Pühapäeval kuulutati Jõgeval jõulurahu kogu Eestile

 

 

Üleeile kuulutas Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Andres Põder Jõgeval välja ülemaalise jõulurahu ning süütas koos Riigikogu esimehe Ene Ergma ja Jõgeva linnapea Viktor Svjatõševiga linna jõulukuusel teise advendiküünla.

“Taas kutsub  advendiaeg meid otsima, kuulutama ja teoks tegema rahu. See on ühtaegu iidne ja aktuaalne tava. Pea igas vallas ja linnas leiab see äramärkimist omal moel. Teisel advendipühapäeval, mida meie maal on peetud ka rahupühana, on mul hea meel soovida siit Jõgevalt jõulurahu kogu Eestimaale ja kutsuda kõiki üles lepitusele, hoolivusele ja üksteise toetamisele,” tõdes peapiiskop Andres Põder.

Jõulurahu on midagi erakordset

Ta tõdes, et rahu ei ole enesestmõistetav, pigem on see erand. Paljude südames on tänagi muret ja rahutust, kestavad konfliktid riikide ja inimeste vahel, võitlus oma positsiooni või lihtsalt oma igapäevase leiva pärast. Majanduslangus suurendab veelgi meie ebakindlust. Rahul, mida vajame, võib olla väga erinev põhjus ja nägu. See võib olla hetketunne või terve eluhoiak. Jõulurahu on midagi erakordset ja ülevat, isegi üleinimlikku.

“Jagagem rahu iga sõna ja pilguga, käepigistuse ja abikäega. Rahu tähendab enamat kui vaid rahulolu oma soovide täitumisest või rahuldust hetkenaudingust. Me pole lapsed, kellele peab andma ükskõik mida, peaasi, et nad vaid oleksid vaiksed ja rahulikud. Tõeline rahu on loov ja lootusrikas, raskusi ületav ja lepitav, austav ja pühitsev – rahu, mis tähendab headust, kannab inimsuhteid, ehitab perekonda ja ühiskonda. Sellist rahu vajame me kõik,” ütles peapiiskop ja kuulutas välja ülemaalise jõulurahu.

Enam kui 350-aastane tava

Jõulurahu väljakuulutamise tava sai Eestimaal alguse enam kui 350 aastat tagasi, sellele pani aluse Rootsi kuninganna Kristiina. Selle kauni tava taastas meil president Lennart Meri 1993. aastal. Tänavu kuulutas peapiiskop üle-eestilise jõulurahu välja Jõgeval juba kolmandat aastat järjest.

Jõgeva linnapea Viktor Svjatõšev märkis, et lisaks sellele, et Jõgeval registreeriti Eesti külmarekord, on siin Eesti jõuluvanade kodu ning linn on  saanud laiemalt tuntuks mitmete kultuuritraditsioonide, näiteks Betti Alveri luulepäevade “Tähetund” ja Alo Mattiiseni muusikapäevadega. Nüüd on väikelinn kogumas tuntust ka kogu Eestile jõulurahu kuulutamise kohana.

“Jõulusõnumi kuulutamine Jõgeval on uus ja ilus tava, mille sügavamaks sisuks on üksteisest hoolimine, ligimese armastamine ja austamine, meie kõrval oleva kaaslase märkamine. Lihtsam viis head teha on naeratada kaasinimesele, öelda mõni lahke ja tunnustav sõna.  Kindlasti õnnestub meil sellise tähelepanu osutamisega  teistele rõõmu valmistada. Kallistagem sõpru ja tuttavaid, ja miks mitte — ka võhivõõraid,” soovitas  Viktor Svjatõšev.

Jõulutulest osa saama tulnud võtsid üleskutset kuulda ja kordasid juba 1. advenditule süütamise ajal siin tehtut ning kallistasid  lähedal seisvaid kaaslasi. “Nagu küünlaleegi jagamine ei vähenda leegi suurust, ei vähenda ka naeratuste ja kallistuste jagamine selle mõju, vaid soojendab järjest enamate inimeste südant. Naabri embamisega oleme lisanud täna süüdatud jõulutulele väge, et sellel oleks jaksu särada ja seda ka kaugemale edasi kanda. Kanname seda tulukest edasi oma südames ka siis, kui küünlaleek on meie kuusepuul juba kustunud,” soovis linnapea.

Meeleolukas kontsert

Koos peapiiskopi ja linnapeaga Jõgeva jõulupuul advendiküünla süüdanud Riigikogu esimees Ene Ergma tervitas Jõgevamaa inimesi ja külalisi ning soovis kõigile ilusat jõuluaega ja sedagi, et jõuludeks tuleks ilus kohev lumi ja meil oleksid tõeliselt valged jõulud. Ta meenutas oma lapsepõlve, kui isal tuli jõulude ajal katta aknad paksude tekkidega, et keegi ei näeks, et toas on jõulukuusk ja pere  neid pühi tähistab. Oleme õnnelikud, et meile on nüüd selline aeg, kui võime avalikult advendiaega tähistada ja süüdata jõulurahuküünlad.

“Ärgem mõelgem, et kõik need kriisid on nüüd maailma lõpp. Ei ole! Kriisidest tulevad inimesed alati välja ja tulevad veel tugevamana, kui nad enne olid. Kõige tähtsam on aga see, et me hoiaksime kokku, et me tunnetaksime ja aitaksime üksteist. Kõige parem aeg seda teha ongi nüüd ja jõuluajal,” ütles Riigikogu esimees Ene Ergma.

Jõulurahu kuulutamisel esinesid Jõgeva Noore Meeskoor ja Jõgeva kammerkoor Maret Oja ja Margus Kase dirigeerimisel ning meeskvartett UR2KAM Tartust. 2. advendipühapäeval Jõgeva jõulukuusel süüdatud advendituld sai  ka kodudesse kaasa võtta. Adventi ( lad adventus Domini, Kristuse tulemise aeg) tähistatakse neljal pühapäeval enne jõule. 14. detsembril kell 16 süütavad Jõgeva jõulukuusel kolmanda advendiküünla Jõgeva Baptistikoguduse õpetaja Margus Kask ja linnavolikogu esindaja. 

iii

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus