Puuetega inimeste perepäev üle pika aja Põltsamaal

Möödunud neljapäeval sai Põltsamaa päevakeskuses teoks Kohaliku omaalgatuse programmi poolt rahastatud Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja XIII perepäev. Üllatuslikult juhtusid sellel ajal Jõgevamaal ringi sõitma ka Pärnumaa Puuetega Inimeste Koja esindajad, kes enne tagasiteele asumist Põltsamaa päevakeskust külastasid.

i
Perepäeva avasõnad lausunud Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev kutsus inimesi vihmase ja pilves ilma kiuste oma südames päikeselise poole üles leidma ja päevast rõõmu tundma. Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots, kuuldes, et Pärnumaa külalised on Jõgevamaal juba pikemalt viibinud, palus neil jagada muljeid,  mis neile siin maakonnas positiivse, mis negatiivse poole pealt  silma hakkas.

Pärnumaa Puuetega Inimeste Koja juhataja Toomas Mihkelson lausus, et nemad käivad igal aastal teistes maakondades kolleegidel külas. Pärnumaa külalised tutvusid põhjalikumalt Peipsi-äärse piirkonnaga, alustades sõitu Varnjast ja liikudes edasi Mustvee suunas. Mihkelsoni sõnul on Pärnumaa kojal kokku 21 liikmesorganisatsiooni, millest Jõgevamaa reisil oli esindatud 15. Nende ühingute esimehed teevad vabatahtlikku tööd ja seetõttu kutsutakse neid kord aastas tänutäheks preemiareisile.

Pärnumaa puuetega inimeste koja juht lausus, et puuetega inimesed ei ole väga erilised, vaid neil on teistega võrreldes lihtsalt teistsugused probleemid, mida nad lahendada püüavad. Mihkelsoni hinnangul seisneb puuetega inimesi koondavate ühenduste kõige olulisem roll selles, et nad koondavad sarnaste probleemide ja erivajadustega inimesi, kes omavahel suheldes saavad oma elu rõõmsamaks muuta. Üksi kodus nukrutsedes oleks inimesel kurvem.
 
Kõiki tööle rakendada on keeruline

i
Perepäeval oli jutuks praegu riigikogus menetluses olev töövõimetusreformt. Sotsiaalvaldkonnas tegutsejad on seda meelt, et välja pakutud kujul pole seda reformi ellu rakendada  võimalik. Tuginendes Jõgevamaa võimalustele ning vaadates siinse maakonna töövõimetuspendionäride arvu ja jättes kõrvale täiesti töövõimetud inimesed, oleks maakonnas selliste inimeste jaoks vaja umbes kaks tuhat töökohta.

Jõgeva töötukassas on praegu arvel 500 töötut. Lisaks sisenevad maakonnas tööturule koole lõpetavad noored, mis tähendab, et reaalselt pole kõiki maakonna puuetega inimesi tööle rakendada võimalik. Kindlasti on tarvis töötamist toetavaid meetmeid, et ka osalise töövõimega inimesed saaksid töötada, aga kõigi töövõimetuspensionäride töölerakendamine ei ole reaalne.

Kokkusaamised aitavad probleeme teadvustada

i
Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Helika Sõber lausus, et nad on püüdnud puuetega inimeste perepäevi korraldada maakonna erinevates omavalitsustes, et omavahel paremini tuttavaks saadaks.  Enamasti on perepäevad toimunud looduskaunites paikades, kuid Põltsamaal tuli seekord vihma eest päevakeskuse ruumidesse varjuda.

Helika Sõbra sõnul on perepäeva kõige olulisem eesmärk võimaldada sarnaste probleemidega inimestel kokku saada ning  üksteisega suhelda.

Samuti  on oluline info saamine. Ühiste kokkusaamistega antakse laiemale avalikkusele teada, et ollakse olemas ja vajatakse ühiskonna hoolt ning tähelepanu. Sellise mastaabiga üritusel saavad Jõgevamaa puuetega inimesed osaleda kaks korda aastas, teist korda kohtutakse rahvusvahelise puuetega inimeste päeva raames hilissügisel. Tegelikult tähistatakse rahvusvahelist puuetega inimeste päeva 3. detsembril, kuid Jõgevamaal on teemakohane üritus on toimunud alati varem, sest aasta lõpp on kõigil niigi kiire. Hilissügisene maakondlik puuetega inimeste kokkusaamine toimub enamasti Jõgeva kultuurikeskuses. Korraldatakse ka teabepäevi, kus jagatakse spetsiifilisemat infot.
 
Aktiivsed leiavad alati tegevust

i
Põltsamaa päevakeskuse perenaise Anne Kurvitsa sõnul pakkus puuetega inimeste perepäeva korraldamise idee Põltsamaa päevakeskuses välja Helika Sõber. Tema kinnitusel on puuetega inimesed nende majas tavapärased külalised, kes muul ajal osalevad seal enamasti neile mõeldud teabepäevadel.

Anne Kurvits kinnitas, et on väga meeldiv, et ka Pärnumaa puuetega inimesed leidsid võimaluse Põltsamaa päevakeskust külastada. Talle meeldis eriti Pärnumaa külaliste aktiivne eestvedaja Toomas Mihkelson, kellel on tugevad juhiomadused ja ka võime inimesi organisatsiooni tegevusse kaasa haarata. Kurvits lausus, et Pärnumaa rahvas tõi kaasa positiivsust.

Jõgeva elanik proua Linda ütles, et tema on alati püüdnud kõigil maakonna puuetega inimeste koja üritustel kohal olla, sest tahab  kõigega kursis olla. Vaegkuulmine teda osa saamast ei sega.

Jõgevamaa puuetega inimestele tullakse peagi külla Viljandimaalt ning sellelgi üritusel loodab Linda kohal olla. Alles päev enne Põltsamaal peetud perepäeva osales ta ekskursioonil Jõgeva Arukate Akadeemia liikmena ja üsna pea läheb taas ekskursioonile. Linda kinnitas, et nii kaua, kuni jalad kannavad ja pea selge, võtab tema kõigest osa ja koju nukrutsema ei jää. Aktiivsed inimesed leiavad Linda sõnul alati tegevust ja see kehtib ühtviisi nii puuetega kui päris tervete inimeste kohta.

i

TOOMAS REINPÕLD 

blog comments powered by Disqus