Projekt “Punase Tamme Otsijad” ootab kaasalööjaid

Punane tamm on minu sõber alates lapsepõlvest. Eestimaa suurim 0,7 hektari suurune punase tamme (põhjatamme) puistu asub minu lapsepõlvemaadel, seal, kust tee viib Neeruti mõisa juurest Neeruti mägedesse. Need ligikaudu 300 puud istutas Neeruti mõisa viimane parun aastal 1918. Nüüd on neist  saanud suured, täiskasvanud tammed.

Seega, punane tamm on juba ligi veerand sajandit võõrpuude hulgas minu lemmik. Nii tekkiski talvel aastatel 2005-2006 mõte uurida, kus ja kui palju veel Eestimaal punaseid tammesid on. Projekt sai tegeliku alguse varakevadel 2007, kui avaldasin loo, mis sisaldas üleskutset, et inimesed saadaksid mulle teateid punaste tammede kohta üle Eesti. Vastukaja on olnud elav ja ettevõtmine populaarne, kokku olen saanud nelja hooaja peale 85 punase tamme teadet.

Mis plaanis? Eesmärk on kõik Eestimaa punased tammed kaardistada. Et siinkirjutaja arvates on punane tamm väga fotogeenne puu, siis on mõttes kõik need puud pildistada ja anda parimatest välja ilus pildiraamat pealkirjaga “Punase Tamme Otsijad”. Pildistama on lubanud praeguse seisuga tulla kolm persooni: viljandlanna Katri Smitt, pärnakas Mark Soosaar ja pealinlane Boga (Vladimir Bogatkin). Et ettevõtmine tuleks odavam ja piltide kvaliteet  raamatus parem, siis võiks pildistajaid olla rohkem. Seega avaldan kaks üleskutset.

Andke, palun, projekti idee autorile teateid meie punastest tammedest. Vajalik on eelkõige iga puu asukoha täpne kirjeldus, et potentsiaalne pildistaja selle selgituse järgi tamme looduses üles leiaks.

Ja tulge, palun, appi ka meie punaseid tammesid pildistama! Kel huvi ja aega  seda teha, võiks endast siinkirjutajale märku anda.

Lisaks fotodele võiks raamat sisaldada veel ka populaarteaduslikku teksti,  kust ja kuidas punased tammed meie maale tulnud on, kus on nende päris kodumaa ja muud põnevat selle võõrpuuliigi kohta. Võõrtammedest tunnebki punane tamm end meil kõige paremini. Ootan teateid punastest tammedest ja soovist tulla neid pildistama. Kontakt: marek53@hot.ee või telefon: 322 0662.

i

MAREK VAHULA

blog comments powered by Disqus