Juhendites kirja pandu tekitab mõnikord segadust ja pole mõtet loota, et kõik oskavad otsekohe oma prügi asjatundlikult sortida. On ka inimesi, kes pole jäätmemahutit oma elu jooksul kasutanudki. Arusaamiseks kulub aega ning alati tasub abi otsida asjatundjatelt.
Sellest lähtuvalt toimis ka Vooremaa ? meie küsimustele vastab Ragn-Sellsi Lõuna piirkonna müügijuht Piret Miller.
Mida teha siis, kui ei jätku jäätmemahuteid, st pole veel maja juurde toodud biolagunevate jäätmete, pakendi- jms kaste?
Jõgeva linn on oma jäätmehoolduseeskirjas kehtestanud kohustuse üle 10-krt elamute ja nende juriidiliste isikute kohta, kel tekib palju paberi- ja/või toidujäätmeid, bio- ja paberi-papi jäätmete eraldi kogumiseks. Need teenused ei kuulu korraldatud jäätmeveo alla, st nimetatud jäätmete eraldikogumise ja vedaja leidmise organiseerib jäätmetekitaja.
Ragn-Sells AS pakub mõlemat teenust Jõgeva linnas, kuid tellimise initsiatiiv peab tulema kliendilt.
Trahv sortimata prügi paneku eest valesse prügikasti olevat kümnekordne. Kes suudab suure kortermaja juures prügikastide juures valvata, et suvalised kodanikud sinna oma suvalist prügi ei too? Olen oma silmaga näinud, kuidas auto peatub, mees astub välja, võtab prügikoti ja topib meie konteinerisse. Mida teha? Politsei kutsuda? Auto on tal liisingufirma oma, aga liisingufirma ei anna ju teada, kellele tema selle auto on liisinud?
Igal pool sokutatakse võõraid jäätmeid korterelamute kastidesse. Üldiselt lahendab selle probleemi korraldatud jäätmevedu, kui kõikidel jäätmetekitajatel on kohustuslik jäätmeveo teenusega liituda.
Miks peab luku lahtitegemine prügifirma poolt väga kallis olema, Ragn-Sells`il nt 177 krooni kuus? Trahvida võiks hoopis neid, kes pole oma prügikaste lukustanud ? no ja neid trahvitaksegi, kui suvalist soppa prügikasti on topitud?</B>
Prügikastide lukustamine eespool toodud probleemi ei lahenda. Põhjusel, et kui on juba tuldud kellegi prügikasti juurde mõttega oma prügi sinna toppida, siis tõenäoliselt see, et kast lukus on, ei pane pahategijat ümber pöörama ega oma kotiga ära minema.
Tõenäoliselt asetab ta oma koti prügikonteineri kõrvale. Lahtiste jäätmete äravedu kasti kõrvalt on aga kordi kallim teenus konteineri tühjendamisest, st on parem, kui uitjäätmed juba kasti pannakse. Prügikasti ümbruse korrashoid on kinnistuomaniku kohustus.
Küsimuse teine osa ? lukuteenuse hind. Tasuline on lukuavamise teenus, kui klient kasutab oma lukku. Ragn-Sells pakub võimalust osta universaallukk, kus võti, mis on jäätmekäitlejal, avab kõiki kodeeritud lukke ning võti, mis on kliendil, avab ainult tema poolt soetatud ühte lukku.
Miks tuleb piima, mahla jms pakendeid enne äraviskamist veega loputada? Aga kuiei loputa? Kuhu siis see pakend panna?
Pakendeid tuleb loputada selleks, et säilitada sanitaarsed tingimused nii kogumiskastis kui hiljem ka sorteerimisjaamas (nt on piimajäägid väga kiiresti roiskuvad jne). Puhastamata pakendid on prügi.
Külmkapis halvaks läinud jogurtitops tuleb tühjaks teha biolagunevate jäätmete prügikasti, topsi kaas visatakse pakendikasti, foolium kaane alt olmejäätmete hulka ja tühjaks kallatud ning loputatud jogurtitops peab minema pakendi hulka? Kas nii on õige?
Vedelaid jäätmeid, olenemata nende liigist, ei tohi panna ühtegi prügikasti. Paksem jogurt läheb biolagunevate jäätmete hulka. Jogurtitops on tervikuna pakend ja seda erinevateks jäätmeliikideks lahti harutada pole vaja. Jäätmete sortimisjuhendid on kättesaadavad Ragn-Sellsi koduleheküljel ja kindlasti ka teiste vastava valdkonnaga tegelevate institutsioonide kodulehekülgedel. Ise arvan, et kui sorteerimise põhimõte ükskord selgeks teha, siis edaspidi muutub sorteerimine harjumuseks ja aasta/paari pärast ei kujutagi keegi ettegi, et peaks toimetama teisiti.
Mida teha plastist ravimitopsidega? Kas need on pakendid?
Tühjad plastist ravimitopsid võib paigutada pakendikonteinerisse, kui aegunud ravimid sees, siis mitte. Ravimijäägid tuleb üle anda lähimasse apteeki.
Kuidas tuleb sellest aru saada – mootoriõliga kokku saanud kilekott läheb ohtlike jäätmete hulka, aga sama kanister, kus õli sees oli, kuulub pakendi hulka? Kas seda pakendit tuleks ka sooja veega loputada?
Mootoriõli sisaldanud pakend on ohtlike jäätmetega reostunud taara ja kuulub ohtlike jäätmete nimistusse, mitte tavapakendi konteinerisse.
Miks suur kortermaja ei tohi biolagunevaid jäätmeid kompostida?
Kortermaja võib biojäätmeid kompostida, seda aga ainult kinnises komposteris. Lahtiselt võib kompostida vaid biolagunevaid aia- ja pargijäätmeid, st taimede osad, lehed, purustatud oksad jms.
Kas sorditud jäätmed võivad kõik lõpuks jälle prügimäele kokku sattuda?
Ragn-Sellsi Lõuna piirkonna sorteerimisjaam asub Tartus Jalaka 60b. Kui taaskasutatavate materjalide kogumiseks mõeldud konteinerisse on paigutatud nõuetele vastavalt sorteeritud materjal, siis see prügilasse ei jõua.
Kuidas tuleb biolagunevad jäätmed konteinerisse panna: kas kilekotti ja siis konteinerisse või kallata otse?
Biojäätmed tuleb enne konteinerisse paigutamist koguda kas biolagunevasse kotti (müügil kaubandusvõrgus) või paberkotti, lahtiselt jäätmeid konteinerisse valada ei tohi, samuti ei tohi biojäätmeid koguda tavalisse kilekotti.
Millised prügikastid peaks endale hankima eramuomanik? Kui tihti tuleb neid tühjendada?
Eramuomanik peab omama ühte kogumiskasti sorditud olmejäätmete tarvis, taaskasutatavad materjalid saab paigutada avalikesse taaskasutatavate jäätmete kogumiseks mõeldud konteineritesse.
Kuidas seda nüüd mõista ? prügifirmad ja omavalitsused räägivad, et 2008. aasta 1. jaanuarist tuleb prügi piinliku täpsusega sortida, muidu tulevad hiigelsuured trahvid, aga keskkonnaminister ütles esmaspäeval, 7. jaanuaril Terevisioonis, et kiirustada polegi vaja? Kellel on õigus?
Minister ütles hommikusaates “Terevisioon?, et inimestele antakse alguses veidi puhveraega uue seadusega harjumiseks ja rikkumiste eest ei karistata nii karmilt. 8. jaanuari Postimehes on sõnavõtule täiendus, et seadus on ikka seadus ning mingit puhveraega tegelikult anda ei saa.
Igaüks ostab ise
Jõgeva linna keskkonnanõunik Jaan Vahtla ütles Vooremaale, et Jõgeval võib iga eramuomanik või korteriühistu või ettevõte ise endale prügikonteineri osta. Vahtla soovitas enne konteineri ostmist vedajaga nõu pidada, milline konteiner võiks olla, sest muidu on neid keeruline ära vedada.
Äriühingutest võib Jõgeval olme- ja suurjäätmeid vedada vaid korraldatud jäätmeveokonkursi võitnud Ragn-Sells. Kõikide muude jäätmeliikide äraveoks sõlmib iga jäätmetekitaja ise lepingu, kellega ta tahab, vedaja peab omama kehtivat jäätmeluba. Jõgeva Elamu hallatavatest korterelamutest veab biolagunevad jäätmed ja samuti paberi ning papi ära Ragn-Sells, nende elamute valitseja soovil.
Kuidas sortida?
Alljärgnev on lühikokkuvõte jäätmekäitlusfirmade kodulehekülgedelt pärit sortimisjuhenditest.
Biolagunevate jäätmete konteinerisse:
*kartulikoored, toidujäägid (paberkotis või spetsiaalselt biolagunevate jäätmete jaoks mõeldud kotis)
*munakoored
*kohvipaks
*väiksemad kondid
*lilled, puuviljad
Olmeprügikonteinerisse:
*kasutatud paberkäterätikud ja ?taskurätikud
*elektripirn hõõglambiga
*vanad riided ja jalanõud
*leiva- ja saiakoti klõpsud
*laste mähkmed
*kassiliiv
*tampoonid-hügieenisidemed
*kasutatud kondoomid
*katkised nõud
*jahutatud tuhk
*pastakad ja viltpliiatsid
*kasutatud toiduõli
*väikeses koguses klaasikillud
Paberi ja papi konteinerisse
*ajakirjad
*ajalehed
*koolivihikud
*kataloogid
*jõupaber
*raamatud
*puhas paberpakend
Pakendikonteineritesse
*toidukile
*pesuvahendi pudelid
*katkised pudelid ja purgid
*kilekotid
*õllepudeli korgid
*vorsti ja juustu ümbert plastpakend
*?ampoonpudelid
*pesupulbri pakid
*pure-pakendid (piim, keefir, mahlad)
*fooliumpakend
*kodukeemia plastpakendid
*plekist konservikarbid
*hõbepaber ?okolaadi, kohukeste ümbert jm
HELVE LAASIK