Prominentide tööpäev Tabivere raamatukogus

Üleriigilised raamatukogupäevad oktoobrikuu lõpus on traditsiooniks saanud. Möödunud aastal sai nende raames alguse veel üks tore ettevõtmine, mil samuti eeldusi jätkuma jääda.

Nimelt proovivad ühel raamatukogupäeval kirjasõna laenutaja ametit kohalikud tuntud inimesed, kelle igapäevatöö samuti valla- või linnarahvaga tihedat lävimist eeldab, seda aga vähem “rahvalikus” asutuses kui raamatukogu.

Prominentide tööpäevaks oli tänavu üle vabariigi kuulutatud kolmapäev, 22. oktoober, aga et meie maakonna raamatukoguhoidjad sel päeval ühisel seminaril kokku said, olid külalistöötajad siin kohal päev hiljem — neljapäeval.

Tabivere raamatukogus, mis vallavalitsuse, lasteaia, hooldekodu ja veel mitme elutähtsa asutusega ühe katuse all tegutseb, neljapäeval raamatuhuvilistest puudust ei tulnud. Ka prominentsete laenutajate töögraafik oli asutuse oma töötajatel Anne Aunapil ja Tiina Tederil asjaosalistega aegsasti kokku lepitud: igaüks sai uue tööga tutvumiseks ja praktiseerimiseks tunni.

Raamatukogutöö eeldab ka tehnilist taipu

Esimesena asus hommikul tööpostile Tabivere Kommunaal OÜ juhataja ja vallavolikogu liige Rannar Raantse. Tema enda sõnul pakkus raamatukogutöö talle vägagi huvi, kuid paraku kannustasid meest kiirustama igapäevatööga seotud kohustused. Asjasse põhjalikumalt süvenema lubas ta tulla esimesel võimalusel, kui vaba aega rohkem.

Asjatundjad jäi tema tööga väga rahule. “Rannar taipas asja põhimõtte kiiresti ära, oli lugejatega väga viisakas ja pani kohe arvutis sedagi tähele, kellel millised raamatud varasemast käes ja kellel tagastustähtaeg lähedal,” rääkisid Anne Aunap ja Tiina Teder.

Valla kultuurijuht Tiina Tegelmann sattus arvuti taga laenutusprogrammiga RIKS lähemalt tuttavaks saades sellest tõelisse vaimustusse. Eriti sügava mulje jättis talle võimalus elektroonika abil kohe teada saada, kelle käes asub hetkel kogust puuduv raamat või millises maakonna sama programmiga liitunud raamatukogus see saadaval on.

Kultuurijuhilt võttis tööjärje üle vallasekretär Endla Suvi, tema järel istus laenutajalaua taha vallavanem Aare Aunap.

Vallavanemale sattus “pererahva” sõnul suhteliselt rahvarohke külastuspäeva kõige vaiksem osa, see-eest jäi tal aega ennast kogu tööprotsessiga põhjalikult kurssi viia.

Lugejaid oli arvukalt

Vallasekretär Endla Suvi ja abivallavanem Kalev Kurs said aga proovida, kuidas arvuti abil uusi raamatuid tellitakse ja tegidki selle protseduuri ühisel nõul ja jõul läbi.

Sellel tööproovil on loodetavasti mitmekülgne kasutegur,” kinnitasid Anne ja Tiina. “Nii said vallavalitsuse töötajad konkreetselt kogeda, kui kallid on raamatud ja kui vähe raamatukogu neid ette antud summa eest tellida saab.”

Laenutajaid käis neljapäeval Tabivere raamatukogus üle keskmise arvukalt. “Me ei teinud rahvale päeva erilisuse osas reklaami, aga lihtsalt juhtus nii, et lugejaid võrdlemisi palju käis,” ütles Anne Aunap, kelle sõnul oli tund enne tööpäeva lõppu laenutusi kirjas 75 ja külastajaid ligi viiskümmend.

Päev oli aktiivne ja rõõmus ja läks igati korda,” tõdes ka Tiina Teder, tunnistades, et loomulikult oli neil endalgi sebimist palju, sest igale külalistöötajale tuli ju kõik otsast peale ära seletada ja kätte õpetada.

Kõrvaltvaatajale tundus aga, et seda tehti rõõmu ja hasardiga. Inimesele ju meeldib kõike jagada — nii rõõmu ja muret kui oskusi ja kogemusi.

Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel avaldas tänavuste raamatukogupäevade eel lootust, et prominentide laenutuspäev aitab inimestel, kellel on sõnaõigus mõnede otsuste tegemisel ja ka rahakotiraudade avamisel, paremini mõista selle töö köögipoolt ja sedagi, millist kasu temal endal raamatukogust olla võiks.

Kahtlemata tõstavad nii raamatukogupäevad kui prominentide laenutuspäev selle ala töötajad ja nende argipäeva pisut rohkem huviorbiiti ja aktiviseerivad raamatusõprugi — nii rohkem raamatukogu kasutama kui sealseid töötajaid hindama.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus