Puurmani kohvikutepäev läks asja ette

Laupäeval Põltsamaa vallas Puurmani alevikus toimunud kohvikutepäev kinnitas taas tegijate ja külastajate suurt huvi selliste ettevõtmiste vastu.


Puurmanis Tallinna maantee ääres oli avatud kohvik Karuküla Kraavikohvik. Kohvik tegutses Tallinna maantee ääres teisel pool kraavi asuvas Rumvolti majapidamises, millest kohviku nimigi tuletati.

Raina Rumvolti sõnul on nimel oluline tähendus ja see peab millegagi inimesi paeluma. Kunagi olevat Puurmanit läbiva Tallinna maantee ja suure maantee ristis karudega monument olnud, millest sai kohviku nime esimene pool. Selle kohviku korraldasid perekond Rumvolt ja Sääsk. Tegevusse olid kaasatud mõlema pere kõik liikmed.

Toitu tehti juurdegi

Kohviku perenaise sõnul läks päev hästi korda. „Vaatamata sellele, et meie kohvikut külastas üle kahesaja inimese, jätkus toitu kohviku sulgemiseni. Vahepeal tegime üht-teist juurdegi,” rääkis Raina.

Puurmani teenuskeskusest teisel pool tegutsenud Kivilus kohviku üks teenindajatest Laura Kivijärv lausus, et kohvikut peab Kivijärvede perekond. Laura Kivijärve sõnul on nad pannud rõhku ilule ning jälginud, et toidud näeksid ilusad ja isuäratavad välja.

„Nii saigi nimetuseks Kivilus. Kohviku korraldamiseks alustasime mõttetööga juba aasta alguses, aga tõsised ettevalmistused algasid umbes nädalapäevad enne kohviku avamist. Kohviku korraldamisel osales kümmekond inimest mitmest põlvkonnast,” sõnas Laura Kivijärv.

Tema sõnul korraldavad nad kohvikut juba kolmandat aastat. Tänavu oldi esmakordselt kindla katuse all, sest eelmiste aastate kogemus näitas, et mitte kunagi ei saa ilma peale kindel olla.

„Paari aastaga oleme omandanud kogemuse, kui palju ja millist toitu külastajatele pakkuda,” lisas Laura, kes ise tegutseb toitlustuses. Sealne töö aitab tal oma kogemusi kohviku pidamises rakendada. Naise sõnul on nende meeskond mõelnud kohviku korraldamisest loobuda, aga kui nad näevad külastajate rõõmsaid ja tänulikke nägusid, on see põhjus, mis paneb neid jälle kohvikut korraldama.

Kivilus kohviku külastaja Jaan Käärik lausus, et temale kohalik kohvikutepäev meeldib. Lõuna paiku arvas ta, et püüab kõik neli kohvikut läbi käia, ehkki polnud kindel, kas jõuab kõikidesse sisse põigata. Tema ise oli n-ö üksikkülastaja, aga sellest polnud probleemi, sest meeldiva seltskonna leiab ta kohapealt eest.

Õues lehvis Portugali lipp

Kati Kovacsi nimelise vanadekodu puhveti nime kandva kohviku peremees Villu Päärt lausus, et kohviku korraldamise plaan sai alguse mõttest teha rahvuskohvik. „Möödunud aastal lehvis taluõuel Ungari lipp, tänavu Portugali lipp.“ Peremehe sõnul on kohviku korraldamine tore ja lustlik ettevõtmine, kus sõpruskonna liikmed tulevad kokku ning teevad üheskoos midagi meeldivat ja kasulikku. „Koos väikeste abilistega tegutses kohvikus üle kümne inimese,” rääkis peremees.

Villu Päärti sõnul pakutakse Portugali restoranides enamasti kalatoite, aga Eestis, eriti veel sisemaal, on värsket kala keeruline saada. Seetõttu vaadati, milliseid liha- ja vormiroogasid Portugalis pakutakse.

Peremehele tundus, et külastajatest pooled on Puurmani kandi elanikud ja pooled kaugemalt. Maarja Vilimäe kohaliku elanikuna lausus, et talle kohvikutepäev meeldib. Naise sõnul ise ta kohvikut korraldada ei tahaks, aga kiidab neid, kes selle tegevuse ette on võtnud.

Hannes Vilimäe ütles, et kui talle ei meeldiks kohvikutepäev, siis ta kohvikuid külastamas ei oleks. Tema kodus kilu ei söö, aga samas oleks tal huvitav kohvikus kiluleiba maitsta, kui seda kusagil pakutakse. 

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus