Puuetega inimeste perepäeval räägiti tuleohutusest

Eile Kasepääl peetud Jõgevamaa puuetega inimeste XI perepäevale kogunes üle saja inimese  maakonna eri paigust. Kokkutulnuile pakkusid suurt huvi päästetöötajate jagatud nõuanded  ja päästetehnika demonstratsioon, aga ka Peipsi kandi loodus ja  vaatamisväärsused.

Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja juhatuse esimehe Luule Palmiste sõnul korraldas ühendus 2002. aastal Kasepääl ka oma esimese perepäeva. “Tänavune kokkusaamine otsustati taas siin läbi viia. Kohalik  omavalitsus oli nõus meid igati toetama,” lisas organisatsiooni tegevjuht Helika Sõber.  Perepäeva avanud Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev soovis koosolijatele rõõmu igasse päeva ja päikesepaistet hinge. Oma kõnes tõstis ta esile  Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja missioonitundlikku tegevust.  Kasepää valla nimel tervitasid vallavanem Jüri Vooder, Omedu külavanem Lembit Mangulson  ja Kasepää külavanem Heiki Post. 

Päästeautod tekitasid elevust

Perepäeval osalenute hulgas tekitas elevust mitme  päästeteenistuse auto saabumine: Mustvee päästekomando töötajad tulid demonstreerima uuemat päästehnikat. “Päästetöötajad annavad endast parima ja peavad oma kohustuseks õnnetuskolded võimalikult kiiresti likvideerida. Iga  inimene saab aga oma ohutuse  ja turvalisuse huvides ka ise  palju ära teha,” rääkis Lõuna-Eesti päästekeskuse Jõgevamaa päästeosakonna juhtivspetsialist  Tõnu Vare.

“Väga oluline on kontrollida küttekehade korrasolekut. Möödunudaastase statistika põhjal põhjustasid kõige rohkem tuleõnnetusi mitte hooletus, vaid   ahjude, pliitide ning elektriliste küttekollete rikked. Meeles tasub pidada sedagi, et tänapäeval võib ahje ja pliite ehitama kutsuda vaid litsentseeritud pottseppi,” selgitas ta.

“Väga hea, et tuletõrjujad meie juurde tulid. Tuleohutus on  oluline teema ja seda eriti  maal. Vanemates majades kipuvad ka elektrisüsteemid vananema. Ise olen pidevalt jälginud, et elektripliit korras oleks. Äsja  vahetasin suitsuanduril ka patarei,” rääkis üks perepäeval osaleja, Ilme Lillental  Jõgeva linnast. 

Rõõmsad kohtumised ja uued teadmised   

“Oleme osalenud peaaegu kõikidel  perepäevadel. Hea on nendel sündmustel kokku saada mitmete tuttavate ja sõpradega.   Alati  on olnud siin võimalus end ka mõnel  vajalikul teemal harida.  Seekord saime palju uusi teadmisi  tuleohutustest ja  õnnetuste ärahoidmisest,” ütlesid Virve Vahter ja Helgi Lääne Põltsamaalt.

Kasepää valla sotsiaalnõunik Rene Rumm arvas, et ohutuseeskirjad tasub ikka aeg-ajalt üle korrata. “Kui meie kandis suitsuandureid jagati,  käisin kodudes kaasas. Küsimusi oli mitmeid  ja mõnigi asi vajas mitu korda ülerääkimist.”

Rummi sõnul oli perepäevale tulnud ka rohkesti  inimesi Kasepää vallast ja Mustvee linnast.

Jõgevamaa Kutsehaigete Ühingu juhatuse esimees  Anna Lagutina märkis, et paljud perepäeval osalejad kuuluvad sellesse organisatsiooni.  

Kultuuriprogramm ja vaatamisväärsused

Perepäeval osalejad külastasid samovarimuuseumi ja Peipsi järve elutuba. Kultuuriporogrammi sisustasid laulude ja näidendiga  isetegevuslased Kasepää rahvamajast ja Omedu külaseltsist. Päeva juhtis Kasepää rahvamaja perenaine Terje Paalits.    

“Väga hea, et paljudel inimestel  jätkub hoolimata terviseprobleemidest optimismi ja energiat  meie perepäevadel kaasa löömiseks.  Sündmuse läbiviimist on alati toetanud Jõgeva maavalitsus ja kohalikud omavalitsused. Seekord erilised tänud Kasepää vallale. Üritus sai teoks tänu Kohaliku Omaalgatuse Programmi rahastusele,” ütles Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Helika Sõber.

“Perepäevi on plaanis korraldada ka edaspidi,” lubas  ta.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus