President tänas kodukaunistajaid

Kodukaunistamise Ühenduse, Vabariigi Presidendi Kantselei ja Jõgeva maavalitsuse koostöös korraldatud pidulik vastuvõtt leidis aset festivaliplatsile püstitatud paviljonis. Kutsutud olid sinna kõigi maakondade ja nelja suurema linna (Tallinna, Tartu, Pärnu ja Narva) kaunimate kodude omanikud ning Eestimaa kaunimate omavalitsuste juhid, samuti heakorrastatuima metskonnakeskuse, tervisespordirajatise ja tööstusobjekti esindajad. Ühtekokku anti kodukaunistusauhindu tänavu välja 83.

“Ilusa kodu rajamine ja aia hooldamine pole asi iseeneses, vaid üksiti Eesti elu hoidmine ja edendamine,? ütles president Toomas Hendrik Ilves. “Kodu ei saa valmis ühe aastaga ja kui see ükskord ka valmis saab, siis tuleb tehtu nautimise asemel kulutada hoopis jõudu selle korrashoidmisele. Niisamuti on lugu ka riigiga: sellegi ülesehitamine on lõppematu protsess. Kui aeda ei hooldata, kasvab see võssa, kui riigi eest ei hoolitseta, vajub see upakile. Kauni kodu rajamine on tulevikku suunatud töö: seda tehakse perele, lastele ja lastelastele mõeldes. Tänan kõiki, kes suhtuvad hoole ja armastusega nii oma kodusse kui ka oma riiki!?

Inimsuhted olulisemad

Jõgevamaalt pälvisid tänavu presidendi kodukaunistusauhinna teatavasti Kasepääl asuv perekond Salusoo suvekodu, Pala vallas asuv perekond Schmidti suvekodu, perekond Suttingu kodu Pajusi vallas, perekond Schmidti kodu Põltsamaa linnas ning Saare vald.

“Kodukaunistusauhinda vastu võttes on mul mõistagi hea meel, aga tunnen ka kasvanud vastutust: saavutatut tuleb ju hoida,? ütles autasustatute nimel kõnelnud Saare vallavanem Jüri Morozov. “Oma kogemuse põhjal julgen öelda, et kodukaunistamisel on inimsuhted olulisemad kui kulutada oleva raha hulk.?

Üht kauni kodu omanikku, pajusilast Heino Suttingut teatakse Jõgevamaal eelkõige kui videoentusiasti. Ent ka kodukaunistusauhinda ei tulnud tal koos abikaasa Mariaga esimest korda vastu võtta.

“Varasemast ajast on meil kaks peaministri mastivimplit,? ütles Heino Sutting.

Tema arvates oli nende kodule presidendi auhinna andmine natuke ennatlik.

 “Nii palju asju on veel lõpetamata,? arvas Sutting. “Aastakese oleks võinud veel oodata. Samas oli auhinna andmisest kasugi: tänu sellele sai kahe kuuga ehk rohkem tehtud kui muidu aastaga.?

Oma koduaia hindamisel oli Sutting tagasihoidlik.

“Õitsvaid lilli on meil seal suhteliselt vähe. Mis meie aia võib-olla eriliseks teeb, on mängimine eri tasapindadega.?

Tõepoolest: kui tihtipeale üritatakse aia pinda just tasaseks ajada, siis Heino Sutting laskis kolhoosiajal isegi kartulisorteerist tulnud sodi oma aeda vedada, et mitmesuguseid künkaid tekitada. Nüüd ilmestavad need kenasti aeda.

Kümme aastat

Tiia ja Lauri Schmidti päriskodu on Tallinna külje all Rohuneemes, maakodu aga Pala vallas Ranna külas.

  “Peipsi äärde hakkasime suvekodu rajamiseks kohta otsima sellepärast, et olin siin poisikesest peale kalal käinud,? ütles kunagi ministriametitki pidanud ettevõtja Lauri Schmidt.

Kui Peipsi äärde tuldi, olid Schmidtide kaks tütart veel koolieas ning pereisa hakkas suvekodu naljatamisi töö- ja puhkelaagriks nimetama.

?Meie isale ei meeldi, kui keegi niisama logeleb: ta paneb kõik tööle,? ütles Tiia Schmidt.

Kui esialgu tekitas töö suvekodus tütardes ehk vastuseisu, siis nüüd, pereinimestena saadakse hästi aru, et see on töö iseenda ja oma pere heaks.

President Lennart Meri emadepäevakõnes esitatud üleskutse järel taaselustatud kodukaunistamisliikumine tähistab tänavu oma kümnendat sünnipäeva.

?Meie tegevuse eesmärgiks on olnud suunata positiivsete eeskujude kaudu ühiskonna väärtushinnanguid,? ütles Eesti Kodukaunistamise Ühenduse keskjuhatuse esimees Arvi Altmäe. ?Oleme pidevalt püüelnud ka kodukaunistamise mõistet laiendada: et kodutunne laieneks ka koduvallale, -linnale ja ?maakonnale. Eriprojektide raames oleme tunnustanud ka mitmesuguseid muid objekte. Tänavu koostöös Riigimetsa Majandamise Keskusega näiteks parimat metskonda, milleks osutus Jäärja metskond, koostöös Eesti Olümpiakomiteega parimat rahvaspordiobjekti, milleks osutus Nõmme spordikeskus, ning koostöös Eesti Kaubandus- ja Tööstuskojaga parimat tööstusmaastikku, mille rajajaks on AS BLRT Grupp.?

Tänavu oli konkursi Kaunis Eesti Kodu toetajate hulgas ka OÜ Joosti Aiand Põltsamaa roosiaed, kes kinkis igale autasustatule roosiistiku. Sama firma kaunistas vastuvõtu tarvis ka paviljoni.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus