Pühapäeval tunnustati esmakordselt Eesti vabatahtlikke

Tunnustuse said Elistvere loomapargi idee autor Kaupo Ilmet, Laiuse rühma kodutütarde juhendaja Ebe Kattel, Lilly-Margareta Ojassalu, kes tunneb muret selle pärast, et kõigil oleks soe kodu ja jagab abivajajatele toitu, ning Urve Viks, kes hooldab raske puudega inimesi ning aitab neil poes käia.

Eesti vabatahtlike tunnustamisüritusel peeti meeles inimesi, kes on aidanud teisi või teinud midagi ühiskonna heaks. Oluline on, et need inimesed on teinud seda oma vabast tahtest ja tasuta, väljaspool oma lähemat sõprade ja sugulaste ringi.

Võisiku külaseltsi esinaine Loniida Bergmann, kes esitas tunnustusürituse kandidaatideks sama küla elanikud Lilly-Margaretha Ojassalu ja Urve Viksi, ütles, et vabatahtlike tunnustamisüritus oli väga ilus. Ning veelgi ilusam oli see, et tunnustuse pälvisid ka lihtsad inimesed, arvestati palju külaelanike ja külaseltside arvamusega.

?Lilly-Margaretha on inimene, kes vabatahtlikult sirutab abikäe hättasattunule. Ta hooldab hättasattunud inimest, keetes kodus süüa ja viies abivajajale ning hoolitseb, et tal oleks soe tuba. Samuti jagab ta hingesoojust loomadele ja lindudele,? ütles Loniida Bergmann. ?Urve töötab hooldekodus, igal pool küla peal räägitakse temast kui väga heast ja südamlikust inimesest, kes aitab alati, kus vaja. Ikka jagub tal hoolealuste jaoks häid sõnu,” rääkis Bergmann. Tema sõnul on mõlemad naised ka külaseltsis väga aktiivsed ning on valmis kõikjal käed külge panema.

Kaupo Ilmet, keda tunnustati kui Elistvere loomapargi idee autorit ning käimalükkajat, ühte Vooremaa loodusradade idee autoritest, loodusõppe korraldajat, seltside tegevuse arendajat, pärandkultuuri kandjat, ühte miljoni puu istutamise idee autoritest ja õueõppe propageerijat, pidas tunnustust vabatahtliku töö eest väga ilusaks ja südamlikuks liigutuseks. Ettepaneku Ilmeti tunnustamiseks esitas viis eraisikut ja organisatsiooni.

?Meie hulgas on palju inimesi, kes on pühendanud oma elust midagi ka teistele: kes korraldab mitmesuguseid üritusi, kes hooldab vanu ja haigeid. See, et selliseid asju märgatakse, on oluline. See oli tunnustus mitte ainult neile sajale inimesele, vaid kõigi vabatahtlike tööle,” ütles Ilmet. Tema sõnul oli üritus väga hästi korraldatud, ei puudunud ilusad ja südamlikud esinemised, samuti oli kena, et ürituse patroonil vabariigi presidendil Arnold Rüütlil oli aega ja tahtmist vabatahtlikke tunnustada. Eriti meeldis Ilmetile aga ühine ürituse lõpetamine keskaegse interjööriga söögikohas, kuhu liiguti pika rongkäiguna.

Ilmet ütles, et tema maitseb juba “puhkepalka” ehk ametlikus keeles pensioni, seepärast on tal aega ning miks mitte kasutada aega aktiivselt ning teha midagi ka järeltulevate põlvede heaks.

“See on hea tunne, kui saab midagi teha ka rahva heaks. Kõige suurem tänu on see, et näiteks Kassinurmet ja Elistvere loomaparki külastab järjest rohkem inimesi, järelikult pakub see neile midagi olulist,” ütles ta.

?Ebe Kattel on aktiivne naiskodukaitsja, kes juhendab Laiuse rühma kodutütreid. Ta on tuntud organiseerimisvõimelise ja vastutustundliku kaaslasena. Tema rühmast sirgub väärikas järelkasv,? võib lugeda Naiskodukaitse Jõgeva ringkonna esitatud tutvustusest.

Kokku laekus tunnustamisüritusele 341 ettepanekut, mis on mitmeid kordi rohkem, kui korraldajad oodata oskasid. Kõige noorem tunnustamiseks esitatud kandidaat on 12-aastane noormees ja kõige vanem 91-aastane vanaproua.

Kandidaate esitasid nii ühendused, ministeeriumid, vallavalitsused kui ka paljud organisatsioonid, ligi pooled ettepanekud tulid eraisikutelt.

President Arnold Rüütel tõdes vabatahtlikele korraldatud tänuüritusel, et vabatahtlikuna töötamine ei ole Eestis veel kuigi palju tunnustamist leidnud. ?On tuhandeid võimalusi heategudeks, ent on ka väga palju võimalusi jätta need tegemata. Tee olete valinud esimese tee. Tänu teile on meie seas ka rohkem headusse uskuvaid inimesi,? ütles riigipea.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus