Puhkpilliorkestrite festival ToPoF pühendati Torma pasunakoori juubelile

Laupäeval Vaiatu pargis peetud IX puhkpilliorkestrite festivaliga ToPoF tähistati  Torma Pasunakoori 160. aastapäeva.  Kultuurisündmusel musitseerisid mitmete põlvkondade puhkpillimängijad mitmetest Eestimaa paikadest.

Pidustused algasid mälestushetkedega Torma Pasunakoori looja Adam Jakobsoni kalmul. Festivalikontserdi Vaiatu pargis juhatas sisse Torma Pasunakoori järjepidevuse kandja, Kaitseliidu Jõgeva Maleva ja Torma Valla Ühendatud Puhkpilliorkestri esinemine.

Esimesena kõlas muusikapala Military Escort. “Otsustasime Torma Pasunakoori väärikat juubelit tähistada festivalil ToPoF, sest leidsime, et need kaks kultuuriüritust sobivad omavahel hästi kokku, ” ütles orkestri vanem Peeter Keiv. “Meie orkestris on praegu üle paarikümne liikme, kes pidevalt proovidel ja esinemistel käivad. Suurem jagu nendest on tormalased, kuid mängima tullakse ka Jõgevalt, Kuremaalt, teistestki meie maakonna paikades ja Tartustki. Asjaolu, et orkestris mängib mehi, naisi ja lapsi erinevatest Jõgevamaa piirkondadest, annab ehk põhjust muusikakollektiivi ka Jõgevamaa esindusorkestriks nimetada,” märkis Keiv, kes ise orkestris metsasarve mängib.

Festivalil esinesid  ka  Mustvee Puhkpilliorkester, Tõstamaa –Pärnu-Jaagupi Puhkpillistuudio ja Võrumaal Parksepas tegutsev puhkpilliorkester Kungla.

Ühiselt mängiti  Karl August Hermanni “Isamaa mälestust”, Friedrich August Saebelmanni  pala “Kaunimad laulud, “, Karl August Hermanni “Kungla rahvast” ja kogu maailmas populaarset reibast meloodiat “Vanad sõbrad”. “Koosmäng õnnestus  igati. Õnnestumisele aitasid suuresti kaasa pikaajalised sidemed kolleegidega. Tõstamaa – Pärnu-Jaagupi Puhkpillistuudio juhi  Mati Põdra ja stuudio orkestri liikmetega olen kokku puutunud mitmetel Kaitseliidu  üritustel, orkestri Kungla dirigendi Väino Repiga aga ajal, mil töötasin Kuperjanovi pataljonis. Samuti on järjepidevalt hea koostöö olnud Mustvee puhkpilliorkestri kauaaegse dirigendi Valter Jaanusega,” lisas  Kaitseliidu Jõgeva Maleva ja Torma Valla Ühendatud Puhkpilliorkestri dirigent Raino Kubjas.

Pausid orkestrite esinemiste vahel sisustas konferansjee Vello Mäeots, kes rääkis Torma Pasunakoori asutamisest ajaloost, Adam Jakobsonist ja teistestki pasunakooriga seotud isikutest. Vaiatu rahvamajas sai vaadata pasunakoori aastapäevale pühendatud näitust, kus võis näha ka selle muusikakollektiivi 100 aasta juubelikontserdi kuulutust aastast 1948.  Puhkpillifestivali traditsiooni kohaselt kostitati puhkpillimuusikuid suitsupõrsaroaga.    

Jõgeva maavanem Aivar Kokk toonitas oma kõnes Torma kui  puhkpillimuusika hälli  olulisust  Eesti kultuuriloos ning  puhkpillitraditsioonide püsimajäämist selles paigas. Ta andis üle  kultuuriminister Laine Jänese aukirjad Kaitseliidu Jõgeva Maleva ja Torma Valla Ühendatud Puhkpilliorkestrile  ja selle kauaaegsele dirigendile ning tänasele vanimale mängijale maestro  Alfred Õunapuule. Alfred Õunapuu pälvis ka maavalitsuse aukirja ja kingituseks Jõgevamaa sümboolikaga põlle.  Tänusõnu orkestrile ütles  Torma vallavanem Riina Kull, kes oli toonud vallavalitsuse poolseks kingituseks piccolo-flöödi. Uut pilli hakkab mängima Tartus elav orkestriliige Piller-Riin Aland.

Energiat ja jõudu soovis Kaitseliidu Jõgeva Maleva ja Torma Valla Ühendatud Puhkpilliorkestrile ka Sadala Põhikooli direktor Tiia Kikkatalo. Ka selles koolis õpetatakse puhkpillimängu, mida loodetavasti saab kuulda ka järgmisel ToPOF-il. Tuleval aastal kümnendat korda toimuva puhkpillifestivali  algatasid Torma Põllumajandusosaühingu juhataja Ahto Vili ja Jüri Kraft. Viimastel aastatel on ToPoF-i peakorraldajaks olnud Torma valla kultuurijuht Merle Nisu.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus