeskuses toimunud algklasside kooliteatrite riigifestivalil esindas Jõgevamaad Puurmani Gümnaasiumi kolmanda klassi trupp lõbusa lastenäidendiga “Mütsikaupmees”. Eneselegi üllatuseks võitsid Puurmani lapsed riigifestivalilt laureaaditiitli ja ühe näitlejapreemia.

“Üllatuseks oli laureaaditiitel eelkõige seepärast, et lavastus sai valmis tehtud üsna suure kiiruga: koolisisene näitemängupäev oli lähenemas, lapsed aga kord haiged olnud, kord külmapühi pidanud,” ütles III klassi juhataja ja “Mütsikaupmehe” lavastaja Eda Sääsk. “Et aega vähe oli, võtsimegi ette lihtsa loo, kus teksti on vähem ja masside liikumist rohkem.”

“Mütsikaupmehes” jääb nimitegelane kimpu karja ahvidega, kes talt mütsid ära varastavad ja neid endale pähe proovima hakkavad. Lõpuks saab kaupmees, kellel on kodus kümme last, mütsid küll tagasi, ent lisaks sellele saab ta endale ka ahvikarja.

“Dekoratsioone me lavastuses ei kasutanud, rekvisiitidest olid meil aga mängus vaid suur korv ja laste poolt kodunt kaasa toodud kübarad-kaabud. Ka ahvimaskid tegid lapsed endale ise,” ütles Eda Sääsk.

Et teised Puurmani gümnaasiumi algklassid oma lavastusi valmis ei saanudki, oli kolmandale klassile edasipääs maakondlikule näitemängupäevale — see peetigi tänavu Puurmani Gümnaasiumis — automaatselt tagatud. Et seal esikoht võideti ja riigifestivalile pääseti, oli niigi juba suur üllatus, riigifestivali laureaadiks tulek oli seda aga veelgi enam.

“Kohtla-Järvele läksime väikese hirmuga hinges: kujutasime ette, et seal tuleb meil rinda pista pidevalt ja sihipäraselt tegutsevate näiteringide ja teatristuudiotega ning pärast kuulata professionaalide karme arvustusi,” ütles Eda Sääsk. “Tegelikult oli Kohtla-Järvel veedetud päev aga pingevaba ja väga õpetlik ning zhüriiliikmete tagasiside pigem toetav kui noriv. Sain sellest edasipidiseks tööks nii mõnegi kasuliku juhise.”

Ka lapsed vaatasid klassijuhataja sõnul vapralt ära kõik esimese festivalipäeva etendused, jäid nähtuga väga rahule ja sõitsid õhtul koos juhendajaga koju: nii rahaliselt kui ka korralduslikult oleks kaheks päevaks Kohtla-Järvele jäämine olnud liiga keeruline. Mõni päev hiljem kooli saabunud e-kirjast selgus aga, et peale toredate teatrielamuste on kolmanda klassi trupp saanud festivalilt ka ühe kuuest laureaaditiitlist (üldse osales 16 truppi) ning et “Mütsikaupmehe” nimiosalist kehastanud Kerdo Kursi on tunnustatud näitlejapreemiaga.

Jõgevamaa õpilasnäitlejad on tänavu üldse edukad olnud. Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja vanema trupi edust Rakveres toimunud gümnaasiumiastme kooliteatrite riigifestivalil on Vooremaas juba varem juttu olnud. Nüüd võib lisada, et Liblikapüüdja VI b klassi õpilastest koosnev trupp tõi lavastusega “Okasroosike” Põlvas toimunud keskastme kooliteatrite riigifestivalilt ära eripreemia ja näitlejapreemia (selle sai Kristjan Pint), ning et Liblikapüüdja vanema trupi näitleja Kertu Tutt pälvis Alatskivil toimunud üleriigilisel Juhan ja Jakob Liivi ning Juhan Liivi luuleauhinna laureaatide loomingule pühendatud etluskonkursil Alatskivi vallavalitsuse eripreemia.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus