Puurmani ja Põltsamaa vahel alustab tänasest uus bussiliin

Alates 10. maist alustas tööd uus bussiliin, mis viib varahommikul soovijad Põltsamaalt Puurmani ja toob sealt kohe rahva ka Põltsamaale tööle või kooli.

Puurmani elanikud saatsid Põltsamaa linnavalitsusele pöördumise, kus kurdeti, et Puurmanist on keeruline hommikuti bussiga Põltsamaale pääseda. Alla oli kirjutanud 42 Puurmani ja selle lähiümbruse inimest. Probleem teravnes veelgi, kui Puurmani vallavolikogus võeti vastu otsus, et  järgmisest õppeaastast enam õpilasi Puurmani kooli kümnendasse klassi vastu ei võeta.  

Puurmanist ja selle lähiümbrusest on juba aastaid käinud Põltsamaale tööle hulk inimesi. Paljud käivad Põltsamaale ka perearsti juurde. Praegu aga puudub Puurmani ja Pikknurme kandi rahval võimalus jõuda ühistranspordiga tööpäeva alguseks Põltsamaale, sest esimene buss läheb kell 9.30. 

Tarvis jõuda tööle ja kooli

Pöördumises oli kirjas, et abi  bussiliini käimapanekul oodatakse Põltsamaa linnavalitsuselt. Samasuguse pöördumise saatsid Puurmani  ja selle ümbruse elanikud ka nii Puurmani kui Põltsamaa vallavalitsusele.

Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots lausus, et tänu Põltsamaa piirkonnas läbi viidud uuringule on sealsed omavalitsusjuhid bussiliiklusega seotud küsimusi sageli arutanud ning on  jõutud järeldusele, et üks oluline piirkonna normaalset toimimist piirav probleem ongi hommikune bussiliiklus Põltsamaa suunas.

Tegelikult kerkisid aruteludel üles probleemid ka Imavere ja Põltsamaa vahelise bussiühendusega.

Jaan Aiaots tõdes, et otsus Puurmani kooli tegevuse lõpetamisest gümnaasiumina on bussiliikluse teema senisest kindlasti veelgi aktuaalsemaks muutnud. Seetõttu saadetigi kiri Jõgeva maavanemale ja Jõgevamaa Ühistranspordikeskusele.  

Eelkõige ühistranspordikeskuse töö 

Jõgevamaa Ühistranspordikeskuse juhataja Heldur Lääne sõnul oleks ta oodanud, et Puurmani ja Pikknurme kandi inimeste saadetud kiri ikka otse maakonna ühistranspordikeskusse oleks jõudnud.

“Maavanem ja omavalitsused bussiliikluse korraldamisega ei tegele,” lausus Lääne. “Bussiliikluse korraldamise seisukohalt on sellise liini käivitamine tundmatu maailm, sest kunagi varem pole taolist liini käigus olnud,” nentis ta.

Jõgevamaal tegutseb kaks bussifirmat, üks  Jõgeval ja teine Pajusi vallas Pisisaares. Firma Atko ütles liinist ära, sest see puudutab rohkem Põltsamaa piirkonda. Pisisaares tegutsev Eltor võttis mõningase kaalumise järel pakkumise vastu.

Heldur Lääne sõnul pole ta kindel, kas selline liin leiaks nii arvukat kasutamist, nagu võiks järeldada temani jõudnud 42 allkirjaga kirja põhjal.

Seetõttu pannakse mais käiku prooviliin, et saada teada, kui palju on tegelikult hommikul Puurmanist Põltsamaale sõita soovivaid inimesi. Kui selgub, et soovijaid on piisavalt, jätkatakse uue kooliaasta algusest.

Puurmanist on võimalik sõita kooli nii Põltsamaale, Jõgevale kui Tartusse. Kui luua Puurmani gümnaasiumiealistele noortele võimalus jõuda koolipäeva alguseks Tartusse, siis on põhjust arvata, et enamik noori hakkab pigem Tartusse kooli käima. Heldur Lääne sõnul kinnitavad tema kogemused, et ühe või teise bussiliini vajalikkust ei saa teha kindlaks uuringuga, vaid ainult praktilise katsetamisega.

Varemgi olevat ette tulnud, et kirjale palvega avada  bussiliin on alla kirjutanud väga palju inimesi, kuid kui buss käima pannakse, on sõitjaid vähe.

Lääne loodab, et tänasest käiku läinud bussiliin leiab aktiivset kasutamist ja et nii mõnigi seni isikliku autoga Põltsamaale tööle sõitnud inimene nüüd ühistransporti kasutama hakkab.   

Käivituv liin

*Alates 10. maist alustas bussiliin Põltsamaa-Puurmani-Põltsamaa

*Buss väljub Põltsamaalt kell 6.15 ja jõuab Puurmanisse 6.44

*Liin on käigus tööpäevadel

*Puurmanist väljub buss Põltsamaa suunas kell 6.50 ja jõuab Põltsamaale kell 7.30

*Põltsamaa ja Puurmani vahel on sellel liinil 10 vahepeatust: Puhu-Risti, Annikvere, Nõmme, Kaliküla, Neanurme, Laanessaare, Puraviku, Pikknurme, Kaarli, Lasteaed

*Tagasi Põltsamaale sõidab buss üle Lustivere ja tagasiteel Puurmanist Põltsamaale on sellel liinil 12 vahepeatust: Lasteaed, Kaarli, Pikknurme, Puraviku, Tõrenurme, Neanurme, Kaliküla, Lustivere, Jaagu, Palgimäe, Alexela, Puhu-Risti.

*Praegu käivad läbirääkimised, et alates sügisest saaks  Põltsamaalt kell 6.15 väljuva bussiga ümberistumisega Puurmanist  edasi Tartusse sõita 

Buss on kindlasti vajalik

Tiina Ilves, Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu juhiabi 

“Mina sõidan Puurmanist Põltsamaale tööle oma isikliku autoga. Kui vahel auto katki juhtub olema, siis me koopereerume omavahel. Hommikust bussi on tarvis mitte ainult nendele Puurmani elanikele, kes Põltsamaale tööle käivad, vaid ka neile, kes soovivad Põltsamaale kauplustesse, arsti juurde või veel kuhugi mujale oma asju ajama minna. Ühistransporti hakatakse järjest aktiivsemat kasutama seetõttu, et kütusehinnad aina tõusevad. Mina jään esialgu veel isikliku autoga Põltsamaale tööle käima, sest ka minu abikaasa töötab Põltsamaal. Kuid alati on hea, kui ka hommikune bussiliin käigus on.” 

Eriti huvituti Pikknurmes

Toomas Annuk, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpetaja

“Küsitlus näitas, et eriti palju on hommikusest bussiliinist huvitatuid Pikknurmes, sest just sealt kogunes meie pöördumisele üsna palju allkirju. Mina käin praegu Põltsamaale tööle autoga, sõidame koos abikaasaga.

Puurmani ning Põltsamaa vahel Tallinna-Tartu maantee piirkonnas elavatel inimestel polnud siiani võimalik  hommikuti Põltsamaale pääseda. Kui nüüd hommikune Puurmani-Põltsamaa bussiliin käiku läheb, eelistan mina isiklikule autole bussi, eriti just kehvema ilmaga. Usun, et uut bussi kasutatakse aktiivselt.”

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus