Presidendiks valitud Ilves sai Jõgevamaalt kaks toetushäält

“Olen rõõmus, et mu hääl vett vedama ei läinud,” lausus Saare vallavolikogu esimees, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liige Aivar Kütt, kes toetas Toomas Hendrik Ilvese presidendiks valimist. “Ka koduvalla elanikud, kellega enne valimiskogu juttu ajasin, soovisid uue presidendina näha Toomas Hendrik Ilvest. Nüüd jään huviga ootama, et uus president viib maailma sõnumi Eestist kui väärikast ja arenenud riigist Euroopas.”

Aivar Kütt, kes on ise taluperemees, loodab, et president Ilves väljendab oma seisukohtades positiivset suhtumist ka väiketalupidamistesse ja kujundab nii üldist hoiakut selle ettevõtlusviisi suhtes. Aivar Kütt märkis, et vestles valimiskogus ka Arnold Rüütlit pooldanud Jõgevamaa valijameestega. “Hääletamine ühe või teise kandidaadi poolt meil aga kõneaineks polnud,” tunnistas sotsiaaldemokraat Saare vallast.

Toomas Hendrik Ilvese poolt hääletas ka Puurmani vallavolikogu esimees, Reformierakonna liige Üllar Schaffrik. “Toomas Hendrik Ilvese valimine presidendiks on igati hea uudis. Ka Rahvaliidu ja Keskerakonna juhtide käitumise ja sõnavõttude põhjal viimastel päevadel enne valimiskogu võis prognoosida Ilvesele võiduvõimalusi. Lõpliku selguse tõi mõistagi häälte kokkulugemine.”

Üllar Schaffriku arvates vajab Toomas-Hendrik Ilves presidendiametisse sisseelamiseks kohanemisaega. “Valimiskampaanias oli ka piisavalt räpast. Tahaks loota, et nüüd, mil president valitud, vaibub erakondadepoolne vastastikune süüdistamine, mis inimesi ära on tüüdanud,” leiab valijamees Puurmanist.

Jõgeva linnast presidenti valimas käinud linnavolikogu esimees, Keskerakonna fraktsiooni liige Ants Prii on veendunud, et pärast presidendivalimisi tekkinud emotsioonid peagi jahtuvad ja elu läheb edasi.

Oma muljeid presidendivalimistelt rääkis ka Tabivere vallavolikogu esimees Kajar Lember. “Estonia läheduses olid suured rahvakogunemised. Inimeste poliitiline aktiivsus on iseenesest positiivne. Kurb on aga see, et Arnold Rüütli vastast kampaaniat juba pool aastat ette valmistati. Laupäevased meeleavaldused olid suuresti täpiks sellele i-le.”

“Nüüd on president valitud ning edu ja jõudu talle. Võitjate üle kohut ei mõisteta. Samas usun, et maapiirkondade stabiilse arengu oleks taganud Arnold Rüütli jätkamine presidendina,” arutles Lember.

Põltsamaa valla valijamees talunik Hendrik Allsaar märkis, et ohtlik Eesti majanduslikule iseseisvusele on see, kui Toomas Hendrik Ilvese presidenditoolil olles käivitub taas lauserastamine, mille tulemusena raudtee, sadamate ja teiste strateegiliste varade omanikeks jääb või saab välismaine kapital. “On karta, et Ilves kinnitab ka Arnold Rüütli poolt tagasi lükatud seaduse vara tagastamisest baltisakslastele,” lausus rahvaliitlane Allsaar. “See, kas Eestimaal jäävad peremeheks eestlased, sõltub suuresti ka järgmise aasta Riigikogu valimiste tulemustest.”

Hendrik Allsaare tähelepanekute põhjal oli valimiskogus tunda ka üleolevat suhtumist valdade valijameestesse, keda teati kui Arnold Rüütli poolehoidjaid.

“Sellistest hinnangutest võis välja lugeda, et oleme poliitiliselt harimatud ja tunneme vähe elu.”

Põltsamaa linna valijamehe, rahvaliitlase Toivo Krooni sõnul oli presidendi valimise päeval Tallinnas pidulik meeleolu. “Paistis päike ja lehvisid lipud. Jõgevamaalt saabunud valijamehed, Arnold Rüütli toetajad, olid positiivselt meelestatud. “Eks valimistel peab ikka keegi võitma või kaotama. Ma usun, et inimeste eufooria Ilvese suhtes võib ka vaibuda. Kui 2003. aasta Riigikogu valimistel Res Publica võimule tuli, tekkis ka rahva hulgas vaimustus, mis aga hiljem paraku rauges.”

Rahvaliidu esimehe, keskkonnaminister Villu Reiljani kommentaar presidendivalimistele oli: “Eesti presidendil pole tugevat võimu, kuid oma autoriteediga võib ta mõndagi korda saata. Rahvaliit on praegu äraootaval seisukohal ja jälgib, kuidas Toomas Hendrik Ilves oma valimisplatvormi täide hakkab viima. Ühtlasi avaldan aga tänu kõikidele valijameestele, kes vaatamata psühholoogilisele survele toetasid presidendivalimistel Eesti iseseisvuse taastaja, Eesti riigi Euroopa Liitu ja NATO-sse viija Arnold Rüütli kandidatuuri.”

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus