Pühade eel Tahma-Toomaga

Tabivere rahvamaja isetegevuslased kogunesid oma jõulupeole vahetult enne suuri pühi — toomapäeva eelõhtul 20. detsembril.

21. detsembril ehk toomapäeval on teatavasti viimane aeg kodus pühade-eelset suurpuhastust teha. Harrastusteatri näitlejad tegid eeskava sissejuhatuseks n-ö praktikas ette, kuidas need toimetused ühes korralikus majapidamises käivad. Ei puudunud Tahma-Toomadki, kes kontrollima tulid, kas suuremad tööd lõpetatud ja maja puhas, et jõuluväravad lahti lükata saaks.

Uuriti, kas veskil käidud, pesu pestud ja vorstitegu käsil. Kui maja puhas, võib  Must Toomas välja minna ja Valge Toomas sisse tulla.

Tööriistad tuleb ulualla panna, et suvised põllutööd hästi edeneksid. “Kata vokk kohe kinni, perenaine, muidu näed suvel hunti, lambad ei sigine ja linad ei kasva,” tuletas üks kolmest külla tulnud Toomast meelde. Kui Tahma-Toomad kinnitasid, et majapidamine puhas ja töödega ollakse järjel, võis jõulud tuppa lubada.

Üksteise järel astusid üles kõik Tabivere rahvamajas tegutsevad taidlusringid: ansambel Laulusõbrad, suured ja väikesed rahvapillimängijad, harrastusteater, naisansambli napim koosseis, memmede tantsurühm Vokiratas, karaktertantsurühm Kokteil ja segarahvatantsurühm. Nii memmed kui segarühm andsid publikulegi võimaluse tantsupõrandal kaasa lüüa. Kaks korda paluda ei lasknud ennast keegi. 

iii

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus