Puhu risti rajatakse kõnniteed ja bussipeatust

Põltsamaa külje all asuval Puhu ristmikul käib viimastel nädalatel vilgas ehitustegevus. Käsil on jalgteeühenduste rajamine Tallinna-Tartu maanteest Jõgeva poole ning bussipeatuse ehitamine Puhu risti söögimaja kõrvale.


Puhu rist on tiheda liiklusega ristmik Kesk-Eestis, kus asuvad lisaks kahele tanklale ka Puhu Risti söögimaja, Paju talu Puhu pood, tööriiete pood ja Põltsamaa kirbuturg. Lõunasel ajal ja hommikusel tipptunnil on liiklus sealkandis eriti tihe. Läbisegi sõidab nii sõiduautosid kui ka veokeid, sõidukeid pole aga kuhugi parkida.
Lõunatunni ajal seisavad rekkad tihedas reas Jõgeva maantee ääres, mis kindlasti pole liiklusturvalisuse seisukohalt ohutu lahendus. Olukorra parandamiseks pole maanteeamet aga siiani midagi ette võtnud. Et kuhugi tuleb lõunat sööma minnes veokijuhil oma masin seisma jätta, siis seisabki see Jõgeva maantee ääres Puhu ristis. Mõnel päeval on veokid seal tee ääres pikas rodus.

Kõnnitee bussipeatuseni

Maanteeamet rajab nüüd Jõgeva maantee äärde 150 meetri pikkuse jalgteeühenduse. Lisaks tuleb sinna ka uus bussipeatus Jõgeva poole sõita soovivatele reisijatele. Kui aktiivselt rajatav bussipeatus kasutust hakkab leidma, pole praegu veel teada.
„Projekti eesmärgiks on muuta jalakäijate liiklemine Alexela tankla juures senisest turvalisemaks,“ selgitas maanteeameti Lõuna teehoiu osakonna juhataja Janar Taal.
Bussipeatuse ja kõnnitee ehitus peaks saama valmis novembri lõpuks. Töövõtjaks on tee-ehitusfirma Tref AS.
See, et jalakäijate liikumist parandada püütakse ja ka ühistranspordiga sõitjatele mõeldakse, on mõistagi positiivne uudis. Jalgsi või jalgrattaga Puhu ristmikul liiklemine nõuab inimestelt üksjagu kannatust ja tähelepanelikkust. Bussi peale minnes – olgu siis Tallinnasse või Tartusse sõitvale bussile rutates – peab kindlasti arvestama sellega, et teeületus võib üksjagu aega võtta. Viimasel minutil bussi peale joosta pole kindlasti ohutu, kuigi sõidukite kiirus on seal piiratud 50 kilomeetrini tunnis.
Põltsamaa vallavalitsuse teedespetsialisti Aivar Aigro sõnul jääb temale praegune kõnnitee ja bussipeatuse ehitus Puhu risti aga arusaamatuks.
„Hea on muidugi see, et korda tehakse ka poeesine ala Puhu ristis. Kõnniteed ehitatakse ainult bussipeatuseni – edasi ehk Jõgeva poole kergteed ju ei tehta. Teisalt, bussipeatuse oleks võinud viia sealt üldse teise asukohta. Tegime maanteeametile ettepaneku viia bussipeatus teisele poole Tallinna-Tartu maanteed Põltsamaa poole. Külainimesed saaksid ju kasutada hoopis Pauastvere bussipeatust,“ arutles Aivar Aigro.
Teedespetsialisti sõnul pole maanteeamet leidnud mingit lahendust veokite parkimise küsimusele.
„Kui sinna nüüd kõnnitee ehitatakse ja lisaks veel ka bussipeatus tuleb, siis jääb suurtele veokitele parkimisruumi veelgi vähemaks. Kogu aeg räägitakse sellest, kas üks või teine projekt on majanduslikult tasuv – antud kõnnitee ja bussipeatuse rajamisel jääb küll arusaamatuks selle mõtekus, minu arvates on seal tegemist suhteliselt mõttetu tegevusega,“ ütles Aivar Aigro. Tema arvates võiks maanteeamet rohkem kaaluda hoopis kergtee ehitamist Tallinna-Tartu maantee ääres olevate bussipeatuste juurde, kuna sealtkaudu sõidab bussiga hoopis rohkem inimesi.

Probleem parkimisega

Eraldi probleemiks on aga parkimine Puhu poe ees. Poeomanik Toomas Tõnts selgitas, et paar aastat tagasi hakkas osa bussi peale minevaid inimesi jätma oma sõiduautot terveks päevaks nende poe kõrval asuvasse parklasse ning olukorra lahendamiseks tuli midagi ette võtta.
„Olime kolm-neli aastat tagasi sunnitud panema üles tasulise parkimise ala märgi. Meie poe juures asuvas parklas võib parkida tasuta ainult tund aega. Parkimiskohtade puudus on meile üldiselt suureks probleemiks – palju olulisemaks probleemiks, kui oli bussipeatuse puudumine. Hea on see, et maanteeamet ehitab kõnnitee ja saame majaesise platsi korda. Samas pole suurtel autodel jälle kuskil võimalik parkida,“ lausus Toomas Tõnts.
Janar Taal maanteeametist lausus, et parkimisega seotud küsimustega Puhu ristmikul maanteeamet praegu ei tegele. Hetkel ehitatakse ainult bussipeatust ja kõnniteed, et jalakäijate liiklemist ohutumaks muuta.
AS Alexela juhatuse liige Aivar Räim ütleb, et Alexela tankla juures aadressil Jõgeva mnt 25 on parkimiseruumi ainult mõnele veokile.
„Saan kinnitada, et oma kliendid ja nende sõidukid teenindame kenasti ära ja klientide kõrvalt jääb võimekus pakkuda kahele-kolmele veokile parkimisvõimalust,“ lausus Aivar Räim. Ta lisas, et Alexela tanklaketi jaoks on positiivne uudis see, et veoautode parkimisvõimalused saavad lahenduse Laeva tanklas.
„Laevas peaks lähitulevikus tänane olukord paranema. Üldjoontes on Tartu maantee liikluskorraldus suuresti maanteeameti teema ja usun, et sellega tegeldakse parimal võimalikul moel,“ märkis Aivar Räim.
Et hiljaaegu jõudis lõpule ka Jõgeva maantee remont Põltsamaa linnas, siis jääb üle loota, et ehk jõutakse mõne aja pärast ka nii kaugele, et lahendatakse ühistranspordi, parkimise ja liikluskorraldusega seotud probleemid ka Puhu ristmikul.

TAAVI KELDER

blog comments powered by Disqus