Priit Saksing kohtus nimekate õigeusukiriku vaimulikega

Möödunud reedel kohtus graniidi ja marmori teemat tundev  ettevõtja Priit Saksing Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku Narva piiskopi ja Tallinna Metropoolia abipiiskopi Lazariga ning Kuremäe ehk Pühtitsa kloostri ülema kohusetäitja  ema Filaretaga. Juhtivad vaimulikud huvitusid koostööst kiriklike arhitektuuri- ja kultuuriväärtuste hoidmisel ja renoveerimisel.

Kuremäe kloostri ülema kohusetäitja ema Filareta sõnul tuntakse Priit Saksingut ettevõtjana, kellel on pikaajalised ja põhjalikud kogemused graniidi ja marmori kasutamisel kirikute ja nende ümbruse restaureerimisel ning väljaehitamisel.

“Tema organiseeris tööd ja andis nõu, nii saime kloostrisse graniitkivist trepi. Sarnastel ehitustöödel oleme huvitatud ka koostööst edaspidi,” kinnitas ta. Priit Saksing märkis, et  sidemed Kuremäe kloostriga said alguse siis, kui seda juhtis kauaaegne kloostriülem, iguumenja ema Varvara, kes hiljuti viimsele teekonnale saadeti. “Nüüd avanes meeldiv võimalus kohtuda ja koostööst rääkida tema järglase ema Filaretaga, kes on väga haritud ja mitmekülgsete vaimsete huvidega naine,” märkis ta.

Ema Filareta kinkis Priit Saksingule ka väärtusliku mälestuseseme.

“Õigeusu kirikul on Eestis mitmeid teisigi ehitisi, mis vajaksid korrastamist ja restaureerimist pikaajaliste kogemustega asjatundlike firmade poolt,” ütles Narva piiskop ja Tallinna Metropoolia abipiiskop Lazar (kodanikunimega Aleksandr Gurkin), kes on pärit Mordvast ning tunneb huvi ka eesti kultuuri ja keele vastu.  Tartus käidigi vaatamas Raadi kalmistul asuvat varem õigeusu kirikuna kasutusel olnud kabelit, mille restaureerimisvõimalusi Priit Saksing graniidi- ja marmorivaldkonda tundva ettevõtjana hindas. Kirikujuhtide soov on väliselt hästi säilinud kabel ja kõrvalhooned renoveerida, kuid enne on vaja teha põhjalik muinsuskaitsealane ekspertiis.  Kirikliku arhitektuuripärandi hoidmise ja taastamise teemalisel kohtumisel osales ka Narva ettevõtte Energomontaaž juhataja Sergei Mikrjukov, kes on innukas kirikukultuuri toetaja.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus