Prooviniitmine Pedja jõel

 Jõgeva linnavalitsuse keskkonna peaspetsialisti Jaan Vahtla sõnul on Pedja jõgi kahe silla ? uue ja vana Mustvee maantee silla ? vahelisel lõigul nii tugevasti kinni kasvanud, et vesi praktiliselt seisab.

 ?Jõe põhja on varasemast ajast kogunenud palju setteid, mis on pannud rohu vohama,? ütles Jaan Vahtla. ?Ka jõe veetase on palju kõikunud, eriti kahe viimase suve põua tagajärjel. Jõe veepeegel on selle tagajärjel üsna väikeseks kahanenud.?

Niitmise peaeesmärgiks ongi vesi uuesti liikuma saada. Niita on Pedja jõe kahe silla vahelist lõiku plaanis kolmel aastal ? 2008., 2009. ja 2010. aastal. Vahtla sõnul on seda nüüd juba mõtet teha, sest tänu 2004. ja 2005. aastal Kalda ja Suvila tänavasse rajatud kanalisatsioonile ei reosta selle piirkonna elamute imbkaevud enam jõge ning ka alevikust ei ole reostust peale tulemas.

Rahastavad linn ja vald projekti ilmselt ise, sest Keskkonnainvesteeringute Keskuselt Jaan Vahtla teada selliseks tegevuseks praegu raha ei saa.

?Selleks, et kaks omavalitsust oskaksid oma eelarvetesse selle projekti jaoks raha planeerida, võtsimegi linna raha eest ette väikese prooviniitmise,? ütles Jaan Vahtla.

Tema sõnul koosneb kogu tööprotsess peale niitmise veel niidetud heina kokkuriisumisest ja kaldale vedamisest. Selleks tööks on niidukil peale vikati olemas ka reha. Tulevikus on plaanis niita ka kaldaid, hein aga veetakse ära.

Homseni kestev prooviniitmine on kooskõlastatud nii Jõgeva linna- kui ka vallavalitsuse ning maakonna keskkonnateenistusega.

?Oleme tänulikud nii keskkonnateenistusele, kes sõnumi sellise töö tegemise vajalikkusest Jõgeva vallani viis, ning jõetagusele naabrile Jõgeva vallale, kes projektipartneriks tulla lubas,? ütles Jaan Vahtla. ?Kui ettevõtmine õnnestub, muutub linnaga piirnev jõelõik ujumiskõlblikukski.?

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus