PRIA toetuse saanud hoone muutub loomemajaks

Kui sõita mööda Tartu-Jõhvi maanteed läbi Mustvee vallas asuva Ninasi küla, siis jäävad kohe silma vana hobupostimaja ehitustööd. OÜ Invertec taotles üle-eelmisel aastal põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti (PRIA) vahendusel investeeringutoetust toetusmeetmest, mis aitab mitmekesistada maapiirkondade majandustegevust väljaspool põllumajandustootmist ja eesmärk on luua ka uusi töökohti.


„Toetuse taotlemisega oli soov Ninasi külas asuva ostetud hoone rekonstrueerimine Liivapaju loomemajaks,“ selgitas OÜ Invertec juhatuse liige Tatjana Prügi ja lisas, et loomemajas on plaanis tulevikus tutvustada kohalikku toitu, käsitööd ja elulaadi.

Läinud aasta tõi keerulised ajad

„Eelmine aasta osutus ehitusega alustamiseks raskeks ajaks ja seda nii paljudel põhjustel,“ tunnistas Tatjana, et pandeemia tõttu olid kõigil ajad keerulised, eriti turismisektoris. „Nüüd tööd käivad ja loodame õigeks kuupäevaks valmis saada. Omafinantseering on ehituseks parajalt suur ja kui meie turismimajal Muhus on kliente vähe, siis mõjutab see ka teisi ettevõtmisi.“
Üks osa toetusest on juba kasutatud ja praegu käib majas nii sees kui ka väljas suur töö. Kohe saab vahetatud katus ja sees tehakse töid igas ruumis korraga. „Suur tegu oli koristamisega, sest mitmeid kordi on maja seest ümber ehitatud ja tundub märkide järgi, et on ka mitmeid kordi põlenud,” tõdes Tatjana.Toetust küsitigi selleks, et kogu maja korraga täiesti korda teha, sest osade kaupa taastada poleks olnud mõttekas ja ei oleks kõne alla tulnudki.

Info kogumine käib pidevalt

„Maja renoveerimine on väga suur ettevõtmine, aga see on seda kindlasti väärt. See maja peaks oma pika ja kuulsa ajaloo ning lugudega olema lausa muinsuskaitse all,“ kinnitas Tatjana, kuid lisas, et siis nad poleks seda endale piirangute tõttu ehk ostnudki.
Peipsi järv on kohe ukse all ja annab kohale palju juurde. Ilus loodus ja tore ajalooliselt uhke piirkond vajab esiletõstmist ja väärtustamist.
„Plaanid eksponeerida kohalikke väärtusi, nii kultuuri, toidu kui ka traditsioonidega seotult, on siiani alles. Praegu käib informatsiooni kogumine, mida siis majas tulevikus tutvustada saab,“ kinnitas Tatjana.
Kohapeale toimetama on plaan võtta kolm inimest, sest maja on suur ja tegemist jätkub. Muidugi peab kogu ettevõtmine hakkama ka rahaliselt sisse tooma.
OÜ Invertec sai toetust 147 637 eurot. PRIA andmetel tegeleb Tallinnas tegutsev ettevõte enda või renditud kinnisvara üürileandmise ja käitusega. Ehitustähtaja algus oli eelmise aasta oktoobris ja valmimistähtaeg on selle aasta september.

Peatöövõtjaks on Rehler Ehitus OÜ

PRIA ootas üle-eelmisel aastal 18. septembrist 9. oktoobrini toetustaotlusi, et maapiirkonnas majandustegevust mitmekesistada. Tegemist oli neljanda vooruga, mille käigus jagati jaanuaris 136 ettevõtjale välja üle 9 miljoni euro. Toetatud projektide hulgas on näiteks remonditöökojad, puidu ja metalli töötlemise seadmed, päikeseenergia tootmisega seotud projektid ja palju muud. Jõgevamaal sai toetust 13 ettevõtet. On neid, kes tegelevad hobukasvatusega, aga ka üks mootorsõidukitega tegelev ettevõte.

ULVI TAMM

blog comments powered by Disqus