Puuetega inimesed said nõuandeid oma elukvaliteedi parandamiseks

Teisipäeval tähistati Jõgeva kultuurikeskuses Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja eestvedamisel rahvusvahelist puuetega inimeste päeva. Kokkutulnud said professionaalidelt nõu, kuidas  näiteks tervislikult toituda ja kuidas oma sisemist tasakaalu hoida.

Teemapäeval osalejaid tervitama tulnud maavanem Viktor Svjatõšev kutsus üles igapäevaelus üksteist senisest veelgi rohkem aitama ja tähele panema.

Kuidas parandada oma elukvaliteeti

Rohkesti positiivseid emotsioone, tahtejõudu ja õppimistahet soovis koosolijatele riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Marika Tuus-Laul.

Riigikogu liige Jüri Morozov saatis koosolijatele rahvusvaheliseks puuetega inimeste päevaks kirjaliku tervituse, milles ta innustas inimesi olema julged ja aktiivsed uute eesmärkide poole pürgimisel.

Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Helika Sõber tõi välja, et tänavu sai organisatsiooni traditsiooniline üritus teoks kodanikuühiskonna ühisnädalal. “Ka puuetega inimestele orienteeritud tegemistes on väga olulised kogukondlikud ettevõtmised, kokkuhoidmine ja positiivne ellusuhtumine. Oleme ju meiegi üks kogukond sarnaste rõõmude ja muredega,” rääkis Sõber.

Tänavuse puuetega inimeste sügisese kokkusaamise eesmärgiks oli rääkida sellest, kuidas on võimalik ise oma elukvaliteeti hoida ja parandada. 

Rohkem kui tunniajase ettekandega teemal “Toit ja tervis” esines toitumisterapeut Annely Soots, kes võttis oma jutus aluseks toitumispüramiidi. Kõige rohkem soovitas ettekandja süüa eestimaiseid puu- ja juurvilju ning rõhutas, et mida rohkem erinevaid värve ja eriti rohelist on menüüs, seda kasulikum tervisele.

Soots peab kasulikuks ka pähklite ja seemnete, näiteks päevalilleseemnete söömist. Neil, kellel hambad kõige paremad pole, soovitas ta seemneid ja pähkleid jahvatada.

Hoiduda soovitas Annely Soots ennekõike süsivesikutest, mille tarvitamisega peaksid eriti ettevaatlikud olema ülekaalulisusele kaldujad.

“Toitumine mõjutab ka ajutegevust, immuunsüsteemi, organismi tervikuna,” rõhutas Soots. Ühe probleemina märkis Soots, et Eestis ei rahasta haigekassa praegu toitumisterapeutide tegevust.

Tervislikku toitu tasub investeerida

“Jõgeva Diabeetikute Seltsi liikmed kuulasid hiljuti Tartus toitumisteadlase, professor Mihkel Zilmeri ettekannet. Palju huvitavat ja vajalikku rääkis ka Annely Soots ja nii tekkis mõte ka temaga kohtumine korraldada. Nii Mihkel Zilmer kui ka Annely Soots rõhutasid kanamuna kasulikkust tervisele,” rääkis Jõgevamaa Diabeetikute Seltsi juhatuse liige Avo Puusepp.

“Annely Sootsi loeng oli huvitav ja hariv. Tervislikku toitu tasub kindlasti investeerida,” märkis väärikas eas jõgevalane Linda Aru.

Kogemuskoolitaja Merike Kütt rääkis oma ettekandes sisemise tasakaalu hoidmisest. Tuleb hoiduda negatiivsetest mõtetest ja näha elu positiivset poolt. Pole olemas piiranguid, need me loome ise oma peas. Tuleb osata tunda rõõmu väikestest asjadest, teha head ja armastada ka iseennast, oli tema sõnum.

Vaimuka ja mõtlemapaneva näidendiga esines SA  Jõgeva Haigla Päevakeskuse näitetrupp Laile Suka eestvedamisel.

Rahvusvahelise puuetega inimeste päeva tähistamist rahastas siseministeerium kohaliku omaalgatuse programmi vahenditest.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus