Presidendipaar külastab Jõgevamaad

Tänapäeva infoajastul võib ehk kerkida küsimus, kas tasub aega kulutada ise kohalkäimisele, vaatamisele ja vahetute kogemuste saamisele? Ma ei mõtle siinkohal konkreetselt presidendi ülehomset visiiti, vaid üleüldiselt.

Meie käsutuses on ju loendamatul hulgal ja kõikvõimalikus vormis teavet, nii paberil kui digitaalsel kujul, alates statistikast, igasugustest raportitest, lõpetades teleuudiste ja pildialbumitega. Väisata suudame vaid kaduvväikest osa neist paikadest, mida tahame näha, silmast silma on meil võimalik kohtuda vaid väheste inimestega nende hulgast, kellega tegelikult rääkida ja mõtteid vahetada tahaksime.

Rongiga saabumisel

sümboolne tähendus

Seepärast kasutame meediat: keegi vahendab meile huvitavat ja vajalikku infot ning meie usaldame vahendajat. Kõik on loomulik, teisiti ei saakski.

Ometi ei asenda miski isiklikku kogemust ? inimese käepigistust teretamisel, tema silmavaadet ja nagu näitlejate puhul öeldakse, sisemonoloogi; või näiteks telepildist meelde jäänud objektide nägemist reaalses ümbritsevas kontekstis.

Nüüd on meil võimalik Eesti presidendipaarile näidata, milline Jõgevamaa tegelikult on, millega siin tegeldakse, millest mõeldakse ja unistatakse. Loomulikult pole jutt sellest, et president ei teaks kõike seda. Vaid sellest, et oma silm on kuningas.

Veelgi tähtsam on see, et saame kuulda presidendi mõtteavaldusi ja arvamusi. Eesti on küll väike riik, kuid ometi nii suur, et üks inimene, kelle oleme valinud presidendiks, ei jõua parimalgi tahtmisel kogu riiki läbi sõita ja kõigi inimestega kohtuda.

Jõgevamaa on teine maakond, mida president Ilves oma ametisoleku aja jooksul ametliku töövisiidi käigus külastab. Mullu 14. novembril tegi president töövisiidi Ida-Virumaale, kus kohtus maavanema, omavalitsusjuhtide ja kultuuriseltside eestvedajatega, külastas ettevõtteid ning pidas loengu gümnaasiumi kodanikuõpetuse tunnis. Sarnane on presidendi visiidi päevakava ka Jõgevamaal.

Presidendi saabumine Jõgevale rongiga on sümboolse tähendusega. Algsest rongijaamast on välja arenenud tänane maakonnakeskus. Raudtee on meile oluline elu tuiksoon. Reisirongiliikluse tihendamine (loodame uute rööbasbusside peatset kasutuselevõttu) ning kaubavedude suurendamine (raudteekaubajaama ja Painküla tööstuspargi raudteed on projekteeritud) on need tulevikueesmärgid, mille nimel on ka maavalitsus intensiivselt töötanud.

Heisakem lipud

Kohtumisel maavalitsuses, millel osalevad Jõgevamaa omavalitsusjuhid, anname presidendipaarile kiire ülevaate meie olukorrast erinevates elusfäärides ning räägime lühidalt maakonna arenguvisioonide realiseerumisest.

Lõunasöögiaega Kuremaa lossis kasutab president ka vestluseks kultuuriinimestega. Seejärel peab ta loengu Luua Metsanduskoolis viimase kursuse ühiskonnaõpetuse tunnis. Pärastlõunal astub president korraks sisse Karukäpa Puukooli ning külastab Tabiveres asuvat põllumajandusmasinaid ja seadmeid tootvat osaühingut Same.

Samal ajal tutvub proua Evelin Ilves Jõgeva Haiglaga ja kohtub selle juhtkonnaga, seejärel külastab Laiuse õletuba.

Õhtupoolikul käib presidendipaar Tartumaal Kolkjas, kus tutvutakse lähemalt vene vanausuliste kultuuriga. Kohtutakse ka Raja külas elavate vene vanausulistega. Õhtu lõpeb toreda rahvapeoga Torma seltsimajas.

Loodan, et 15. veebruaril lehvivad Jõgevamaa kodude ja asutuste lipumastides Eesti Vabariigi lipud. Maavalitsuse hoone esisel lipuväljakul heiskab president Toomas Hendrik Ilves selle päeva hommikul ka Euroopa Liidu lipu. 1. maist 2004 kuulub Eesti Euroopa Liitu.

15. veebruaril kell 9.40 ootan teid, head jõgevlased, maavalitsuse hoone ette Euroopa Liidu lipu heiskamisele.

AIVAR KOKK,
maavanem

blog comments powered by Disqus