Presidendipaar üllatas põltsamaalasi visiidiga

 

Neljapäeval üllatas Eesti Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves  koos abikaasaga põltsamaalasi suhteliselt ootamatu visiidiga.

Nagu Põltsamaad külastanud olulised inimesed enne teda, alustas ka presidendipaar oma tutvumist linnaga AS-ist Põltsamaa  Felix. Suurettevõtte külastamisele järel jalutati lossihoovis asuvasse veinikeldrisse. Visiit jätkus Põltsamaa roosiaias ning tagasiteel tutvus riigipea ka Adaveres hiljuti tegevust alustanud ulukiliha töötleva tööstusega. 

Targad ettevõtjad hoiavad töötajaid   

Põltsamaa Felixis tutvustas Toomas Hendrik Ilvesele ja Evelin Ilvesele ettevõtte tegevust selle juhataja Anti Orav. President lausus, et tal on hea meel näha selliseid ettevõtteid, kus ka majandussurutise tingimustes edukalt toime tullakse. Felixis  pole kedagi koondatud ega ka palku langetatud. Kui majanduse olukord paraneb, on taas häid töötajaid tarvis. Toomas Hendrik Ilvese kinnitusel on tulevik kindlam ja edukam neil ettevõtteil, kus ei istuta praegu, käed rüpes. Ilvese sõnul on heameel näha, et ka Felixis mõistetakse, et töötajaid tuleb püüda hoida ka keerulisel ajal. Head ajad tulevad tagasi ning siis on jälle tööjõud väga hinnas. Presidendi sõnul vestles ta alles mõni päev tagasi riigi majandusteemadel majandusteadlastega, kelle sõnul on varsti tagasi olukord, kus tööjõupuudus on sama suur nagu kahe aasta eest. „Nagu tark riik mõtleb ette rohkem kui ühe aasta, toimib nii ka tark ettevõtja,” toonitas president.  

Põltsamaa on idülliline elukeskkond

Küsimusele, mis ajendas presidenti neljapäeval Põltsamaad külastama, vastas riigipea: „Ma olen ikka püüdnud külastada edukaid ettevõtteid. Ajal, mil inimestel on morn tuju ja paljude sõnul lähevad asjad halvasti, tahan ma saada ülevaadet tegelikust olukorrast. Ma näen erinevates Eesti paikades neid ettevõtjaid, kellel on usku iseendasse, oma töötajatesse, oma firmas valmistatavate toodete konkurentsivõimesse. Selliseid paiku on väga meeldiv külastada.”

Toomas Hendrik Ilves kiitis siinkohal veelkord AS-i Põltsamaa Felix, kus on küll väikesi tagasilööke toodete ekspordil, ent kus tõsine tootearendus ja toodangu kvaliteedi tõstmine on aidanud ka keerulisel ajal üsna edukalt toime tulla.

President tunnistas, et tegelikult on Põltsamaa talle tuttav paik ja sellesse väikelinna on ta sattunud üsna sageli. Viimati külastas ta siinset muuseumi, põhjuseks poja sõbra  keskaegsete kindluste arhitektuuri käsitlev doktoritöö.  „Kuhu siis sellise sisuga tööks veel materjali koguma tulla kui mitte Põltsamaale, kus on olemas selline vägev ajalooline loss,” kinnitas Ilves.

Mitmel korral on ta Põltsamaal külastanud ammust head sõpra,  Felixi eksjuhti Andres Koerni. „Aga ma pean tunnistama, et ma pole varem sattunud siia roosiaeda,” ütles president, kes hindas  Põltsamaad kui idüllilist paika ja avaldas arvamust, et seda linna võiksid sagedamini külastada ka inimesed mujalt Eestist. Tema sõnul ei oska me tegelikult ise piisavalt hinnata, kui kaunis ja rahulik on Eestimaa. Seda panevad aga alati tähele meie väliskülalised.   

Puude istutamine on meeldiv vaheldus

Toomas Hendrik Ilvesele endale meeldib looduses viibida ja selle ilu nautida. Oma Viljandimaal asuvas kodus on tema üheks meelistegevuseks puude istutamine. „Meie kodus on välja kujunenud selline tööjaotus, kus mina tegelen põhiliselt puudega ja minu abikaasale meeldib rohkem lilledega tegelda,” rääkis president. Riigipea sõnul on ta oma talumaale istutanud tammesid, pihlakaid, pärnasid ja ka okaspuid. „Viimase kümne aasta jooksul olen oma talumaale istutanud 16 600 kuuse- ja männiistikut. Olen nende aastate jooksul päris mitmel hektaril noori puutaimi kasvama pannud. Iseasi, kui palju neist ellu on jäänud. Põdrad ja ilmastik teevad selles osas oma korrektiivid. Olen ka üle 150 suurema puuistiku kasvama pannud. Tänavu olen istutanud üle 300 väikese kuuse- ja männitaime. Puude istutamine on tore tegevus, mis pakub vaheldust igapäevastele ametikohustustele,” rääkis Ilves. 

President usaldab inimesi

Hinnates praegust olukorda, lausus president, et majanduses toimuvat on väga keeruline ette prognoosida. Ta võib kinnitada, et mujal maailmas on majandus hakanud tasapisi kosuma. Riikides, kus asuvad meie peamised eksportturud, on hakatud ostma rohkem Eesti tooteid. Näiteks on Saaremaal autotööstustele kummitihendeid ja membraane tootev ettevõte Merinvest OÜ saanud Saksamaalt uusi tellimusi ning töötajad teevad seal juba ületunde, et neid täita.

Kuivõrd usub president kõike seda, mida talle ühes või teises ettevõttes räägitakse-näidatakse?  Pole ju saladus, et külalistele püütakse alati esitleda kõike seda, mis on  positiivne ja edukas, ega räägita vajakajäämistest. „Mina usaldan seda, mida inimesed mulle räägivad.  Ma ei külasta selliseid kohti, kus ma eeldan, et inimesed minuga avameelsed pole. Usaldan numbreid ja fakte, mida mulle esitatakse,” kinnitas riigipea.  Põltsamaa tundus presidendipaarile igati meeldivat, sest nad viibisid seal plaanitust kauemgi. 

iii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus