Pranglimine on lahe!

Rahvusvahelise peastaarvutamise internetivõistluse käivitas mõned aastad tagasi toona Prangli Põhikooli direktori ametit pidanud Kalev Põldsaar. Sealt siis ka võistlusala nimi ? pranglimine. Võistlus toimub Miksikese õpikeskkonnas ning Miksikese meeskond on ka võistluse korraldaja ja programmide väljatöötaja.

“Esimeste aastatega kujunesid Tallinna Inglise Kolled? ja Prantsuse Lütseum võistlusel nii kindlateks liidriteks, et teised ei julenud nendega õigupoolest rinda pistagi,” ütles Jõgeva Ühisgümnaasiumi matemaatikaõpetaja Urve Olesk. “Et osavõtjate arvu ja osavõtugeograafiat laiendada, otsustati tänavusel viiendal pranglimishooajal läbi viia ka maakondlikud võistlused.”

Alustati õpetajatele kursuse korraldamisest. Seda tuli läbi viima pranglimise “leiutaja” Kalev Põldsaar ise. Järgnesid koolisisesed võistlused, mille tulemuste põhjal kolme vanuserühma viisteist paremat kutsuti finaalvõistlusele.

Finaal peeti viievõistlusena. I-III klass ehk sirgujad võistlesid liitmises. lahutamises, liitlahutamises (liitmistehted vahelduvad lahutamistehetega), võrdlemises ja lünkamises (puuduva arvu leidmine tehtes), IV-VI klass ehk oskajad liitmises, lahutamises, korrutamises, jagamises ja juhutehte sprindis ning VII klass ja vanemad ehk naised-mehed täisarvude liitmises, lahutamissprindis, täisarvude korrutamises, jagamissprindis ja lünkamises. Viie ala läbitegemiseks oli võistlejatel aega ühtekokku 50 minutit.

Sirgujatest oli 8906 punktiga parim Sadala kooli III klassis õppiv Risto Rumask. Teise koha saanud Madis Orr Põltsamaa Ühisgümnaasiumi III klassist pidi talle alla vanduma tervelt 1199 punktiga (kogus 7707 punkti). Kolmanda koha sai 7130 punktiga Risto klassivend Ragnar Õunapuu.

Oskajate klassis said Sadala kooli õpilased koguni kaksikvõidu: võitis 10 250 punktiga Merilen Laurimäe ja teiseks tuli 9469 Mikk Tutt. Kolmanda koha sai 8948 punktiga Edgar Tarelkin Mustvee Gümnaasiumist. Kõik kolm õpivad kuuendas klassis. Vanimas vanuserühmas jõudsid esikolmikusse Mihkel Gill Mustvee Gümnaasiumi VII klassist (10 590 punkti), Kerli Märtsin Voore Põhikooli VIII klassist (7362 punkti) ja Merilin Udam Põltsamaa Ühisgümnaasiumi VII klassist (6829 punkti).

Eelvõistluste tulemuste põhjal kandideeris Sadala poiss Risto Rumask Vilniuses 5.-7. maini peetavas Balti finaalis Eesti peastarvutajate au kaitsvasse koondisse. Lõplik valik tehakse siiski maakondlikes finaalides näidatud tulemuste põhjal ja viimased neli finaali peeti just eile. Koondisse pääseb igast vanuserühmast kuus paremat.

Parem kui rate

Individuaalvõistluste kõrval toimub pranglimises klassidevaheline meeskonnavõistlus. Selle arvestuses on maakonna parimad Põltsamaa Ühisgümnaasiumi I , II , III, IV ja V klass, Mustvee Gümnaaisumi VI ja VII klass, Voore Põhikooli VIII klass ja Jõgeva Ühisgümnaasiumi IX klass. Pranglimise võistkondlikud karikavõistlused peetakse 2. mail Tallinnas ja Narvas aga mitte klasside, vaid koolide viieliikmeliste võistkondade vahel. Meie maakonnast kandideerivad finaalvõistlusele Sadala Põhikool ja Põltsamaa Ühisgümnaasium, ent nendegi edasipääs selgub pärast kõigi maakondlike finaalide tulemuste kõrvutamist.

Pranglimise maakonnavõistluse eestvedajateks olid Palamuse Gümnaasiumi informaatikaõpetaja Riina Tralla ja Jõgeva Ühisgümnaasiumi matemaatikaõpetaja Urve Olesk.

“Maakonnavõistluse korraldamine tõi kaasa suure hulga lisatööd,” ütles Urve Olesk. “Ent see tasus end ära, sest pranglimine muutus koolides väga populaarseks ja edetabelite internetis jälgimise võimalus ajas elevile mitte ainult õpilased ja õpetajad, vaid isegi koolijuhid.”

Internetipõhisena suudabki pranglimine võistelda vaat et arvutimängude ja nn reitimisegagi. Kui õpetaja lapsele pranglimiskeskkonna korra kätte juhatanud, tekib tal üldjuhul hasart ja ta kipub sinna vabatahtlikult tagasi.

Lastest raukadeni

“Kui laps ikka pranglimise trenniväljakul kohe esimese viiekümne hulka kuuluva tulemuse saab, on ta ikka väga kõrvust tõstetud,” ütles Urve Olesk oma koduse kogemuse põhjal. “Ja õpetajatelgi on hea meel, kui lapsed tänu pranglimisele arvutiga ka midagi kasulikku teevad.”

Küsimusele, miks peab inimene praegusel tehnikaajastul veel peast arvutada oskama, vastas Saduküla Põhikooli õpetaja Eha Kuld, et kasvõi selleks, et poes mitte “pügada” saada: kellel siis ikka poes kalulaatorit aega välja tirida on.

“Tuleval aastal tahaksime jõuda aga selleni, et pranglimise maakonnavõistlusel osaleksid ka gümnaasiumiastme õpilased ja täiskasvanud,” ütles Urve Olesk. “Pranglimises võivad õpetajad vabalt rinda pista lapsevanematega ning noorukid vanuritega. Mõni seitsmekümneaastane võib olla ju veel nii kärme peastarvutaja, et lausa imesta.”

Pranglimise maakondliku finaali korraldajad on toetuse eest tänulikud Jõgevamaa Omavalitsuste Liidule. Kolm finaalivõitjat said aga eile selga uhked liidrisärgid.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus