Pühakojad avavad teelistele uksed

 

Mai esimesel päeval avasid Eesti 206 pühakoda, kes osalevad projektis “Teeliste kirikud 2008” oma uksed kauemaks kui tavaliselt. Selleks, et turistid, rändajad ja ka lihtsalt uudistajad saaksid kirikutega põhjalikumalt tutvuda ning mõningates neist ka ööbida.

Eesti Kirikute Nõukogu korraldab juba kaheksandat aastat järjest avatud kirikute projekti “Teeliste kirikud”. Selle eesmärgiks on soov hoida mööda Eestimaad rändajale kirikute uksed valla ka suveajal. Ettevõtmine pakub võimaluse   minna pühakodadesse tutvuma sinna talletatud kultuuri- ja ajalooga ning sedagi, et huvilised  saaksid soovi korral osaleda  ka seal peetavatel jumalateenistustel ja palvustel.

Sellelgi aastal on teelistele külastuseks avatud kirikute, kloostrite, kabelite ja palvemajadega tutvumisel abiks  eesti- ja inglisekeelne raamatuke “Teeliste kirikud 2008”. 30 000 eksemplaris ilmunud tasuta jagatava trükise  võib soovija saada projektiga liitunud kirikutest ja turismiinfopunktidest. Fotodega illustreeritud teatmikust leiab infot kirikutes toimuvate teenistuste ja palvuste kohta ning pühakodade lühitutvustuse. Märgitud on ka avatud kirikute aadressid ja telefonid.

Eesti Kirikute Nõukogu projektijuhi Nele Hendriksoni sõnul võib teeline hea õnne korral saada kirikutesse sisse isegi väljaspool ametlikke lahtiolekuaegu. Projektil “Teeliste kirikud” on ka oma kodulehekülg www.teelistekirikud.ekn.ee. Selles  on info kirikute ja seal toimuva, samuti Eesti Kontserdi suviste kirikukontsertide kohta. Kodulehekülg on nii eesti, inglise, saksa, vene, rootsi kui soome keeles, uue tõlkekeelena lisandub sellel suvel prantsuse keel.  

Kirik pakub majutust

EELK Torma Neitsi Maarja kirik hoidis oma uksed teelistele valla ka möödunud suvel. “Mul on heameel, et meie 1767. aastal pühitsetud kirikut külastavad nii lähedalt kui ka kaugemalt tulnud teelised. Kirikul on sügav ajalugu ja on, mida näidata ja millest rääkida.

Paljudele on pakkunud huvi käia ka kellatornis, mille aknal Arno ja Lible “Kevade” filmis elu ja surma üle arutavad, teises episoodis löövad aga kahekesi kella.

“Kuigi meie kiriku uksed on juunis kauem lahti vaid neljapäeviti ja pühapäeviti, olen nõus võtma külastajaid vastu ka muul ajal. Vaja on vaid ette helistada või pastoraadi, kus ma elan, uksekella nupule vajutada. Külalistele pakume ka telkimisvõimalust ja majutust: nende päralt on kaks tuba, köök ja olmeruumid,” selgitas Torma koguduse õpetaja Mehis Pupart. 

Jõgevamaal avatud 15 pühakoda

Jõgevamaal osalevad projektis “Teeliste kirikud” ka EELK Kursi Maarja-Eliisabeti kirik, EELK Palamuse Püha Bartholomeuse kirik, EELK Põltsamaa Niguliste kirik, EELK Torma Neitsi Maarja kirik (need neli pakuvad ka majutust), EELK Äksi Andrease kirik, EAÕK Kaarepere vaga Suzdali Eufimi ja vaga Egiptuse Maria kirik, EAÕK Põltsamaa Pühavaimu kirik, EEKBL Sadala baptistikoguduse palvemaja, EKNK Põltsamaa Jordani Koguduse hoone, AKEL Jõgeva advendikoguduse palvemaja, AKEL Põltsamaa advendikoguduse palvemaja, MPEÕK Mustvee Püha Nikolause kirik, EVKL Kükita vanausuliste palvemaja, EVKL Mustvee vanausuliste palvemaja ja EVKL Raja vanausuliste palvemaja.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus