Puhu-Risti bussipeatustesse ootepaviljonid

Viimasel ajal on Puhu-Ristis hakanud sagedamini peatuma Tallinna ja Tartu suunal liikuvad bussid. Bussioote taskud on Puhu-Ristis küll välja ehitatud, kuid ootepaviljone sinna rajatud ei ole. Põltsamaa linnapea Jaan Aiaotsa sõnul on Põltsamaa linna ja Põltsamaa valla juhid ammu kokku leppinud, et Puhu-Risti bussiootepaviljonid rajada.

Põltsamaa linnavalitsuse majandusnõunik Maimu Kelder tegi ettepaneku bussiootepaviljonide rajamiseks Põltsamaa linna poolne panus eelarvesse sisse kirjutada. Vahetult enne seda kui odavbussid Eesti turule jõudsid, peeti Põltsamaal aru, kuidas saaks piirkond bussiliiklusest võimalikult rohkem kasu. Aiaots tõdes, et mitmete bussifirmade bussid on valmis peatuma Puhu-Ristis, ent mitte Põltsamaa  linna sisse pöörama. Seetõttu tuleb luua kohapeal võimalused selleks, et piirkonna elanikud maksimaalselt Tallinna-Tartu trassil toimivast bussiliiklusest kasu saaksid.

Põltsamaa linnavalitsus saatis hiljuti maanteeametile pöördumise, kus tegi ettepaneku ootepaviljonide paigaldamiseks Puhu-Risti peatustesse. Busside peatumiskohad Puhu-Ristis asuvad riigimaantee ääres riigile kuuluval maal. Põltsamaa linn ja Põltsamaa vald on valmis pakkuma omalt poolt abi nii ootepaviljonide paigaldamisel kui ka tellimisel. Samuti on mõlemad naaberomavalitsused nõus omalt poolt sellesse ettevõtmisse raha panema, sest paviljonid on vajalikud eelkõige kohalikele elanikele. Põltsamaa vallal oleks omalt poolt välja pakkuda plaadid, mis paviljonide aluseks hästi sobiksid.

Jaan Aiaotsa sõnul oli siiani oli keeruline busse Puhu-Ristis üldse peatuma saada, sest bussifirmade juhtide kinnitusel pidavat see nende klientide huvisid riivama. Oluliselt tihedamaks muutunud konkurentsi tõttu bussiturul on bussifirmad oma varasemaid põhimõtteid muutnud ning bussijuhid peavad senisest sagedamini erinevates peatustes piduripedaalile vajutama.

Linnapea sõnul on Põltsamaa linnas ja ümbruskonnas kindlasti selliseid inimesi, kellel on probleemiks Puhu-Ristist või sealt tagasi koju saamine. Linnapea ei ole kindel, kas selle probleemi lahendamine on kõige otstarbekam selliselt, kus Puhu-Risti ja linna keskuse vahel hakkaks sõitma väikebuss. Linnapea sõnul on Põltsamaal praegu tegutsemas kaks taksot, mille teenust võiksid inimesed sellisel juhul kasutada. Linnapea sõnul buss end majanduslikult ära ei tasu ja seetõttu tõstatub küsimus, millisest rahast makstakse kinni piletitulust tekkiv ja bussi käigus hoidmisel kujunev hinnavahe.

Põltsamaa vallavanema Toivo Tõnson peab bussiootepaviljonide paigaldamist Puhu-Risti väga vajalikuks. Vallavanema sõnul peatub talle teada olevalt päeva jooksul seal ca 20 nii Tallinna kui Tartu suunas liikuvat bussi.  Pealegi on Tallinna-Tartu maantee näol tegemist Eesti ühe olulisema ja suurema liikluskoormusega maanteega, mille ääres tingimata peavad bussipeatustes varjualused olema, kus inimesed bussi oodata saavad.

Tõnson lisas, et enne pole selle probleemiga võimalik edasi liikuda, kuni pole saadud maanteeametilt vastavat luba ning koostatud projekti. Ehitustegevus võtab paviljonide paigaldamisel  üsna vähe aega. Põltsamaa vallal on paviljonide aluseks välja pakkuda raudbetoonplaadid suurusega 2×6 meetrit. Tõnsoni sõnul võiks kaaluda võimalust panna Põltsamaa kesklinna ja Puhu-Risti vahel sõitma väikebuss. Tõnsoni sõnul võiks see buss ühtlasi sõidutada ka inimesed tööle ja töölt koju näiteks Puhu-Ristis asuvasse puiduettevõtesse Palmako ja TK Team tahvlitehasesse. Samuti võiks see buss sõita läbi Põltsamaa linna lähiümbruse paikadest ja Põltsamaa linna EPT piirkonnast, mis jääb kesklinnast küllalt kaugele. Vallavanema kinnitusel tuleks sellise bussi käikuandmisel lahendada inimeste liikumise võimalus laiemalt kui oleks pelgalt Põltsamaa kesklinna ja Puhu-Risti vahel sõitev buss. Ootepaviljonide paigaldamist Puhu-Risti pidas ta väga vajalikuks ja ütles, et need peavad sinna võimalikult kiiresti paika saama.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus