Prügikoristajaid vajatakse kõikides valdades

  

Kodanikualgatuse Teeme Ära 2008 Jõgeva maakonna koordinaatori Silja Kana sõnul oleks meie maakonnas vabatahtlikke appi vaja veel enamasti kõikides valdades ja linnades.

“Rohkem vabu kohti on praegu Jõgeva linnas, Kasepää, Tabivere vallas,” märkis Silja Kana. Süsteem võimaldab registreerida konkreetsesse prügikohta konkreetse arvu koristajaid.

Maakonna koordinaatori suur soov on, et kõik, kellel võimalik, registreeriksid ennast ikka internetis veebilehel www.teeme2008.ee, siis on arvepidamine selge.

“Registreerimine on vajalik selleks, et ühe kuhja juurde ei saadetaks liiga palju inimesi. Seepärast püütaksegi ressursse planeerida. Nii saab töö olema sujuv ning ei muutu mõttetuks sebimiseks,” lisas ta. Registreerida saab internetis kuni 27. aprillini.

Aidata saab ka tehnikaga

Maakonna koordinaatoriga on ühendust võtnud õpetajad, kes on andnud teada, et tahavad oma klassidega koristama tulla. “See on positiivne algatus. Lapsed üksi aga tulla ei saa, meeskonna juht peab olema täiskasvanu,” tuletas koordinaator meelde.

Kui mõnel ettevõttel on veel võimalik anda oma tehnikat, siis on see väga teretulnud. Tehnikat on vaja prügi metsast lipujaamani viimisel ja eelkoristusel. Silja Kana sõnul on väga suureks abiks see, kui inimesed saavad võimalusel tulla appi koos järelhaagisega autoga. Hea oleks ennast siis juba koos haagisega registreerida.

Erinevad suhtumised

Mõnedes piirkondades võib omavalitsuste kontaktisikutele langeda koristuspäeval üsna suur koormus. Lipujaamadesse tulevad tõenäoliselt appi kaitseliitlased. “Kui keegi kohalik vabatahtlik tunneb, et ta võiks valla kontaktisikule abiks olla, siis on see hea võimalus aidata. See võiks olla üleskutse hakkajatele inimestele,” lisas maakonna koordinaator.

Ta on selle aja jooksul, mil asjaga lähemalt tegelenud, näinud erinevaid suhtumisi. “Mõnedes valdades on kontaktisikud väga vastutulelikud ja mõistvad. On näha, et ettevõtmist võetakse täie tõsidusega ja tehakse koostööd. Selle kõrval olen näinud ka ettevaatlikkust ja kõhklemist. See on loomulik, sest vajalik info ei ole tihti jõudnud piisavalt kiiresti kohale. Ja muidugi teeb see siis ettevaatlikuks. Samas on see nii suure ettevõtmise juures ka mõnes mõttes loomulik,” tunnistas ta. Tema hinnangul on läbirääkimisi ja lahenduste väljatöötamisi väga mitmel rindel, infot palju ja inimesed on hetkel väga hõivatud.

Mustvee ei osale

Vooremaale teadaolevalt ei osale 3. mail kodanikualgatuse Teeme Ära2008 raames praegu Jõgevamaa omavalitsustest  Mustvee linn.

Linnapea Mati Kepp ütles, et prügi äravedu ja prügilasse ladestamine maksab ja linn ei saa kahjuks praeguse pingelise eelarvega mingeid lisakulutusi teha. “Meil on lausa igal kroonil otstarve,” tõdes ta.

Küll aga kavatseb Mustvee linn 2. ja 3. mail oma linnas koristada, kutsudes appi nii kooliõpilased kui ka pensionärid.

Märka lagastajat

Silja Kana sõnul peaksid inimesed olema valvsad ja tähele panema neid, kes prügi metsa alla viivad. Seoses signaalidega “prügikollide” jätkuvast tegevusest prügihunnikute kasvatamisel suhtlevad kohalikud koordinaatorid tihedalt oma piirkonna konstaabliga. Viimane teab oma piirkonnas olevate suuremate prügikuhjade asukohta ja kontrollib aeg-ajalt neid piirkondi.

Kui inimene märkab prügi metsa alla tassimist, on oluline tegevuse jäädvustamine, kasvõi mobiiliga tehtud foto. Tagajärgede põhjal (leitud dokumendid vms) saavad juhtumit menetleda nii kohalik omavalitsus kui ka keskkonnainspektsioon, operatiivset sekkumist nõudvad juhtumid jäävad politsei hooleks. Politsei kiire informeerimine aitab kindlasti süüdlast tabada.

Prügi prügilasse või jäätmejaama viimine on Silja Kana hinnangul tunduvalt odavam kui trahvide maksmine.

Kuidas toimida

*3. mail kogunetakse lipujaamades ja seal saab täpsemad instruktsioonid ja ka kotid kogumiseks.

*Vajaliku info saab rühmajuht oma mobiilile ja ka e-kirja teel

*Korraldajad soovitavad panna selga tööriided, mis ei karda määrdumist

*Jalga tasub panna võimalikult tugeva tallaga saapad või kummikud

*Võtke kaasa töökindad, võimalusel tagavara-tööriided,  vajadusel veekindlad riided, soovitavalt joogipudel

*Kui te pole ennast koristusaktsioonile registreerinud, kuid leiate laupäeva hommikul, et tahaksite siiski osaleda, tulge ikka kohale.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus