Pühapäev jõuluvanade ja kuuskedega

Rakvere on tuntuks saanud oma “kreiside” kuuskede poolest. Üleeilsesse esimesse advendipühapäeva tõi Rakveres seekord peale kuuseinstallatsiooni avamise elevust ka jõuluvanade XVII ülemaaline konverents.


“Ah, küllap neil käib elu mingi oma, jõuluvanade aja järgi,” märkis üks rakverelane, kui jõuluvanade rongkäiku lubatud ajal Laia tänava otsast veel paistmas polnud. Ent varsti nad tulid. Mitte jalgsi ega saaniga, põhjapõdrad ees, vaid täiesti tänapäevaste sõiduvahenditega. Mõni jõuluvana oli oma auto jõulukarraga ära kaunistanud, mõni aga hoopis auto külge oma teenuseid reklaamiva väikese plakati kleepinud: grammike kuulsust kulub ju alati ära!

Keskväljakule jõudnud, tervitasid jõuluvanad rahvast (ja inimesi oli kokku tulnud päris palju) ning andsid nende ees jõulutõotuse. Tõotusi lugesid nad ette veelgi. Üks tekst sobis lastele, teine emadele-isadele jne. Igaüks võis siis endale sobivat teksti kaasa lugeda. Nii et Rakvere rahvas on nüüd arvatavasti igati jõuluvalmis.

Jõuluvanadele ja muule rahvale esinesid Rakvere laulu- ja tantsulapsed, jõuluvanad ise avasid aga väikese postkontori. Kes tahtis, võis ka jõuluvanale salmi lugeda. Vastutasuks sai kommi.

Eestimaa Jõuluvanade Ühenduse eestkõneleja, jõuluvana Ärni Pärnumaalt, ütles, et jõuluvanade ja jõulumemmede iga-aastane jõulueelne konverents on väga vajalik, sest see annab vanadele-memmedele n-ö ühise hingamise ja kokkuhoidmise tunde.

“Ja eks meil ole asjalikke asju ka arutada,” kinnitas Ärni. “Me peame ju end näiteks mänguasjamaailma uudistega kogu aeg kursis hoidma.”

Mureks kliimamuutused

Tänavusele konverentsile kogunes umbes nelikümmend jõulumeest-jõulumemme ja esimene päev veedeti Kadrinas.

“Siit, Rakvere Keskväljakult, läheme veel linnavalitsusse pressikonverentsi andma ning hiljem Aqva spasse. Kahjuks on osa jõuluvanasid praeguseks juba koduteel ja osa peab varsti samuti ära kiirustama, sest paljudel on tänastel esimese advendi üritustel mitmesuguseid ülesandeid täita.

Pressikonverentsil oli jõuluvanadel plaanis peateemaks tõsta kliimamuutused. Praegu on Ärni sõnul kõik veel suhteliselt hästi, aga kui talved veel soojemaks lähevad, on jõuluvanadel tegu, et mööda musta maad laste juurde pääseda.

“Meie tubli leiutaja, jõuluvana Olle Keilast ongi endale konstrueerinud juba sellise tõukekelgu, millel on jalaste küljes ka väikesed rattad. Nii saab ta kelguga sõita ka siis, kui lund pole,” kiitis jõulumees Ärni.

Jõuluvanade konverentsi peetakse igal aastal eri Eestimaa paigas.

“Korra oleme käinud ka Rovaniemis, aga seal meid ametirõivastuses jõuluvana tuppa ei lastud, sest neil seal on selline kontseptsioon, et maailmas ongi ainult üks jõuluvana – see, kes elab Rovaniemis,” meenutas Ärni.

Reuters kohal

Jõuluvanadega sai Rakvere rahvas kohtuda pühapäeva lõuna paiku. Siis sai juba uudistada ka Rakvere tänavust kuuseinstallatsiooni, mille idee autoriks taas linnakunstnik Teet Suur ja mille valmistajateks Rakvere ametikooli õpilased õpetaja Raiko Kaasiku juhendamisel. Kuidas kuuseinstallatsioon õhtul valgustatult välja näeb, seda sai näha aga alles kell 17 toimunud avamisel.

Rakvere kuuseinstallatsiooni ümber käis tänavu mäletatavasti veides poliitiline “tants”: värskelt võimule saanud poliitilised jõud olid, nagu selgus, kuuseteema koalitsioonileppesse sisse kirjutanud – justkui tõsisemad teemad oleksid otsa lõppenud. Lõpuks leiti siiski nn hundid-söönud-lambad-terved-lahendus: modernne installatsioon on endiselt Keskväljakul, traditsiooniline kuusk aga kirikupargis. Igaüks ise teab, kumma juurde läheb. Või teeb viisakusvisiidi mõlemale. Aga kindel on, et tavalise kuuse peale Reuters tormi ei jookseks. Installatsiooni üles võtmas olid nad aga üleeile küll.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus