Pühi meenutagu lust ja lillepidu, mitte must meeleolu

Jaanipäev ja võidupüha on saabumas ning sellega kaasnevaid pidustusi on üle Eesti lugematult palju. Lõkkelõhnast, grillvorsti maitsest ning lauluõlist” joovastunud inimesed on rõõmsad, et saavad koos lähedaste ja tuttavatega aega veeta. Kahjuks näitab aga politseitöö kogemus, et iga suveüritus nõnda rõõmsas taktis ei möödu. Ühelt simmanilt teisele sõitvad juhid ei pea peomeeleolus äkitsi oma naha vahel olevaid promille mitte millekski ning traagilised õnnetused on kerged juhtuma. Selliste surmakutsarite kohta saab öelda, et nad ei hooli endast, veel vähem teistest.

Ka möödunud nädalavahetus Lõuna-Eesti liikluses andis selgelt märku, et meie teedel on liikumas liiga palju joobes juhte. Kurvad tagajärjedki ei jäänud tulemata, kui 15. juunil hukkus liiklusõnnetuses 24-aastane raskes joobes ja turvavarustuseta mees. Jõgevamaal tabati nädalavahetusega küll kolm joobes juhti, aga arvestades nende ohtlikkust liikluses, on ka kolm liiga suur arv. Aasta algusest kuni tänaseni on politsei Jõgevamaal liiklusest kõrvaldanud ühtekokku koguni 91 purjutanud autojuhti.

Sellist statistikat analüüsides on politseinike ja nende koostööpartnerite meel saabuvate pühade eel küllaltki ärev. Mõistagi ennetab politsei võimalikke riske ning suunab pühade ajaks liiklusse tavapärasest suuremad ressursid. Autojuhid, kes purjuspäi gaasipedaali tallama kipuvad või hulljulge kiirusega teisi ohtu panevad, toimetab politsei arestimajja. Järgnevalt taotleb politsei neile kohtus karistuseks arestipäevi. Liikluseeskirja raskete rikkumiste puhul on vägagi tõenäoline, et uljaspeade sõiduvahendid kohtuotsusega konfiskeeritakse.

Tahame ju kõik, et pühad mööduksid kõigile ühtmoodi turvaliselt, et kõik saaksid jaanilõkete ja grillide juurest tervelt  koduste juurde naasta. Vägijoogid ja autosõit tuleb teineteisest lahus hoida ning oluline on siinjuures ka teiste inimeste tähelepanelikkus ja suhtumine, et napsisõpru autorooli ei lastaks. Igaühel on võimalik anda liikluse turvalisusse oma panus.  Kergemate liiklusrikkumiste puhul helistage politsei liiklusliini numbril 14900, ohtlike rikkumiste korral aga otse hädaabinumbril 110.

Sel moel vastutust jagades ja teistest hoolides suudame tagada, et  pidustusi jäävad meenutama lust ja lillepidu, mitte aga must meeleolu.

i

IVAR DUBOLAZOV, Jõgeva politseijaoskonna juht

blog comments powered by Disqus