Peep Põdder märkis, et pühade ajal on kõige olulisem mitte söömisega liialdada, sest organism on harjunud oma tavalise toitumiskorraga.
“Põhjusel, et pühade ajal pole töökoormust ja energiakulu on väiksem, kipub toit ka kiiremini rasvaks minema. Eestlastel on olemas aga teatud kindlad jõulutoidud, mis kipuvad olema rasvased ja viimasel ajal päris vürtsikad. See tekitab tõsiseid seedetrakti häireid. Üks selliseid tõsisemaid haigusi on äge pankreatiit, mida eriti kergesti esile kutsub rasvane toit koos alkohoolsete jookidega. Äge pankreatiit on väga komplitseeritud haigus ja harvad pole ka juhused, kui see lõpeb surmaga. Eriti ettevaatlikud peaksid toiduga olema need, kes on juba korra seda haigust põdenud. Sapikivid võivad aga hakata rasvase toidu, samuti liigse hapukapsa ja hapude õunte söömise tagajärjel seedekulgla poole liikuma ja võivad nii sapijuhasse kinni jääda ja põhjustada tugevaid valuhoogusid. Eriti peaksid sapikividega seotud tervisehäirete suhtes ettevaatlikud olema naised,” rääkis Jõgeva Haigla juhataja.
Üheks igati sobivaks lahjaks ja piisavalt tervislikuks jõulutoiduks võiks tema arvates olla aga kala. “Väga palju huvitavaid toite saab teha ka kohupiimast, ” lisas ta.
“Juhiksin tähelepanu ka sellele, et sageli oleme me jõuludeks hoidnud kõige kallimaid konserve. Kes on korjanud riisikaid ja puravikke, kellel on varuks angerjapurk. Pikka aega säilinud toidukonservide puhul peab olema sada protsenti veendunud, et nad on kvaliteetsed, karbikaaned pole kummis ja kusagil ei leidu hallitust. Riknenud konservidest võib kergesti tekkida botulism. Pühade ajal süüakse ka toitu, mida argipäevadel harvem, näiteks lõunamaiseid puuvilju. Need võivad aga liialdamisel allergiat põhjustada. Mao haavandtõvega haiged peaksid vältima teravamaitselisi toite, kohvi,” lisas ta.
Laste aktiivse maiustamise kohta arvas Peep Põdder aga nii: “Kompvekid võivad küll südame pahaks teha ja ka oksendama ajada, kuid kui pole suhkrutõbe, midagi hullemat siiski ei juhtu. Lapsevanemad võiksid aga jälgida, et lapsed pärast kommisöömist hambaid peseksid ja seda ka päevasel ajal, ” ütles arst.
Peep Põdder ütles sedagi, et kuna pühad kestavad viis päeva, siis ei pruugi kauplused regulaarselt lahti olla. Seega tasuks hoolega vaadata ka müügil olevate toidukaupade säilivustähtaegu.
Ta toonitas, et pühadesöömingutel tekitab kõige suuremaid terviseprobleeme kraadiga jookide kuritarvitamine. “Jõulude ajal võiks küll alkoholi vähem pruukida. Minu arvates on jõulud rahulikud pühad. Kui on soov mõnd joovastavat jooki proovida, siis sobiks selleks ehk kõige paremini jõuluglögi,” ütles ta.
JAAN LUKAS