President Kersti Kaljulaid Jõgevamaal

Kahel päeval Jõgeva maakonnas viibinud Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid külastas kolme omavalitsust, kohtus kohalike ettevõtjatega, osales nii Põltsamaa kui Jõgeva valla volikogu istungil ning vestles Mustvee vallavolikogu liikmetega.


President alustas visiiti kolmapäeva õhtul Mustvee vallas, kus rääkis volikogu liikmetele Eesti siseriiklikest ja välispoliitika suundadest. Neljapäeva hommikul kohtus president Kersti Kaljulaid Jõgeva vallajuhtidega ning alustas ringsõitu vallas Painkülas asuvast Scanola Baltic ASist. 2012. aastast tegutsevat rapsiõli tootvat ettevõtet tutvustas firma juhatuse liige Ants Puusta.

Edukas põllumajandussaadusi töötlev ettevõte investeerib ise igal aastal 2-3 miljonit eurot, sest eurotoetusi firma paraku ei saa. „Oleme investeerinud efektiivsusse, sest seda nõuab juba meie valdkond, et rahvusvahelisel turul konkurentsivõimeline olla,” rääkis Ants Puusta presidendile.

President on hea olla

Edasi liikus president Kaljulaid Siimustisse Kiigemetsa kooli, kus direktor Urmas Paju tutvustas kooli hetkeseisu. Seejärel jälgiti üheskoos laste meeleolukat kontserti ja selle lõppedes esines president lühikese sõnavõtuga.

„On väga tore näha rõõmsaid ja enesekindlaid lapsi. Isegi kui reformituuled teid tabavad, siis loodan, et kohaliku omavalitsuse juhid mõistavad, kui oluline on peredele kindlustunne siinses koolis. Et vanemad saavad rahulikult käia tööl ja neil on süda rahul, sest nende laps on heades kätes. Tore, et on olemas sellised koolid.”

Kiigemetsa koolilapsed esitasid presidendile ka mitmeid küsimusi.

Kas presidendi amet on raske?

„Ei ole. Seisan siin teie ees ja ajan teiega juttu.”

Kui pikad teie tööpäevad on?

„Täna alustasin hommikul kell kaheksa ja lõpetan kell seitse õhtul. See ei ole väga pikk päev.“

Kas on hea president olla?

„On küll. Saan iga päev kohtuda toredate inimestega.”

Siimustist suundus president Kaljulaid koos saatjaskonnaga Jõgeva alevikku, Eesti Taimekasvatuse Instituuti. Varsti saja- aastaseks saavas Eesti sordiaretuse lipulaevas võtsid kõrge külalise vastu ETKI direktor Mati Koppel ja vanemteadur Ilmar Tamm.

ETKI osakonnajuhatajad ja teadurid andsid valdkonniti ülevaate igapäevatööst. Nii sai president Kaljulaid teada, milline nisusort sobib kõige paremini saia küpsetamiseks ja millist kartulit tasub koduaeda maha panna, samuti jagati talle infot geenipangast ja murukasvatamisest.

Esinemised volikogudes

Jõgevalt siirduti Põltsamaa valda, kus pärast lõunat tutvuti E-Piima tegemistega. President Kaljulaidile jagasid siin selgitusi kohalikud juhid eesotsas nõukogu ase-esimehe Toivo Kensiga. Sellele järgnes Põltsamaa vallavolikogu istung, kus president esines pikema sõnavõtuga, rääkides nii sise- kui välispoliitilistel teemadel.

„Riigireformi silmas pidades paneb riigireformi radar järjest viletsamaid hindeid haldusreformi jätkule. Ehk oleks aeg võtta riigi poolt tehtavad tööd ja pakutavad teenused tõsiselt ette ja need üle vaadata. Võib-olla ei ole mõnda neist enam üldse vaja osutada,“ rääkis president.

Õhtul kell viis astus vabariigi president sisse Jõgeva vallavolikogu istungitesaali, kus rääkis samadel teemadel kohalike saadikutega.

„Oleme seadnud eesmärgiks külastada selle aasta jooksul kõiki uute omavalitsuste volikogusid ja Jõgeva on selles arvestuses järjekorras 18.,” lausus Kersti Kaljulaid sissejuhatuseks.

Rääkides välispoliitikast, puudutas president n-ö kolme suurt vaala, milleks on ÜRO, Euroopa Liit ja NATO, ning Eesti osast ja tegevusest nendes ühendustes.

Eesti siseriiklikest teemadest tõi ta kolme olulisemana välja õmblusteta ühiskonna arendamise, sotsiaalteenuste kvaliteedi tõstmise ja laiapõhjalise riigikaitse.

 Järgnesid volikogu liikmete küsimused, mis muutusid enamasti sõnavõttudeks.

Andnud seejärel kohalikule ajakirjandusele intervjuu, lahkus president Kersti Kaljulaid veidi enne poolt seitset Jõgevalt.

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus