Pühendunud kodukaunistajaid jätkub maakonnas kõikjale

Võidupüha ja maakaitsepäeva paraadil tunnustati kodukaunistajaid, kes said mastivimplid ning tänu- ja aukirjad.


Pajusi vallast Vägari külast Kanniksaare talust olid mastivimplit vastu võtmas Liina ja Meelis Kaljuvee.

Liina oli endale pununud pähe pärja koduümbruse metsades leiduvatest lilledest. “Mastivimplile valisime ikka kõige väärikama asukoha, vaja on leida vaid lipuvarras,” teatas Meelis. “Kui meile külla tulla, jääb viljapuuaed paremale ja iluaed vasemale.  Oleme mõelnud sellelegi, et meie aias oleks õisi mitmel  aastaajal,” lisas ta.

Ilu nimel tuleb tööd teha

Kanniksaare talu õuel on ka väike tiik, kus ujuvad kogred ja mida kaunistavad vesiroosid. “Ideed kodukaunistamiseks tekivad meil üsna kergesti. Kaasa aitavad sellele ka mu tööalane tegevus disainmööbli valmistamisel ja abikaasa kunstialased harrastused,” lausus Kanniksaare peremees.

Niina ja Vello Porro Torma vallast Rääbiselt on koduaia kaunistamiseks valinud maakivid. “Ilu nimel rabab rohkem tööd teha Niina. Raskemad kivid tuleb aga ikka minul kohale veeretada,” ütles Vello.

Palamuse kandis asuva Tootsi talu peremees Tarmo Tallinn ütles, et kodukaunistamisel ei pea eriti keerulisi eesmärke  seadma. “Peaaasi, et maja ümbrus näeks ilus välja ja oleks korras.

Aega napib alati, kuid selleks tööks tuleb seda ikka leida. Meil on iluaiandusega tegelemisel kaasa löömas kogu pere, põhivaeva nägijaks aga abikaasa Gerda,” ütles ta. “Aga vastavalt talu nimele, leidub meie aias ka mõni “tootsi peenar”,” rääkis peremees.

Harmoonia- ja tasakaalutaotlus

“Meid on mastivimpliga varemgi meeles peetud,” ütles Aile Kool Pala vallast Kadrina külast Kuusiku talust.

Jõgeva linnast  mastivimpli  pälvinud Angela Rehi arvas, et aiaruumi kujundamise kontseptsiooniks on harmooniataotlus. “Haljastuses tasakaalustavad teineteist ümarad ja püramiidjad vormid, sirged ja kaarjad jooned, kontrastsed ja pastelsed värvid. Ühe või teise detaili kordumine seob aiaruumi tervikuks. Kaunis aed kiirgab märkamatult tugevaid positiivseid võnkeid, mis tervendavad nii selle kodu elanikke kui möödujaid. Soovin, et minu kodus ja aias liiguks vabalt soe ja rõõmus energia,” rääkis perenaine.

Saare vallast tunnustuse osaliseks saanud Helle ja Jüri Koort pööravad koduümbruse korrashoidmisel erilist tähelepanu haljastusele. “Meil on ka bassein ja välikamin. Tänavu suvel tuleb üle värvida maja, mis saab kakskümmend aastat vanaks. Korrastamis- ja kaunistamistöödele kulub suuresti kogu vaba aeg, see ongi aga meie hobi,” lausus Jüri Koort.

Mustvee linnas kauneid kodusid hinnanud komisjon valis tunnustamiseks välja Mustvee kultuurikeskuse. “Maja ja selle ümbrus moodustavad ilusa tervikliku kompleksi, mis jääb silma  nii kohalike elanike kui ka kaugemalt tulijatele,” ütles kultuurikeskuse juhataja kohusetäitja Laidi Zalekešina. Tema sõnul osalevad kaunistamis- ja korrastustöödel kõik kultuurikeskuse töötajad, naiskoori Meeliko lauljad istutasid hoone lähedusse kuused.

Saare vallavanem Hannes Soosaar märkis, et kauneid kodusid  polnud tunnustamiseks keeruline välja valida, sest selles piirkonnas on neid palju. “Inimesed on üldjuhul tagasihoidlikud ja ei ole mõnikord esimesel võimalusel nõus oma kodu eksponeerima. Tahangi julgustada kõiki. Maaelu ja maal elamist tuleb väärtustada ning tunnustada inimeste oskusi, ilumeelt, maitsekust oma kodu, aia ja koduümbruse rajamisel ning korrastamisel,” lausus ta. “Inimesed, kes elavad maal, ja inimesed, kes omavad maal suvekodusid, peavad kodude korrashoidmist ja kaunistamist üha tähtsamaks. Eestlase jonn ja kannatlikkus oma koduümbruse kauniks ja pilkupüüdvaks muutmisel on imetlusväärne. Lastakse oma fantaasial lennata ja tekkida suurel isetegemise rõõmul. Maale on kolinud ka noori peresid, kes  on suutnud mõne aastaga kujundada omanäolise ja kauni kodu,” ütles Soosaar.

“Põltsamaal on märkimisväärselt avarad aiad. Jõgeva aedu on aga nägusaks ja atraktiivseks tehtud mitmesuguste skulptuuride ja kaunistustega,” märkis maavanem Viktor Svjatõšev.

Tema sõnul tasuks kodukaunistamiskonkursside läbiviimisel mõelda ka uuendustele. “Nii võiks igal paikkonna elanikul olla võimalik ilu hoidjaid ja loojaid tunnustamiseks esitada. Ja miks mitte anda õigus kandideerida ka kodude, ettevõtete ja asutuste omanikele endile,” lisas  maavanem.

Tänukirjad ja mastivimplid

Jõgeva linn

Angela Rehi

Perekond Lindpere

Kasepää vald

Enn Silm

Siiri ja Illar Sarapuu

Mustvee linn

Perekond Puusepp

Perekond Kostromin 

Pajusi vald

Liina ja Meelis Kaljuvee

Aleksandra ja Peeter Kallas

Pala vald

Anne Vasar

Aile ja Leo Kool

Palamuse vald

Tarmo ja Gerda Tallinn

Luua metsanduskool

Puurmani vald

Pille Evart

Lembit Madi

Põltsamaa linn

Toomas Vooder

Margi Ein

Põltsamaa vald

Ülo ja Lea Lints

Reet ja Rein Magnus

Saare vald 

Helle ja Jüri Koort

Eleonora Salus ja Vello Vestmann

Tabivere vald

Magnus Karukäpp ja Kerli Mikk

Torma vald

Torma lasteaed “Linnutaja” 

Aukirjad ja mastivimplid pälvisid

Kasepää vald

 Viktor Maiorov  ja Maria Maiorova

 Monika Linno

 Riina ja  Aavo Müürsepp 

Mustvee linn

Perekond Kašnikov

Mustvee kultuurikeskus 

Pajusi vald 

Kalju Lovjägin

Pajusi ABF 

Pala vald 

Maie Eismel

Virge Otsa 

Puurmani vald 

Riho Otepalu

Elle Kangur ja Ants Kangur 

Põltsamaa linn 

Egon Kukk

Aido Seil 

Põltsamaa vald 

Kalev ja Aile Viks

Iia Glaser 

Saare vald 

Tea London

Aare Taro 

Tabivere vald 

Imbi Reismann 

Torma vald 

Niina ja Vello Porro

KÜ Torma Roosa (korterelamu) esindaja Valeri Vasenko

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus