Puurmani kultuurimaja ehitati veerand sajandit tagasi entusiasmiga

Puurmani kultuurimaja ehitamise ajal Rahva Hääle kolhoosi viimaseks esimeheks olnud praegu 82aastane Jaak Kask meenutas, et selle hoone ehitamisega oli palju muret ja vaeva, kuid kohalik rahvas vajas seda.


Nõukaaeg oli läbi saamas, kuid Eesti polnud veel iseseisev. Puudus oli ehitusmaterjalidest. “Inimesed soovisid uut kultuurimaja. Vanas hoones Pedja jõe kaldal olid ühel pool korterid, keskel veski ja teisel pool saekaater. See oli ilus koht,” rääkis ta.

Leiti projekteerija. Kohapeal alustati tööd oma ehitusbrigaadiga. Rajoonis aga ei vaadatud Kase sõnul Puurmanis toimuvale kuigi hea pilguga. Rajoonijuhtide hinnangul oli vaja tootmishooneid, mitte kultuurimaja, ja nad tundsid huvi, mis konkreetselt toimub. Kolhoosiesimees kutsuti välja ja ta sai noomituse. Jaak Kase sõnul oli oluline, et ehitust seisma ei pandud.

Puurmani spordi- ja kultuurimaja avati Pedja jõe kaldal 1990. aasta 1. septembril. Koos eluhoonega kokku ehitatud vana veski lammutati pea täielikult, alles jäid ainult müürid. Ehitusmaterjalina kasutati kõike, mis tol ajal kättesaadav oli, ja see oli kaugel kvaliteedist. Projektist ei peetud ehitamisel kinni, lahendused sündisid tolle aja teadmiste ja oskuste baasil mõnikord suisa kohapeal.

Tänavu oktoobri keskel toimunud renoveeritud rahvamaja avamispeol ütles Kask, et ootas kurbusega, mis saab praegusest hoonest. Mees oli siiralt rõõmus, et see renoveeriti, sest kui uus rahvamaja oleks ehitatud kunagisele kooli aiamaale,  mis saanuks siis vanast? Kas see tulnuks buldooseriga kokku lükata?  

Aastaid ootas Puurmani rahvas uut kultuurimaja, isegi projekt oli valmis, kuid ehitus oleks läinud maksma üle kahe ja poole miljoni euro ja niisugust raha ei saadud kusagilt. Uus hoone nimega Küün oli plaanitud endisele kooli aiamaale, vahetult staadioni kõrvale.

Puurmani vanale kultuurimajale tehti uus katus, samuti soojustus. Vahetati välja torustik ja juhtmed, tehti vundamendi hüdroisolatsioon, rajati sade- ja pinnavee drenaažid.

Ehitas Ehitus5ECO, maja renoveerimine läks maksma 1,3 miljonit eurot, sellest 1 099 609,23 eurot sai vald KOIT-kavast, 11 849,39 eurot tuli valla eelarvest.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus